Wykorzystujesz samochód osobowy w działalności gospodarczej? Ta partia materiału na pewno będzie dla ciebie pomocna.
Zmiana przepisów podatkowych odnośnie ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych w działalności gospodarczej nastąpiła z początkiem 2019 roku. Pomimo że przepisy obowiązują już od dość dawna nie wszystkie wątpliwości przedsiębiorców zostały rozwiane, dlatego Ministerstwo Finansów zdecydowało o wydaniu Objaśnień podatkowych z dnia 9 kwietnia 2020 r.
Objaśnienia wydawane są na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (O.p.), mają do nich zastosowanie przepisy art. 14k – 14m tej ustawy. Z tych przepisów wynika, że zastosowanie się do interpretacji ogólnej przed jej zmianą nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował. Tym samym przedsiębiorca, który skorzysta z tych wyjaśnień będzie objęty ochroną przewidzianą w przepisach podatkowych.
Celem objaśnień jest prawidłowe wypełnianie obowiązków podatkowych przez przedsiębiorców. Jest to interpretacja zmienionych przepisów przez Ministerstwo Finansów.
W wydanych objaśnieniach znajdziemy odniesienie do:
Umowy leasingu, najmu, dzierżawy, inne o podobnym charakterze samochodu osobowego zawarte przed dniem 1 stycznia 2019 r.
Przepisy przejściowe nie omawiają wszystkich sytuacji, które mogą pojawić się w związku z ich zmianą, dlatego w takich sytuacjach należy stosować nowe przepisy. Dotyczy to m.in. stosowania podwyższonych limitów stosowania odpisów amortyzacyjnych dla samochodów osobowych. Limit do końca 2018 roku wynosił 20.000 euro, a z początkiem 2019 r. wzrósł do 150.000 zł. Nowe limity nie dotyczą samochodów osobowych, które zostały już w pełni zamortyzowane do końca 2018 r.
Przepisy przejściowe również nie regulują tego zagadnienia dlatego podwyższony limit 150.000 zł można stosować od 1 stycznia 2019 r. Temat ubezpieczeń został szerzej opisany w artykule dotyczącym przepisów obowiązujących.
Brak uregulowań w przepisach przejściowych, obowiązek stosowania ograniczeń do 75% poniesionych wydatków obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!