Jak odroczyć zaległość podatkową z odsetkami karnymi?

odroczenie zaległości podatkowej

Aby odroczyć termin płatności zaległości podatkowej z odsetkami karnymi, konieczne będzie złożenie wniosku do właściwego urzędu skarbowego. Na podstawie wniosku i dowodów organ może przyznać ulgę i przesunąć termin płatności zaległości głównej, jak i karnych odsetek.

Może się wydawać, że po powstaniu zaległości podatkowej podatnik nie ma zbyt wielu możliwości – poza spłaceniem zadłużenia najszybciej jak to możliwe. Jeśli jednak sytuacja jest kryzysowa, warto postarać się o odroczenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami – dzięki temu nie narażamy się na niebezpieczeństwo postępowania egzekucyjnego, możemy również zapobiec nadmiernej eskalacji długu.

Odroczenie płatności zaległości decyzją organu skarbowego

Ulga w postaci odroczenia terminu płatności zaległości podatkowej zależy od decyzji właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Dlatego też starania o przyznanie pomocy należy rozpocząć od złożenia wniosku – osobiście, listem poleconym lub elektronicznie przez ePUAP. We wniosku należy zamieścić:

 • Nazwę i adres podatnika
 • Nazwę i adres urzędu skarbowego
 • Cel złożenia – tu: wniosek o odroczenie terminu płatności zaległości podatkowej z odsetkami
 • Uzasadnienie
 • Podpis

Przykładem takich zdarzeń są poważna choroba, wypadek, klęska żywiołowa, utrata możliwości zarobkowania, brak możliwości utrzymania miejsc pracy etc.

Opierając się na takich przesłankach, organ skarbowy powinien wydać decyzję w terminie do miesiąca lub dwóch, jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana.

Odroczenie płatności – odsetki a opłata prolongacyjna

Odraczając płatność podatnikowi, który nie może w danym momencie spłacić swojej zaległości, urząd skarbowy niejako zmniejsza powstałą zaległość. Wynika to z faktu, że od momentu złożenia wniosku o odroczenie aż do momentu spłacenia zaległości nie są już naliczane odsetki karne, ale o połowę niższa opłata prolongacyjna. Dodatkowo opłata ta – w przeciwieństwie do odsetek – może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

A co z już naliczonymi odsetkami? Odraczając termin zapłaty zaległości podatkowej, organ skarbowy odracza również termin płatności odsetek, które zostały naliczone do dnia złożenia wniosku.

Warto wiedzieć, że w razie niedopełnienia nowego terminu zapłaty podatku, przywracany jest termin pierwotny. Gdyby tak się stało, podatnik będzie zobowiązany do opłacenia zadłużenia wraz z odsetkami karnymi za cały okres przeterminowania.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy możliwe jest odroczenie płatności zaległości podatkowej z odsetkami karnymi?

  Tak.

 2. 🔸Gdzie i jak można złożyć wniosek o odroczenie zaległości?

  Wniosek należy dostarczyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Wniosek można złożyć osobiście, listem poleconym, jak również elektronicznie (przez ePUAP).

 3. 🔸Co jest kluczowe dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku?

  Przedsiębiorca konieczne musi wskazać w nim ważny interes podatnika bądź interes społeczny, a także załączenie dowodów. Przykładem takich zdarzeń są poważna choroba, wypadek, klęska żywiołowa, utrata możliwości zarobkowania etc.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość