Opłata małpkowa i cukrowa – planowane zmiany

W 2021 roku wprowadzone zostały dla niektórych przedsiębiorców nowe opłaty dotyczące określonej grupy towarów. Mówi się o nich potocznie – opłata małpkowa i cukrowa. W dzisiejszej publikacji napiszemy ogólnie czego dotyczą i jakie zmiany są planowane.

Opłata małpkowa i cukrowa

Opłata cukrowa jest to danina, jaką przedsiębiorcy muszą zapłacić od napojów słodzonych. W jaki sposób powinna być wyliczana taka opłata wynika z przepisów, które to regulują. Zobowiązani do jej zapłaty są sprzedawcy – zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które produkują, zamawiają i sprzedają napoje słodzone.

Zmianą przepisów zostali również objęci producenci, którzy dokonują sprzedaży napojów alkoholowych o pojemności poniżej 300 ml. Nowy obowiązek został wprowadzony przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Opłatę małpkową i cukrową przedsiębiorcy mają obowiązek odprowadzać na indywidualny numer rachunku bankowego w urzędzie skarbowym.

Planowane zmiany w opłacie małpkowej i cukrowej

W ustawie zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym opublikowanej 15 kwietnia 2021 roku wprowadzone zostały pewne regulacje, które dotyczą opłaty małpkowej i cukrowej.

Mianowicie chodzi o wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących wspomnianych zagadnień. Przed zmianą interpretacje były wydawane przez Ministerstwo Zdrowia. Zmiana ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła zapis, który wskazuje, że obecnie takie interpretacje będą wydawane przez Ministerstwo Finansów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej będzie wydawał interpretacje indywidualne zarówno w zakresie opłaty cukrowej, jak i małpkowej. Zgodnie z ustawą Dyrektor KIS może wystąpić do ministra właściwego do spraw zdrowia z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie, który będzie miał 21 dni na zajęcie stanowiska.

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzona zmiana jest odpowiedzią na wątpliwości przedsiębiorców w zakresie prawidłowości stosowania nowych regulacji. Mianowicie kontrowersje wzbudzało kierowanie wniosków o wydanie interpretacji podatkowej do Ministerstwa Zdrowia, co właśnie zostało zmienione.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

23 godziny temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

24 godziny temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu