Blog

Odroczenie terminu płatności podatku – jak to zrobić?

Przedsiębiorca, który obawia się niedotrzymania terminu podatkowego w zapłacie podatku, może starać się o ulgę w tym zakresie. Zgodnie z Ordynacją podatkową, jedną z możliwości jest odroczenie terminu zapłaty zobowiązania podatkowego. Jak starać się o taką pomoc?

Zobowiązanie podatkowe a zaległość – uwaga na terminy

Starania o uzyskanie ulgi w postaci odroczenia zobowiązania podatkowego należy zacząć jeszcze przed upływem terminu podatkowego. Jest to związane z faktem, że podatnik nie jest jeszcze dłużnikiem budżetu państwa – nie ma zatem zaległości podatkowej, i co za tym idzie – związanych z nią odsetek.

Warto to wiedzieć, ponieważ w razie niedopełnienia obowiązku zobowiązanie stanie się zaległością, liczoną od pierwotnego terminu płatności.

Odroczenie terminu tylko na wniosek

Generalnie wniosek o odroczenie terminu płatności podatku składa się w urzędzie skarbowym. Ordynacja podatkowa i inne ustawy podatkowe nie określają jednego wzoru takiego dokumentu, warto jednak zorientować się we własnym urzędzie skarbowym – czasem dana placówka ma przygotowane przykładowe formularze.

Pochodzenie wzoru nie jest tak istotne, jak jego zawartość. We właściwie wypełnionym wniosku powinny znaleźć się:

  • Dane składającego wniosek (przedsiębiorcy),
  • Dane adresata (właściwego urzędu skarbowego),
  • Cel – tu: odroczenie terminu zapłaty podatku,
  • Uzasadnienie.

Za takie uznaje się np. klęskę żywiołową, pobyt w szpitalu, załamania rynku, utratę możliwości zarobkowania, konieczność utrzymania lub tworzenia nowych miejsc pracy etc. Co ważne, uzasadnienie powinno zostać poparte dowodami – dowolną dokumentacją, zaświadczeniami  i tym podobnymi dokumentami.

Uwaga!

Przepisy nie regulują pojęć ważnego interesu podatnika i interesu publicznego. jednakże przytoczone argumenty (sytuacje, zdarzenia) nie powinny być zawinione przez podatnika.

Wniosek przekazujemy do urzędu skarbowego podpisany i uzupełniony o dowody w formie załączników do wniosku. Wniosek może być papierowy – składamy go wtedy osobiście z potwierdzeniem odebrania przez urzędnika lub wysyłając listem poleconym. Obecnie można również skorzystać z formy elektronicznej i złożyć wniosek o odroczenie podatku przez ePUAP.

Odroczenie terminu płatności podatku– czas oczekiwania

Generalnie odpowiedź na złożony wniosek powinna być udzielona bez zbędnej zwłoki – zatem jak najszybciej. Przedsiębiorca nie powinien jednak czekać dłużej niż miesiąc lub – w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące od złożenia wniosku.

Sprawdź również: Jak odroczyć zaległość podatkową z odsetkami karnymi?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

14 godzin temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

17 godzin temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

17 godzin temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

18 godzin temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

20 godzin temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

2 dni temu