Blog ifirma.pl

Jak odroczyć zaległość podatkową z odsetkami karnymi?

|
|
2 minut czytania
Aby odroczyć termin płatności zaległości podatkowej z odsetkami karnymi, konieczne będzie złożenie wniosku do właściwego urzędu skarbowego. Na podstawie wniosku i dowodów organ może przyznać ulgę i przesunąć termin płatności zaległości głównej, jak i karnych odsetek.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Może się wydawać, że po powstaniu zaległości podatkowej podatnik nie ma zbyt wielu możliwości – poza spłaceniem zadłużenia najszybciej jak to możliwe. Jeśli jednak sytuacja jest kryzysowa, warto postarać się o odroczenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami – dzięki temu nie narażamy się na niebezpieczeństwo postępowania egzekucyjnego, możemy również zapobiec nadmiernej eskalacji długu.

Odroczenie płatności zaległości decyzją organu skarbowego

Ulga w postaci odroczenia terminu płatności zaległości podatkowej zależy od decyzji właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Dlatego też starania o przyznanie pomocy należy rozpocząć od złożenia wniosku – osobiście, listem poleconym lub elektronicznie przez ePUAP. We wniosku należy zamieścić:

 • Nazwę i adres podatnika
 • Nazwę i adres urzędu skarbowego
 • Cel złożenia – tu: wniosek o odroczenie terminu płatności zaległości podatkowej z odsetkami
 • Uzasadnienie
 • Podpis

Przykładem takich zdarzeń są poważna choroba, wypadek, klęska żywiołowa, utrata możliwości zarobkowania, brak możliwości utrzymania miejsc pracy etc.

Opierając się na takich przesłankach, organ skarbowy powinien wydać decyzję w terminie do miesiąca lub dwóch, jeśli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana.

Odroczenie płatności – odsetki a opłata prolongacyjna

Odraczając płatność podatnikowi, który nie może w danym momencie spłacić swojej zaległości, urząd skarbowy niejako zmniejsza powstałą zaległość. Wynika to z faktu, że od momentu złożenia wniosku o odroczenie aż do momentu spłacenia zaległości nie są już naliczane odsetki karne, ale o połowę niższa opłata prolongacyjna. Dodatkowo opłata ta – w przeciwieństwie do odsetek – może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

A co z już naliczonymi odsetkami? Odraczając termin zapłaty zaległości podatkowej, organ skarbowy odracza również termin płatności odsetek, które zostały naliczone do dnia złożenia wniosku.

Warto wiedzieć, że w razie niedopełnienia nowego terminu zapłaty podatku, przywracany jest termin pierwotny. Gdyby tak się stało, podatnik będzie zobowiązany do opłacenia zadłużenia wraz z odsetkami karnymi za cały okres przeterminowania.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy możliwe jest odroczenie płatności zaległości podatkowej z odsetkami karnymi?

   Tak.
  2. Gdzie i jak można złożyć wniosek o odroczenie zaległości?

   Wniosek należy dostarczyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Wniosek można złożyć osobiście, listem poleconym, jak również elektronicznie (przez ePUAP).
  3. Co jest kluczowe dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku?

   Przedsiębiorca konieczne musi wskazać w nim ważny interes podatnika bądź interes społeczny, a także załączenie dowodów. Przykładem takich zdarzeń są poważna choroba, wypadek, klęska żywiołowa, utrata możliwości zarobkowania etc.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie