Blog ifirma.pl

Objaśnienia podatkowe dotyczące samochodów osobowych

|
|
3 minut czytania
Wykorzystujesz samochód osobowy w działalności gospodarczej? Ta partia materiału na pewno będzie dla ciebie pomocna.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana przepisów podatkowych odnośnie ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych w działalności gospodarczej nastąpiła z początkiem 2019 roku. Pomimo że przepisy obowiązują już od dość dawna nie wszystkie wątpliwości przedsiębiorców zostały rozwiane, dlatego Ministerstwo Finansów zdecydowało o wydaniu Objaśnień podatkowych z dnia 9 kwietnia 2020 r.

Ochrona przedsiębiorcy

Objaśnienia wydawane są na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (O.p.), mają do nich zastosowanie przepisy art. 14k – 14m tej ustawy. Z tych przepisów wynika, że zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował. Tym samym przedsiębiorca, który skorzysta z tych wyjaśnień będzie objęty ochroną przewidzianą w przepisach podatkowych.

Celem objaśnień jest prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych przez przedsiębiorców. Jest to interpretacja zmienionych przepisów przez Ministerstwo Finansów.

Czego dotyczą objaśnienia podatkowe?

W wydanych objaśnieniach znajdziemy odniesienie do:

 1. Przepisów przejściowych.
 2. Umów leasingu, dzierżawy, najmu lub innych umów o podobnym charakterze.
 3. Limitów stosowanych do odpisów amortyzacyjnych, umów leasingowych.
 4. Kosztów użytkowania samochodu osobowego.

Przepisy przejściowe

Umowy leasingu, najmu, dzierżawy, inne o podobnym charakterze samochodu osobowego zawarte przed dniem 1 stycznia 2019 r.

 • Zgodnie z przepisami przejściowymi do tego typu umów mają zastosowanie przepisy dotychczasowe, tzn. obowiązujące przed 1 stycznia 2019 r. Jeżeli jednak taka umowa zostanie odnowiona lub zmieniona należy już stosować przepisy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
 • W przypadku umów zawartych do 31 grudnia 2018 r. należy zwrócić uwagę na 2 kwestie:
  1. Jeśli opłata leasingowa zawiera opłaty eksploatacyjne w takiej sytuacji w części opłat eksploatacyjnych będzie ograniczenie w ujęciu w kosztach uzyskania przychodów do 75% wydatków, 25% będzie wyłączone z kosztów podatkowych jeżeli samochód osobowy jest użytkowany w sposób mieszany.
  2. Ujęcie kosztu z rat leasingowych nie będzie limitowane kwotami 150.000 zł (225.000 zł samochody elektryczne).
 • Zawarcie umowy w 2018 roku a dostarczenie samochodu osobowego w 2019 roku. Zgodnie z wyjaśnieniem nie ma znaczenia fizyczne dostarczenie przedmiotu umowy leasingu, nawet jeżeli będzie to miało miejsce w I kwartale 2019 r. Tym samym jeżeli wartość samochodu przekraczałaby 150.000 zł (225.000 zł) to w kosztach będzie można ująć pełne opłaty leasingowe bez stosowania limitów.
 • Zmiana lub odnowienie umowy. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy każda nawet kosmetyczna zmiana (np. zmiana adresu stron) w umowie pozbawia ich prawa rozliczania umów leasingu na starych zasadach? Minister Finansów odpowiada, że nie każda zmiana treści umowy, pociąga za sobą utratę prawa do stosowania korzystniejszej, dotychczasowej regulacji. Zmiana umowy musi mieć charakter istotnej zmiany treści samej umowy. Będzie to dla przykładu: zmiana przedmiotu umowy leasingu, zmiana strony umowy (np. cesja leasingu).

Podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych dla samochodów osobowych

Przepisy przejściowe nie omawiają wszystkich sytuacji, które mogą pojawić się w związku z ich zmianą, dlatego w takich sytuacjach należy stosować nowe przepisy. Dotyczy to m.in. stosowania podwyższonych limitów stosowania odpisów amortyzacyjnych dla samochodów osobowych. Limit do końca 2018 roku wynosił 20.000 euro, a z początkiem 2019 r. wzrósł do 150.000 zł. Nowe limity nie dotyczą samochodów osobowych, które zostały już w pełni zamortyzowane do końca 2018 r.

Podwyższenie limitu kosztów ubezpieczenia samochodu osobowego

Przepisy przejściowe również nie regulują tego zagadnienia dlatego podwyższony limit 150.000 zł można stosować od 1 stycznia 2019 r. Temat ubezpieczeń został szerzej opisany w artykule dotyczącym przepisów obowiązujących.

Ograniczenie kosztów używania samochodu osobowego do celów mieszanych

Brak uregulowań w przepisach przejściowych, obowiązek stosowania ograniczeń do 75% poniesionych wydatków obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym kolejnym artykule: Objaśnienia podatkowe dotyczące samochodów osobowych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie