SLIM VAT – planowane zmiany przepisów

SLIM VAT

Czekasz na uproszczenia w podatku VAT? Oto propozycje, które mogą ci się spodobać.

Rozliczanie podatku VAT wiąże się z licznymi obowiązkami ewidencyjnymi, ciągłą zmianą przepisów, przesyłaniem do organów skarbowych coraz większej ilości wymaganych prawem informacji i deklaracji. W podatku VAT szczególnie dotkliwe są sankcje i kary za niewypełnianie ustawowych norm. Ciągle czytamy o nowych przepisach, które wprowadzają dodatkowe regulacje. Tym razem poinformujemy o zmianach, które mogą ucieszyć zainteresowanych przedsiębiorców, czyli o SLIM VAT.

Co to jest SLIM VAT?

Tym razem propozycja Ministerstwa Finansów dotyczy wprowadzenia ułatwień dla przedsiębiorcy m.in. w obszarze:

 • fakturowania,
 • kursów walut,
 • eksporcie,
 • korzyści finansowych.
Jest to ukłon w kierunku małego i średniego biznesu. Propozycja wprowadzanych zmian ma na celu skrócenie czasu na wypełnianie obowiązków podatkowych, jak również uprościć rozliczenia podatkowe. Nastąpi długo oczekiwane odejście od formalności zdobywania potwierdzenia odbioru faktury korygującej “na minus”. Jest to niewątpliwie czasochłonny, czasami długotrwały proces. Z tej zmiany ucieszą się wszyscy przedsiębiorcy i księgowi.

Pozostałe zmiany w SLIM VAT

 1. Ułatwienia dla eksporterów.

  Obecne przepisy ustawy o VAT dotyczące eksportu towarów mówią o tym, że jeżeli otrzymamy zaliczkę na poczet przyszłej dostawy, to gdy nie dokonamy wywozu towaru w ciągu 2 miesięcy mamy obowiązek wykazania zaliczki w deklaracji VAT wstecz ze stawką podatku VAT obowiązującą w Polsce.

  Przed zmianą:

  SLIM VAT - planowane zmiany przepisów

  Po zmianie termin będzie wydłużony z 2 do 6 miesięcy:

  SLIM VAT ułatwienia dla eksporterów
 2. Wspólny kurs waluty z podatkiem dochodowym.

  Obecnie w podatku PIT i VAT obowiązują inne przepisy dotyczące przeliczenia dokumentów księgowych wyrażonych w walucie obcej na złotówki.

  W podatku VAT przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeśli jednak faktura zostanie wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

  W podatku dochodowym przychody należne przelicza się według średniego kursu NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień uzyskania przychodu. Natomiast za datę powstania przychodu/datę sprzedaży uważa się dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności lub dostarczenia towaru/wykonania usługi.

  Obowiązek podatkowy w VAT powstaje w nieco innym momencie niż przychód w podatku dochodowym stąd ta rozbieżność w dokonywaniu przeliczenia faktur przychodowych wyrażonych w walucie obcej w VAT i PIT. Po zmianie przepisów przedsiębiorca będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym.

  Przed zmianą:

  SLIM VAT - planowane zmiany przepisów

  Po zmianie:

  SLIM VAT wspólny kurs waluty z podatkiem dochodowym
 3. Korzyści przy odliczeniu podatku VAT.

  • Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco z 3 do 4 miesięcy.
  • Przed zmianą:

   SLIM VAT - planowane zmiany przepisów

   Po zmianie:

   SLIM VAT korzyści przy odliczeniu podatku VAT
  • Możliwość odliczenia VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich dalszej odsprzedaży.
  • Przed zmianą:

   SLIM VAT - planowane zmiany przepisów

   Po zmianie:

   SLIM VAT - planowane zmiany przepisów
  • Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości.

   Obecnie zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT są prezenty, których cena jednostkowa nie przekracza 10 zł, po zmianie ma to być 20 zł.

   Przed zmianą:

   SLIM VAT limit na prezenty małej wartości

   Po zmianie:

   SLIM VAT - zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

W artykule wykorzystano materiały, które znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów www.gov.pl.

SLIM VAT – najważniejsze pytania:

🔸 Co to jest SLIM VAT?

To nowa propozycja Ministerstwa Finansów na zmianę w sposobie rozliczania VAT, wprowadzająca ułatwienia w sposobie fakturowania.

🔸 SLIM VAT – jakie zmiany dla eksporterów wprowadzi?

Wydłużenie termin wywozu z kraju towarów, na których poczet otrzymano zaliczkę, bez konieczności wykazywania w deklaracji VAT zaliczki z polską stawką VAT.

🔸 Jak będą przeliczane kursy walut po wprowadzeniu SLIM VAT?

SLIM VAT ujednolici zasady przeliczania kursu walut w dokumentach księgowych dla podatku VAT i PIT. Obecnie, ze względu na inny moment powstawania obowiązku podatkowego VAT i przychodu w podatku PIT, stosowane są odmienne kursy.

🔸 Jakie jeszcze korzyści finansowe przyniesie SLIM VAT?

– Wydłużenie terminu odliczenia VAT na bieżąco,
– możliwość odliczenia VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich dalszej odsprzedaży,
– zwiększenie limitu na prezenty małej wartości zwolnione z VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość