Jak odroczyć zaległość podatkową z odsetkami karnymi?

Może się wydawać, że po powstaniu zaległości podatkowej podatnik nie ma zbyt wielu możliwości – poza spłaceniem zadłużenia najszybciej jak to możliwe. Jeśli jednak sytuacja jest kryzysowa, warto postarać się o odroczenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami – dzięki temu nie narażamy się na niebezpieczeństwo postępowania egzekucyjnego, możemy również zapobiec nadmiernej eskalacji długu.

Odroczenie płatności zaległości decyzją organu skarbowego

Ulga w postaci odroczenia terminu płatności zaległości podatkowej zależy od decyzji właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Dlatego też starania o przyznanie pomocy należy rozpocząć od złożenia wniosku – osobiście, listem poleconym lub elektronicznie przez ePUAP. We wniosku należy zamieścić:
  • Nazwę i adres podatnika
  • Nazwę i adres urzędu skarbowego
  • Cel złożenia – tu: wniosek o odroczenie terminu płatności zaległości podatkowej z odsetkami
  • Uzasadnienie
  • Podpis
Aby organ skarbowy pozytywnie rozpatrzył wniosek przedsiębiorcy, konieczne jest wskazanie w nim ważnego interesu podatnika bądź interesu społecznego, a także załączenie dokumentujących powyższe dowodów. Przykładem takich zdarzeń są poważna choroba, wypadek, klęska żywiołowa, utrata możliwości zarobkowania, brak możliwości utrzymania miejsc pracy etc. Opierając się na takich przesłankach, organ skarbowy powinien wydać decyzję w terminie do miesiąca lub dwóch, jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana.

Odroczenie płatności – odsetki a opłata prolongacyjna

Odraczając płatność podatnikowi, który nie może w danym momencie spłacić swojej zaległości, urząd skarbowy niejako zmniejsza powstałą zaległość. Wynika to z faktu, że od momentu złożenia wniosku o odroczenie aż do momentu spłacenia zaległości nie są już naliczane odsetki karne, ale o połowę niższa opłata prolongacyjna. Dodatkowo opłata ta – w przeciwieństwie do odsetek – może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. A co z już naliczonymi odsetkami? Odraczając termin zapłaty zaległości podatkowej, organ skarbowy odracza również termin płatności odsetek, które zostały naliczone do dnia złożenia wniosku.

Warto wiedzieć, że w razie niedopełnienia nowego terminu zapłaty podatku, przywracany jest termin pierwotny. Gdyby tak się stało, podatnik będzie zobowiązany do opłacenia zadłużenia wraz z odsetkami karnymi za cały okres przeterminowania.

Nie dopuść do powstania zaległości – sprawdź, jak skorzystać z ulgi od zobowiązań podatkowych!  

Najważniejsze pytania

Czy możliwe jest odroczenie płatności zaległości podatkowej z odsetkami karnymi?

Tak.

Gdzie i jak można złożyć wniosek o odroczenie zaległości?

Wniosek należy dostarczyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Wniosek można złożyć osobiście, listem poleconym, jak również elektronicznie (przez ePUAP).

Co jest kluczowe dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku?

Przedsiębiorca konieczne musi wskazać w nim ważny interes podatnika bądź interes społeczny, a także załączenie dowodów. Przykładem takich zdarzeń są poważna choroba, wypadek, klęska żywiołowa, utrata możliwości zarobkowania etc.

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI