Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu – zmiany 2018

Prowadzenie najmu nieruchomości, a w szczególności mieszkań, jest coraz częstszym źródłem pozyskiwania dochodów. Na najem decydują się osoby fizyczne, jak również te prowadzące działalność gospodarczą – które zainwestowały w lokum. Jednak trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych rodzajów dochodów i przychodów także i tu konieczne jest rozliczenie się z zysków. Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu czekają zmiany – wraz z początkiem nadchodzącego 2018 roku. Jeśli wynajmujesz mieszkanie – sprawdź koniecznie jakie.

Nowa stawka ryczałtu dla przychodów przekraczających 100 tys. zł

Przychody z najmu, jeśli podatnik wybrał ich opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, aktualnie opodatkowane są jednolitą stałą stawką ryczałtu 8,5%. Nowy rok przyniesie nową stawkę, jako wypracowany kompromis między różnymi rozwiązaniami. Proponowano różne zapisy od nowego roku, m.in. pojawił się projekt doprecyzowania czy krótkotrwały wakacyjny najem jest najmem prywatnym czy też działalnością gospodarczą. Inne plany zakładały, że przekroczenie określonego progu spowoduje, że w następnym roku podatnik nie będzie mógł skorzystać z tej formy opodatkowania. Ostatecznie wprowadzono roczny limit kwotowy w wysokości 100.000 zł warunkujący możliwość stosowania niskiej stawki ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą – stawka 8,5%. Przychody do tej wysokości opodatkowane są dotychczasową stawką. Przychody ponad limit opodatkowane będą nową stawką 12,5% (tylko nadwyżka). W przypadku małżonków, między którymi istnieje małżeńska wspólność majątkowa, limit dotyczyć będzie ich łącznych przychodów z najmu.

Urzędowy druk zawiadomienia

Nowością od 2018 roku jest również możliwość złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na druku urzędowym. Druk urzędowy nie jest obowiązkowy. Możliwym nadal będzie złożenie zawiadomienia w zwykłej pisemnej formie lub korzystając ze wzorów zawiadomień udostępnianych przez urzędy skarbowe.

Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu to złożony temat – więcej informacji znajdziesz tutaj

Autor: Joanna Pindelska – Doradca Podatkowy

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI