Blog ifirma.pl

SLIM VAT – planowane zmiany przepisów

|
|
3 minut czytania
Czekasz na uproszczenia w podatku VAT? Oto propozycje, które mogą ci się spodobać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczanie podatku VAT wiąże się z licznymi obowiązkami ewidencyjnymi, ciągłą zmianą przepisów, przesyłaniem do organów skarbowych coraz większej ilości wymaganych prawem informacji i deklaracji. W podatku VAT szczególnie dotkliwe są sankcje i kary za niewypełnianie ustawowych norm. Ciągle czytamy o nowych przepisach, które wprowadzają dodatkowe regulacje. Tym razem poinformujemy o zmianach, które mogą ucieszyć zainteresowanych przedsiębiorców, czyli o SLIM VAT.

Co to jest SLIM VAT?

Tym razem propozycja Ministerstwa Finansów dotyczy wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorcy m.in. w obszarze:

 • fakturowania,
 • kursów walut,
 • eksporcie,
 • korzyści finansowych.
Jest to ukłon w kierunku małego i średniego biznesu. Propozycja wprowadzanych zmian ma na celu skrócenie czasu na wypełnianie obowiązków podatkowych, jak również uprościć rozliczenia podatkowe. Nastąpi długo oczekiwane odejście od formalności zdobywania potwierdzenia odbioru faktury korygującej “na minus”. Jest to niewątpliwie czasochłonny, czasami długotrwały proces. Z tej zmiany ucieszą się wszyscy przedsiębiorcy i księgowi.

Pozostałe zmiany w SLIM VAT

 1. Ułatwienia dla eksporterów.

  Obecne przepisy ustawy o VAT dotyczące eksportu towarów mówią o tym, że jeżeli otrzymamy zaliczkę na poczet przyszłej dostawy, to gdy nie dokonamy wywozu towaru w ciągu 2 miesięcy mamy obowiązek wykazania zaliczki w deklaracji VAT wstecz ze stawką podatku VAT obowiązującą w Polsce.

  Przed zmianą:

  Po zmianie termin będzie wydłużony z 2 do 6 miesięcy:

  SLIM VAT ułatwienia dla eksporterów
 2. Wspólny kurs waluty z podatkiem dochodowym.

  Obecnie w podatku PIT i VAT obowiązują inne przepisy dotyczące przeliczenia dokumentów księgowych wyrażonych w walucie obcej na złotówki.

  W podatku VAT przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeśli jednak faktura zostanie wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

  W podatku dochodowym przychody należne przelicza się według średniego kursu NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień uzyskania przychodu. Natomiast za datę powstania przychodu/datę sprzedaży uważa się dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności lub dostarczenia towaru/wykonania usługi.

  Obowiązek podatkowy w VAT powstaje w nieco innym momencie niż przychód w podatku dochodowym stąd ta rozbieżność w dokonywaniu przeliczenia faktur przychodowych wyrażonych w walucie obcej w VAT i PIT. Po zmianie przepisów przedsiębiorca będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym.

  Przed zmianą:

  Po zmianie:

  SLIM VAT wspólny kurs waluty z podatkiem dochodowym
 3. Korzyści przy odliczeniu podatku VAT.

  • Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco z 3 do 4 miesięcy.
  • Przed zmianą:

   Po zmianie:

   SLIM VAT korzyści przy odliczeniu podatku VAT
  • Możliwość odliczenia VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich dalszej odsprzedaży.
  • Przed zmianą:

   Po zmianie:

  • Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości.

   Obecnie zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT są prezenty, których cena jednostkowa nie przekracza 10 zł, po zmianie ma to być 20 zł.

   Przed zmianą:

   SLIM VAT limit na prezenty małej wartości

   Po zmianie:

   SLIM VAT - zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

W artykule wykorzystano materiały, które znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów www.gov.pl.

SLIM VAT – najważniejsze pytania:

🔸 Co to jest SLIM VAT?

To nowa propozycja Ministerstwa Finansów na zmianę w sposobie rozliczania VAT, wprowadzająca ułatwienia w sposobie fakturowania.

🔸 SLIM VAT – jakie zmiany dla eksporterów wprowadzi?

Wydłużenie termin wywozu z kraju towarów, na których poczet otrzymano zaliczkę, bez konieczności wykazywania w deklaracji VAT zaliczki z polską stawką VAT.

🔸 Jak będą przeliczane kursy walut po wprowadzeniu SLIM VAT?

SLIM VAT ujednolici zasady przeliczania kursu walut w dokumentach księgowych dla podatku VAT i PIT. Obecnie, ze względu na inny moment powstawania obowiązku podatkowego VAT i przychodu w podatku PIT, stosowane są odmienne kursy.

🔸 Jakie jeszcze korzyści finansowe przyniesie SLIM VAT?

– Wydłużenie terminu odliczenia VAT na bieżąco,
– możliwość odliczenia VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich dalszej odsprzedaży,
– zwiększenie limitu na prezenty małej wartości zwolnione z VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie