Numer rejestracyjny pojazdu na fakturze VAT

Wydatki związane z wykorzystaniem pojazdów samochodowych w działalności gospodarczej należą do typowych kosztów związanych z działalnością gospodarczą. Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego dla czynnego podatnika VAT jest bardzo ważne. W interesie przedsiębiorcy leży aby faktura VAT dokumentująca różnego rodzaju transakcje handlowe była wystawiona w sposób kompletny. Musi zawierać wszystkie niezbędne informacje, żeby organ podatkowy nie mógł zakwestionować prawa do odliczenia VAT.

Jakie niezbędne elementy musi zawierać faktura VAT?

W art. 106e ustawy o podatku VAT wyszczególnione zostały wszystkie niezbędne informacje, jakie powinny się znaleźć na fakturze. Wśród nich nie ma mowy o obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego pojazdu na fakturze. W związku z powyższym jeżeli chodzi o wymóg formalny związany z wystawianiem faktury to jest on spełniony nawet jeżeli na dokumencie nie będzie zamieszczony numer rejestracyjny pojazdu.

Kiedy wpisywanie numeru rejestracyjnego na fakturze jest wskazane

W przypadku czynnego podatnika VAT zamieszczenie numeru rejestracyjnego, pomimo braku takiego obowiązku, może stanowić ważny element przy zapisywaniu dokumentu przez służby księgowe, szczególnie jeżeli przedsiębiorca posiada kilka pojazdów samochodowych.

Pamiętajmy, że w przypadku samochodów osobowych przedsiębiorca może skorzystać z możliwości odliczenia 100% lub 50% podatku VAT w zależności od tego czy pojazd jest wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, czy również prywatnie. Zamieszczenie numeru rejestracyjnego na fakturach za paliwo i nie tylko, bo mogą to być faktury związane z wydatkami eksploatacyjnymi, nie jest zabronione a może okazać się bardzo pomocne.

Jeżeli faktycznie w firmie jest kilka pojazdów, a tego numeru zabraknie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie faktury były opisane na odwrocie ze wskazaniem samochodu i jego numeru rejestracyjnego. Nie jest to zabronione, a niewątpliwie ułatwi pracę osobie, która będzie księgowała takie dokumenty. Ponadto zawarcie takiej informacji jest niezwykle pomocne w sytuacji, gdyby doszło do weryfikacji dokumentów po jakimś czasie przez organy podatkowe.

Co w przypadku gdy numer rejestracyjny na fakturze jest błędny?

Jeżeli przepisy nie nakładają obowiązku zamieszczania na fakturach VAT numeru rejestracyjnego to również błąd w numerze nie będzie pozbawiał przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. W takiej sytuacji oczywiście można również wystawić notę korygującą prostującą błędny numer rejestracyjny, tylko pamiętajmy – żeby nota wywoła skutek prawny musi zostać podpisana/potwierdzona przez wystawcę faktury.

Podsumowanie

Podsumowując, należy podkreślić, że od 2014 roku nie ma już obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego na fakturach VAT związanych z zakupem paliwa. Z punktu widzenia podatku dochodowego również nie ma przepisu, który nakazywałby wpisywanie numeru pojazdu na dokumentach kosztowych.

Niemniej jednak zamieszczanie takiego numeru na fakturze będzie bardzo pomocne w przypadku firm, w których wykorzystuje się kilka pojazdów w działalności. W sytuacji gdy sposób wykorzystania będzie różny – tylko w działalności i w sposób mieszany w działalności i prywatnie – to w takich sytuacjach, aby nie doszło do pomyłki w odliczeniu podatku VAT 100% czy 50% decyzja o zamieszczaniu numeru rejestracyjnego nie powinna budzić wątpliwości.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

1 dzień temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

1 dzień temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu