Czy dostawa towaru na rzecz klienta z Wielkiej Brytanii od 2021 roku to eksport?

Dostawa towarów na rzecz klienta w Wielkiej Brytanii 2021

Co się zmieni w dostawie towarów na rzecz klienta z Wielkiej Brytanii? Sprawdź jak będzie traktowana taka dostawa od 2021 roku.

Do tej pory nie było jeszcze takiej sytuacji, żeby jakiś kraj zdecydował się na wyjście z Unii Europejskiej. Najczęściej można było przeczytać na temat chęci przystąpienia do Unii. Tak samo jak proces przystąpienia rodzi określone obowiązki również cała procedura wyjścia powoduje wiele problemów i komplikacji dla samej Wielkiej Brytanii, ale również nie mniejsze dla pozostałych członków UE, w tym również Polski. Zmieniają się zasady rozliczania wielu transakcji gospodarczych co może przedłużać proces dokonywania zakupów i sprzedaży do GB. Jak w 2021 roku będzie wyglądała dostawa towarów do Zjednoczonego Królestwa?

Dostawa towarów w ramach Unii Europejskiej

Transakcje dokonywane w ramach UE i poza nią zostały odrębnie uregulowane w ustawie o podatku VAT. Sposób rozliczania takich transakcji będzie również uzależniony od tego czy mamy do czynienia z dostawą na rzecz przedsiębiorcy czy na rzecz osoby niebędącej podatnikiem.

Wewnątrzwspólnotowe transakcje gospodarcze pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) określane są jako:

 1. Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT).
 2. Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT).

Natomiast transakcje pomiędzy przedsiębiorcą a osobą niebędącą podatnikiem (B2C) określane są jako:

 1. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju.
 2. Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju.

Dostawa towarów i import towarów poza UE

Transakcje dokonywane poza terytorium UE będą nazywane eksportem i importem towarów. Eksport będzie wówczas, gdy towary są wysyłane z Polski i trafiają do nabywcy w kraju trzecim.

Natomiast import jest wówczas, gdy towary są sprowadzane z terytorium kraju trzeciego na terytorium UE.

Przy eksporcie przedsiębiorcy przysługuje prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE. Przy imporcie polski przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT od importu, cła i podatku akcyzowego o ile jest należny.

Dostawa towarów na rzecz klienta w Wielkiej Brytanii od 2021 roku

Z dniem 1 stycznia 2021 roku Zjednoczone Królestwo stanie się dla Polski i innych krajów w UE krajem trzecim. W takiej sytuacje transakcje związane z dostawą towarów na rzecz klienta w GB będą traktowane jak eksport towarów. Rozliczenia będą dokonywane na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca w takim przypadku ma obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE potwierdzony przez właściwy organ celny. Zastosowanie 0% stawki podatku VAT jest możliwe pod warunkiem posiadania wskazanych dokumentów.

Zarówno dostawa towarów na rzecz przedsiębiorcy (B2B) jak również na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (B2C) będzie traktowana jak eksport towarów. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku jest możliwe zastosowanie 0% stawki podatku VAT pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów wywozowych, o których jest mowa w art. 41 ustawy o podatku VAT:

 • dokument celny IE-599 lub jego potwierdzona kopia,
 • zgłoszenie wywozowe lub jego potwierdzona kopia (SAD).
Przedsiębiorcy, którzy dokonują lub będą dokonywali dostaw towarów do Wielkiej Brytanii muszą pamiętać o nowych obowiązkach, które niewątpliwie będą stanowić dla nich dodatkowe obciążenie.
Usługi elektroniczne świadczone na rzecz osób fizycznych z Wielkiej Brytanii w 2021 roku – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Tomek

  Pozwolę sobie zapytać, podkreślając jednak, że jestem laikiem i nie ogarniam kwestii rozliczeniowych. Będzie mi bardzo miło, jeśli mimo to postanowią Państwo odpowiedzieć i wyjaśnić mi tę sytuację.

  Jeśli polska firma sprzedaje produkty klientowi prowadzącemu firmę w GB, z fakturą wystawioną na tę firmę w Wielkiej Brytanii, to czy może na życzenie klienta wystawić fakturę z zerową stawką VAT, gdy w zamian otrzyma się dokument poświadczający wywóz? Czy przeciwnie, trzeba opłacić VAT w Polsce?

  A jeżeli klient mający firmę w Wielkiej Brytanii dokonuje zakupu hurtowego w Polsce, biorąc fakturę na swoją brytyjską firmę, lecz zamówienie odbierając w kraju? Czy wystarczy, że przewiezienie przez niego towarów do GB zostanie potwierdzone dokumentami wywozowymi, by także mógł korzystać z zerowej stawki VAT?

  Strasznie to dla mnie pogmatwane…

 2. Marika

  Tomku, czy otrzymałeś odpowiedz? Dokladnie to samo dotyczy mojej firmy, ciezko uzyskać konkretne informacje.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość