Blog ifirma.pl

Odliczenia VAT a zawieszenie na okres dłuższy niż 6 miesięcy

|
|
3 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT i chcesz zawiesić działalność gospodarczą? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą czasami zrobić sobie przerwę w pracy i wtedy mają możliwość złożenia do CEIDG wniosku o zawieszenie działalności. Od 2018 roku po zmianie przepisów takiego zawieszenia można dokonać na czas nieokreślony, ale nie krótszy niż 30 dni.

Podatek VAT w okresie zawieszenia

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji VAT z pewnymi wyjątkami:

 1. Dokonywanie WNT i importu usług.
 2. Dokonanie korekty proporcji w podatku VAT.
 3. Składanie korekty deklaracji za wcześniejszy okres.
 4. Wykonanie jakiejś czynności, która powoduje obowiązek złożenia deklaracji, np. sprzedaż środka trwałego.
 5. Odliczanie podatku VAT naliczonego od faktur wystawianych na podstawie umów zawartych przed okresem zawieszenia, tzw. koszty stałe.
Zmiana przepisów ustawy o VAT wprowadziła również uprawnienia dla organów podatkowych, które mogą wykreślić z urzędu przedsiębiorcę, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy.

Zawieszenie działalności a odliczenie VAT – co jeśli okres zawieszenia jest dłuższy niż 6 miesięcy?

Wiemy już, że urząd skarbowy może z mocy ustawy wykreślić przedsiębiorcę z rejestru podatników VAT. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT od chociażby kosztów stałych?

W okresie, gdy przedsiębiorca nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie ma prawa do skorzystania z odliczenia podatku VAT naliczonego. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca traci takie prawo bezpowrotnie, ponieważ nie można pozbawić go takiego prawa.

Przepisy przewidują również takie sytuacje, że przedsiębiorca wykreślony, który będzie wykonywał czynności opodatkowane VAT, np. sprzedaż środka trwałego czy wyposażenia, może wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z zawiadomieniem przed rozpoczęciem wykonywania takiej czynności. W takiej sytuacji naczelnik przywróci przedsiębiorcę do rejestru czynnych podatników VAT na okres wskazany w zawiadomieniu.

Niestety nie ma w przepisach wyraźnego odniesienia do sytuacji odliczania podatku VAT w okresie zawieszenia. Jeżeli okres zawieszenia jest krótszy niż 6 miesięcy wówczas można składać deklaracje i odliczać w nich podatek VAT naliczony, który z powodu braku sprzedaży będzie wykazywany do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe.

Jeżeli okres zawieszenia będzie dłuższy niż 6 miesięcy, wówczas po wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru czynnych podatników VAT nie będzie już możliwości odliczania VAT i składania deklaracji podatkowych. Dopiero po wznowieniu działalności gospodarczej i przywróceniu przedsiębiorcy do rejestru będzie można odliczyć VAT naliczony od kosztów stałych ponoszonych w okresie zawieszenia. Deklaracje z kwotami do odliczenia można złożyć za okresy, w których przedsiębiorca nabył prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Przykład

Przedsiębiorca zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej w miesiącach styczeń-wrzesień 2020 r. W poszczególnych miesiącach otrzymywał faktury dotyczące opłat leasingowych. Po wznowieniu działalności w miesiącu październiku 2020 r. przedsiębiorca będzie mógł złożyć deklaracje podatkowe za poszczególne okresy rozliczeniowe i wykazać podatek VAT naliczony od rat leasingowych. Można skumulować miesiące styczeń-marzec i kwiecień-czerwiec 2020 r. i odpowiednio w deklaracji za marzec i czerwiec 2020 r. odliczyć VAT naliczony. Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT za dany okres lub w 2 kolejnych okresach rozliczeniowych, czyli styczeń-luty-marzec może wykazać w deklaracji za marzec, analogicznie z miesiącem czerwcem.

Opóźnienie w rejestracji a odliczenie podatku VAT – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie