Blog ifirma.pl

Wysyłka towarów do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Poczty Polskiej

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, w jaki sposób wysyłać towary do Wielkiej Brytanii Pocztą Polską? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Wysyłka towarów pocztą do Wielkiej Brytanii - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Brexit stał się faktem. Rok 2020 był okresem przejściowym po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od początku 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady jeżeli chodzi o wymianę handlową pomiędzy UE a GB. Początki są trudne i wielu przedsiębiorców zastanawia się jak prawidłowo dokonywać wysyłki towarów do Wielkiej Brytanii. Dzisiaj odpowiemy na pytanie w jaki sposób dokonywać wysyłki przy korzystaniu z usług Poczty Polskiej.

Wysyłka towarów z deklaracją celną

Wysyłka towarów do kraju spoza UE jest objęta zgłoszeniem celnym, również wówczas, gdy towar dostarcza Poczta Polska. Obowiązują określone druki, które należy wypełnić i dołączyć do paczki z wysyłanym towarem. Jeżeli chodzi o wysyłkę towarów, to będzie to deklaracja celna CN 23. Taka procedura obejmuje również obsługę przesyłek wysyłanych do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku.

Jakie dane znajdą się na deklaracji CN 23?

Deklaracja CN 23 zawiera pouczenie, w którym zapisano zakres podawanych informacji. Poza danymi identyfikacyjnymi nadawcy i odbiorcy, które zamieszczone zostały w pierwszej części, należy podać również:

 • ilość każdego towaru i zastosowaną jednostkę miary,
 • masę netto każdego przedmiotu, ogólna masę przesyłki,
 • wartość każdego przedmiotu i ogólna wartość przesyłki wyrażoną w walucie kraju, do którego adresowana jest dostawa towarów, w przypadku GB w funtach,
 • kraj pochodzenia towarów, kraj wyprodukowania, wytworzenia lub zmontowania,
 • numer taryfowy według Zharmonizowanego Systemu oznaczania i kodowania towarów opracowanego przez Światową Organizację Celną,
 • w zależności od rodzaju przesyłki załącza się fakturę, świadectwo pochodzenia towaru zaznaczając odpowiednie pola w deklaracji,
 • należy zaznaczyć, jaki jest to rodzaj przesyłki: np. podarunek, próbka towaru, sprzedaż towarów, zwrot towarów.

Złożenie podpisu i wpisanie daty potwierdza odpowiedzialność nadawcy za przesyłkę.

Poczta Polska przyjmuje przesyłki do Wielkiej Brytanii z kompletem przygotowanych dokumentów, czyli przedsiębiorca musi mieć również wypełnioną deklarację CN 23 i załączyć ją do wysyłanego towaru. W przypadku paczek nadawanych z wykorzystaniem samokopiującego formularza CP 72, deklaracja celna CN 23 stanowi jedną z kartek tego formularza. Jak można przeczytać na stronie Poczty Polskiej wystarczy wypełnienie tego formularza oraz dołączenie dodatkowego egzemplarza deklaracji celnej CN 23 wymaganego przez Pocztę Wielkiej Brytanii.

Od 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo zniosło zwolnienie z podatku VAT dla przesyłek o niskiej wartości. Jeżeli wartość towaru będzie się mieściła w przedziale 0-135 funtów polski przedsiębiorca musi naliczyć podatek VAT według stawki obowiązującej w GB i ten podatek zapłacić do fiskusa w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorca przeprowadzający takie transakcje musi posiadać również numer EORI nadany przez organ celny.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie