Blog ifirma.pl

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w najmie prywatnym

|
|
3 minut czytania
Osoby dokonujące wynajmu poza działalnością gospodarczą, czyli wynajmujące jako osoby prywatne świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mogą być zwolnieni z prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby dokonujące wynajmu poza działalnością gospodarczą, czyli wynajmujące jako osoby prywatne świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mogą być zwolnieni z prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Co do zasady ustawa VAT zobowiązuje wszystkich podatników do ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Jednocześnie na podstawie delegacji ustawowej zwolniono z obowiązku stosowania kas na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności.

Zwolnienie z obowiązku ewidencji vat przy zastosowaniu kasy rejestrującej z tytułu najmu możliwe jest jeśli spełniony jest jeden poniższych warunków:

Zwolnienia podmiotowe ze względu na limit

1) sprzedaż w 2016 r. na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła 20 000 zł,

2) sprzedaż w 2016 r. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności 20 000 zł – dla podatników rozpoczynających sprzedaż w trakcie 2016 r.,

3) przewidywana sprzedaż w 2017 r. nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym 20 000 zł – dla podatników rozpoczynających sprzedaż po dniu 31.12.2016 r.

Zwolnienia przedmiotowe

4) najem w całości został udokumentowany fakturą,

5) wynajmujący otrzyma w całości zapłatę na rachunek bankowy lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe

6) udział procentowy sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania w 2016 r., wymienionej w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w część I załącznika, od poz. 1 do poz. 35, w całkowitej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej był w 2016 r. wyższy niż 80%,

7) udział procentowy przewidywanej sprzedaży za okres pierwszych sześciu miesięcy lub za okres do końca roku, w przypadku gdy okres wykonywania tych czynności w roku podatkowym jest krótszy niż sześć miesięcy, będzie wyższy niż 80% – dla podatników rozpoczynających sprzedaż po dniu 31.12.2016 r.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Mariusz Łoś

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie