Blog ifirma.pl

Czy dostawa towaru na rzecz klienta z Wielkiej Brytanii od 2021 roku to eksport?

|
|
3 minut czytania
Co się zmieni w dostawie towarów na rzecz klienta z Wielkiej Brytanii? Sprawdź jak będzie traktowana taka dostawa od 2021 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Do tej pory nie było jeszcze takiej sytuacji, żeby jakiś kraj zdecydował się na wyjście z Unii Europejskiej. Najczęściej można było przeczytać na temat chęci przystąpienia do Unii. Tak samo jak proces przystąpienia rodzi określone obowiązki również cała procedura wyjścia powoduje wiele problemów i komplikacji dla samej Wielkiej Brytanii, ale również nie mniejsze dla pozostałych członków UE, w tym również Polski. Zmieniają się zasady rozliczania wielu transakcji gospodarczych co może przedłużać proces dokonywania zakupów i sprzedaży do GB. Jak w 2021 roku będzie wyglądała dostawa towarów do Zjednoczonego Królestwa?

Dostawa towarów w ramach Unii Europejskiej

Transakcje dokonywane w ramach UE i poza nią zostały odrębnie uregulowane w ustawie o podatku VAT. Sposób rozliczania takich transakcji będzie również uzależniony od tego czy mamy do czynienia z dostawą na rzecz przedsiębiorcy czy na rzecz osoby niebędącej podatnikiem.

Wewnątrzwspólnotowe transakcje gospodarcze pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) określane są jako:

 1. Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów (WDT).
 2. Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT).

Natomiast transakcje pomiędzy przedsiębiorcą a osobą niebędącą podatnikiem (B2C) określane są jako:

 1. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju.
 2. Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju.

Dostawa towarów i import towarów poza UE

Transakcje dokonywane poza terytorium UE będą nazywane eksportem i importem towarów. Eksport będzie wówczas, gdy towary są wysyłane z Polski i trafiają do nabywcy w kraju trzecim.

Natomiast import jest wówczas, gdy towary są sprowadzane z terytorium kraju trzeciego na terytorium UE.

Przy eksporcie przedsiębiorcy przysługuje prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE. Przy imporcie polski przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT od importu, cła i podatku akcyzowego o ile jest należny.

Dostawa towarów na rzecz klienta w Wielkiej Brytanii od 2021 roku

Z dniem 1 stycznia 2021 roku Zjednoczone Królestwo stanie się dla Polski i innych krajów w UE krajem trzecim. W takiej sytuacje transakcje związane z dostawą towarów na rzecz klienta w GB będą traktowane jak eksport towarów. Rozliczenia będą dokonywane na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca w takim przypadku ma obowiązek posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE potwierdzony przez właściwy organ celny. Zastosowanie 0% stawki podatku VAT jest możliwe pod warunkiem posiadania wskazanych dokumentów.

Zarówno dostawa towarów na rzecz przedsiębiorcy (B2B) jak również na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (B2C) będzie traktowana jak eksport towarów. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku jest możliwe zastosowanie 0% stawki podatku VAT pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów wywozowych, o których jest mowa w art. 41 ustawy o podatku VAT:

 • dokument celny IE-599 lub jego potwierdzona kopia,
 • zgłoszenie wywozowe lub jego potwierdzona kopia (SAD).
Przedsiębiorcy, którzy dokonują lub będą dokonywali dostaw towarów do Wielkiej Brytanii muszą pamiętać o nowych obowiązkach, które niewątpliwie będą stanowić dla nich dodatkowe obciążenie.

Usługi elektroniczne świadczone na rzecz osób fizycznych z Wielkiej Brytanii w 2021 roku – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 23 lutego 2021 o 09:22
   Tomek

   Pozwolę sobie zapytać, podkreślając jednak, że jestem laikiem i nie ogarniam kwestii rozliczeniowych. Będzie mi bardzo miło, jeśli mimo to postanowią Państwo odpowiedzieć i wyjaśnić mi tę sytuację.

   Jeśli polska firma sprzedaje produkty klientowi prowadzącemu firmę w GB, z fakturą wystawioną na tę firmę w Wielkiej Brytanii, to czy może na życzenie klienta wystawić fakturę z zerową stawką VAT, gdy w zamian otrzyma się dokument poświadczający wywóz? Czy przeciwnie, trzeba opłacić VAT w Polsce?

   A jeżeli klient mający firmę w Wielkiej Brytanii dokonuje zakupu hurtowego w Polsce, biorąc fakturę na swoją brytyjską firmę, lecz zamówienie odbierając w kraju? Czy wystarczy, że przewiezienie przez niego towarów do GB zostanie potwierdzone dokumentami wywozowymi, by także mógł korzystać z zerowej stawki VAT?

   Strasznie to dla mnie pogmatwane…

  2. 11 marca 2021 o 11:16
   Marika

   Tomku, czy otrzymałeś odpowiedz? Dokladnie to samo dotyczy mojej firmy, ciezko uzyskać konkretne informacje.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie