Blog

Odliczenia VAT a zawieszenie na okres dłuższy niż 6 miesięcy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą czasami zrobić sobie przerwę w pracy i wtedy mają możliwość złożenia do CEIDG wniosku o zawieszenie działalności. Od 2018 roku po zmianie przepisów takiego zawieszenia można dokonać na czas nieokreślony, ale nie krótszy niż 30 dni.

Podatek VAT w okresie zawieszenia

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku składania deklaracji VAT z pewnymi wyjątkami:

  1. Dokonywanie WNT i importu usług.
  2. Dokonanie korekty proporcji w podatku VAT.
  3. Składanie korekty deklaracji za wcześniejszy okres.
  4. Wykonanie jakiejś czynności, która powoduje obowiązek złożenia deklaracji, np. sprzedaż środka trwałego.
  5. Odliczanie podatku VAT naliczonego od faktur wystawianych na podstawie umów zawartych przed okresem zawieszenia, tzw. koszty stałe.
Zmiana przepisów ustawy o VAT wprowadziła również uprawnienia dla organów podatkowych, które mogą wykreślić z urzędu przedsiębiorcę, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy.

Zawieszenie działalności a odliczenie VAT – co jeśli okres zawieszenia jest dłuższy niż 6 miesięcy?

Wiemy już, że urząd skarbowy może z mocy ustawy wykreślić przedsiębiorcę z rejestru podatników VAT. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT od chociażby kosztów stałych?

W okresie, gdy przedsiębiorca nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie ma prawa do skorzystania z odliczenia podatku VAT naliczonego. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca traci takie prawo bezpowrotnie, ponieważ nie można pozbawić go takiego prawa.

Przepisy przewidują również takie sytuacje, że przedsiębiorca wykreślony, który będzie wykonywał czynności opodatkowane VAT, np. sprzedaż środka trwałego czy wyposażenia, może wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z zawiadomieniem przed rozpoczęciem wykonywania takiej czynności. W takiej sytuacji naczelnik przywróci przedsiębiorcę do rejestru czynnych podatników VAT na okres wskazany w zawiadomieniu.

Niestety nie ma w przepisach wyraźnego odniesienia do sytuacji odliczania podatku VAT w okresie zawieszenia. Jeżeli okres zawieszenia jest krótszy niż 6 miesięcy wówczas można składać deklaracje i odliczać w nich podatek VAT naliczony, który z powodu braku sprzedaży będzie wykazywany do przeniesienia na kolejne okresy rozliczeniowe.

Jeżeli okres zawieszenia będzie dłuższy niż 6 miesięcy, wówczas po wykreśleniu przedsiębiorcy z rejestru czynnych podatników VAT nie będzie już możliwości odliczania VAT i składania deklaracji podatkowych. Dopiero po wznowieniu działalności gospodarczej i przywróceniu przedsiębiorcy do rejestru będzie można odliczyć VAT naliczony od kosztów stałych ponoszonych w okresie zawieszenia. Deklaracje z kwotami do odliczenia można złożyć za okresy, w których przedsiębiorca nabył prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Przykład

Przedsiębiorca zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej w miesiącach styczeń-wrzesień 2020 r. W poszczególnych miesiącach otrzymywał faktury dotyczące opłat leasingowych. Po wznowieniu działalności w miesiącu październiku 2020 r. przedsiębiorca będzie mógł złożyć deklaracje podatkowe za poszczególne okresy rozliczeniowe i wykazać podatek VAT naliczony od rat leasingowych. Można skumulować miesiące styczeń-marzec i kwiecień-czerwiec 2020 r. i odpowiednio w deklaracji za marzec i czerwiec 2020 r. odliczyć VAT naliczony. Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT za dany okres lub w 2 kolejnych okresach rozliczeniowych, czyli styczeń-luty-marzec może wykazać w deklaracji za marzec, analogicznie z miesiącem czerwcem.

Opóźnienie w rejestracji a odliczenie podatku VAT – przeczytaj.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

2 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

2 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

4 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

4 dni temu