Powrót

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w najmie prywatnym

najem prywatny a kasa fiskalna

Osoby dokonujące wynajmu poza działalnością gospodarczą, czyli wynajmujące jako osoby prywatne świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mogą być zwolnieni z prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Osoby dokonujące wynajmu poza działalnością gospodarczą, czyli wynajmujące jako osoby prywatne świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mogą być zwolnieni z prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Co do zasady ustawa VAT zobowiązuje wszystkich podatników do ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych. Jednocześnie na podstawie delegacji ustawowej zwolniono z obowiązku stosowania kas na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności.

Zwolnienie z obowiązku ewidencji vat przy zastosowaniu kasy rejestrującej z tytułu najmu możliwe jest jeśli spełniony jest jeden poniższych warunków:

Zwolnienia podmiotowe ze względu na limit

1) sprzedaż w 2016 r. na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła 20 000 zł,

2) sprzedaż w 2016 r. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności 20 000 zł – dla podatników rozpoczynających sprzedaż w trakcie 2016 r.,

3) przewidywana sprzedaż w 2017 r. nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym 20 000 zł – dla podatników rozpoczynających sprzedaż po dniu 31.12.2016 r.

Zwolnienia przedmiotowe

4) najem w całości został udokumentowany fakturą,

5) wynajmujący otrzyma w całości zapłatę na rachunek bankowy lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe

6) udział procentowy sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania w 2016 r., wymienionej w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w część I załącznika, od poz. 1 do poz. 35, w całkowitej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej był w 2016 r. wyższy niż 80%,

7) udział procentowy przewidywanej sprzedaży za okres pierwszych sześciu miesięcy lub za okres do końca roku, w przypadku gdy okres wykonywania tych czynności w roku podatkowym jest krótszy niż sześć miesięcy, będzie wyższy niż 80% – dla podatników rozpoczynających sprzedaż po dniu 31.12.2016 r.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość