Blog ifirma.pl

Odliczanie VAT od biletów

|
|
2 minut czytania
W sytuacji, gdy odbyta przez przedsiębiorcę lub jego pracownika podróż jest związana z działalnością opodatkowaną VAT, co do zasady ma on prawo odliczyć podatek naliczony na fakturach zakupu. Kliknij i sprawdź czy na podstawie biletu można dokonać odliczenia VAT naliczonego?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W sytuacji, gdy odbyta przez przedsiębiorcę lub jego pracownika podróż jest związana z działalnością opodatkowaną VAT, co do zasady ma on prawo odliczyć podatek naliczony przy takich zakupach. By było to możliwe, konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego dokumentu księgowego – najlepiej faktury. Co w sytuacji, gdy uzyskanie faktury za przejazd nie jest możliwe? Czy można dokonać odliczenia VAT na podstawie samego biletu?

Bilet traktowany jak faktura

W par. 3 rozporządzenia MF z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485) zostały określone przypadki, w których za fakturę można uznać dowód zawierający mniej danych niż standardowy dokument sprzedażowy. Możliwość taka dotyczy biletów za przejazd płatną autostradą lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawionych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Poza powyższymi warunkami, aby odliczanie VAT od biletu było możliwe powinien zawierać on:

 • numer i datę wystawienia,
 • imię i nazwisko lub nazwę podatnika (sprzedawcy),
 • numer, za pomocą którego podatnik (sprzedawca) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
 • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
 • kwotę podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Podsumowując, jeżeli bilet za przejazd związany z działalnością opodatkowaną spełnia ww. warunki, wówczas przedsiębiorca ma prawo odliczyć znajdujący się na nim VAT (tak jak w przypadku faktury).

WAŻNE!

Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących do końca czerwca 2021 roku.

Wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 czerwca 2021 r. Od 1 lipca 2021 roku zniesiony został warunek dotyczący odległości powyżej 50 km na bilecie.

Odliczanie VAT od biletów – przykłady:

RODZAJ BILETU
CZY ODLICZYMY VAT?
UWAGI
bilet MPK
X
 • brak danych przewoźnika
 • niespełniony warunek trasy powyżej 50 km
bilet autobusowy
 • pod warunkiem, że obejmuje trasę dłuższą niż 50 km
bilet PKP
 • pod warunkiem, że obejmuje trasę dłuższą niż 50 km
bilet elektroniczny (np. lotniczy)
 • pod warunkiem, że obejmuje trasę dłuższą niż 50 km

X – nie, ✓ – tak

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie