Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu – zmiany 2018

dochody z najmu zmiany 2018

Sprawdź, jakie zmiany w zakresie opodatkowania najmu przyniesie 2018 rok!

Prowadzenie najmu nieruchomości, a w szczególności mieszkań, jest coraz częstszym źródłem pozyskiwania dochodów. Na najem decydują się osoby fizyczne, jak również te prowadzące działalność gospodarczą – które zainwestowały w lokum. Jednak trzeba pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych rodzajów dochodów i przychodów także i tu konieczne jest rozliczenie się z zysków. Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu czekają zmiany – wraz z początkiem nadchodzącego 2018 roku. Jeśli wynajmujesz mieszkanie – sprawdź koniecznie jakie.

Nowa stawka ryczałtu dla przychodów przekraczających 100 tys. zł

Przychody z najmu, jeśli podatnik wybrał ich opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, aktualnie opodatkowane są jednolitą stałą stawką ryczałtu 8,5%. Nowy rok przyniesie nową stawkę, jako wypracowany kompromis między różnymi rozwiązaniami. Proponowano różne zapisy od nowego roku, m.in. pojawił się projekt doprecyzowania czy krótkotrwały wakacyjny najem jest najmem prywatnym czy też działalnością gospodarczą. Inne plany zakładały, że przekroczenie określonego progu spowoduje, że w następnym roku podatnik nie będzie mógł skorzystać z tej formy opodatkowania.

Ostatecznie wprowadzono roczny limit kwotowy w wysokości 100.000 zł warunkujący możliwość stosowania niskiej stawki ryczałtu od przychodów z najmu poza działalnością gospodarczą – stawka 8,5%. Przychody do tej wysokości opodatkowane są dotychczasową stawką. Przychody ponad limit opodatkowane będą nową stawką 12,5% (tylko nadwyżka). W przypadku małżonków, między którymi istnieje małżeńska wspólność majątkowa, limit dotyczyć będzie ich łącznych przychodów z najmu.

Urzędowy druk zawiadomienia

Nowością od 2018 roku jest również możliwość złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na druku urzędowym. Druk urzędowy nie jest obowiązkowy. Możliwym nadal będzie złożenie zawiadomienia w zwykłej pisemnej formie lub korzystając ze wzorów zawiadomień udostępnianych przez urzędy skarbowe.

Opodatkowanie dochodów i przychodów z najmu to złożony temat – więcej informacji znajdziesz tutaj

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Polski ŁadWAŻNE

Z naszego ebooka dowiesz się wszystkiego na temat zmian w Polskim Ładzie

Pobierz ebook

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość