Blog

Czy opłata za wieczyste użytkowanie może być kosztem?

Przedsiębiorcy przy dokonywaniu różnego rodzaju opłat zastanawiają się, czy każdy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co prawda ustawa o podatku dochodowym definiuje co może być kosztem, jak również wymienia kategorie wydatków, które zaliczają się do kosztów i które są z nich wyłączone, ale to i tak czasami nie wystarcza. W jaki sposób ustalać co może, a co nie może być kosztem uzyskania przychodów? I jak wygląda to z opłatą za użytkowanie wieczyste?

Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej

W podatku dochodowym do kosztów podatkowych zalicza się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Mogą to być również koszty służące zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Koszt musi być poniesiony przez przedsiębiorcę, nie może znajdować się w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, musi być właściwie udokumentowany i mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt – zaksięgowano na podstawie otrzymanej faktury/rachunku albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury/rachunku.

Co to jest użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste dotyczy nieruchomości gruntowej, jest jednym z trzech rodzajów praw rzeczowych, obok własności i praw rzeczowych ograniczonych. Polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony jako 99 lat. Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast.

Czy opłata za użytkowanie wieczyste może być kosztem?

Ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów ma charakter ogólny, dlatego każdorazowo wydatek powinien być analizowany indywidualnie. Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami lub musi on służyć zachowaniu źródeł przychodów.

Wydatki związane z nieruchomościami i gruntami wykorzystywanymi w prowadzonej działalności gospodarczej, m.in. opłata za wieczyste użytkowanie gruntów może stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Taki koszt nie ma na pewno bezpośredniego związku z uzyskaniem przychodów, nie można go przypisać do konkretnego przychodu, ale jest to rodzaj kosztu pośrednio związanego z prowadzoną działalnością.

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych indywidualnych interpretacjach. Między innymi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0111-KDIB2-1.4010.520.2018.2.JK z dnia 1 marca 2019 r. uznał, że wydatki na opłaty związane z użytkowaniem wieczystym mogą stanowić pośrednie koszty uzyskania przychodów.

Od 2019 roku istnieje możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność na zasadach wynikających z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Z takiej możliwości mogą skorzystać właściciele gruntów będący przedsiębiorcami.

Przeczytaj również: SLIM VAT – planowane zmiany przepisów.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu