Odliczanie VAT od biletów

W sytuacji, gdy odbyta przez przedsiębiorcę lub jego pracownika podróż jest związana z działalnością opodatkowaną VAT, co do zasady ma on prawo odliczyć podatek naliczony przy takich zakupach. By było to możliwe, konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego dokumentu księgowego – najlepiej faktury. Co w sytuacji, gdy uzyskanie faktury za przejazd nie jest możliwe? Czy można dokonać odliczenia VAT na podstawie samego biletu?

Bilet traktowany jak faktura

W par. 3 rozporządzenia MF z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485) zostały określone przypadki, w których za fakturę można uznać dowód zawierający mniej danych niż standardowy dokument sprzedażowy. Możliwość taka dotyczy biletów za przejazd płatną autostradą lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawionych w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

Poza powyższymi warunkami, aby odliczanie VAT od biletu było możliwe powinien zawierać on:

 • numer i datę wystawienia,
 • imię i nazwisko lub nazwę podatnika (sprzedawcy),
 • numer, za pomocą którego podatnik (sprzedawca) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
 • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
 • kwotę podatku,
 • kwotę należności ogółem.

Podsumowując, jeżeli bilet za przejazd związany z działalnością opodatkowaną spełnia ww. warunki, wówczas przedsiębiorca ma prawo odliczyć znajdujący się na nim VAT (tak jak w przypadku faktury).

Odliczanie VAT od biletów – przykłady:

RODZAJ BILETU
CZY ODLICZYMY VAT?
UWAGI
bilet MPK
X
 • brak danych przewoźnika
 • niespełniony warunek trasy powyżej 50 km
bilet autobusowy
 • pod warunkiem, że obejmuje trasę dłuższą niż 50 km
bilet PKP
 • pod warunkiem, że obejmuje trasę dłuższą niż 50 km
bilet elektroniczny (np. lotniczy)
 • pod warunkiem, że obejmuje trasę dłuższą niż 50 km

X – nie, ✓ – tak

Sprawdź, czy każdy bilet można ująć w kosztach podatkowych?

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań