Blog ifirma.pl

Opodatkowanie usług transportu towaru świadczone na rzecz polskiej firmy ale wykonywane w całości lub części poza terytorium kraju

|
Zastanawiasz się, w jaki sposób są opodatkowane usługi transportu towarów wykonywane w całości lub w części poza terytorium kraju? W dzisiejszym artykule będziemy analizowali ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nie musimy już chyba nikogo przekonywać, że przedsiębiorcy, którzy chcą być konkurencyjni nie powinni się bać wychodzić ze swoimi towarami czy usługami poza granice kraju. Zakup lub sprzedaż towarów na terenie Unii Europejskiej, czy poza UE stał się bardzo powszechny i nie ma co się bać takich działań. Jednak jak się już zdecydujemy na ten model funkcjonowania, to warto poznać zasady opodatkowania między innymi usług transportu towarów świadczonych dla polskiego przedsiębiorcy w całości lub w części poza terytorium Polski i tym zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszej publikacji.

Usługi transportowe – na czym polegają?

Mówiąc o usługach transportowych mamy na myśli przemieszczanie towarów na terenie kraju i poza jego granicami. Transport może dotyczyć przewozu towarów zarówno na terenie Polski, UE, ale także poza UE. Można więc powiedzieć, że usług transportowe dzieli się na:

 • krajowe – transport odbywa się w całości na terytorium Polski,
 • wewnątrzunijne – rozpoczęcie i zakończenie transportu ma miejsce na terenie dwóch różnych krajów UE,
 • międzynarodowe – opisane poniżej.

W ustawie o VAT zdefiniowane zostało szczegółowo, jak należy rozumieć usługi transportu międzynarodowego.

Przemieszczanie towarów w transporcie międzynarodowym:
Z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium Polski do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej
Z miejsca nadania poza terytorium UE do miejsca przeznaczenia na terytorium Polski
Z miejsca nadania poza terytorium UE do miejsca przeznaczenia poza terytorium UE, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium Polski (tranzyt)
Z miejsca nadania na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski do miejsca przeznaczenia poza terytorium UE lub z miejsca nadania poza terytorium UE do miejsca przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium Polski
Jeżeli miejsce nadania i miejsce przeznaczenia towarów znajduje się na terytorium Polski, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu, to nie jest to usługa transportu międzynarodowego

Jak widać rozważania na temat transportu międzynarodowego mogą obejmować różne przypadki, w zależności od tego skąd nastąpi wyjazd towaru i gdzie odnotowany zostanie jego przyjazd. Naszym dzisiejszym zadaniem jest ustalenie, jakie stawki VAT obowiązują dla usług transportowych, zanim jednak do tego dojdziemy musimy sobie jeszcze wyjaśnić, jak określa się miejsce świadczenia usługi transportowej.

Usługi transportowe – miejsce świadczenia

Kluczowe w przypadku VAT będzie właściwe określenie miejsca świadczenia, jest to miejsce opodatkowania a mowa jest o tym w ustawie o podatku VAT.

Miejscem świadczenia usługi transportowej jest:
  Miejsce świadczenia usługi na zasadach ogólnych
W przypadku świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy miejscem świadczenia jest miejsce, w którym firma nabywająca usługę (usługobiorca) posiada siedzibę działalności gospodarczej  
  Miejsce świadczenia usługi na zasadach szczególnych
 • Transport wykonywany w całości poza terytorium UE
  Jeżeli przedsiębiorca nabywający usługę posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium Polski, miejscem świadczenia usługi transportowej jest terytorium kraju znajdującego się poza UE.

 • Transport wykonywany w całości na terytorium Polski
  Jeżeli przedsiębiorca na rzecz, którego jest świadczona usługa posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia usługi transportowej jest terytorium Polski  

Opodatkowanie usług transportu towarów w VAT

Stawki VAT dla usług transportu towarów będą zależały od tego o jaki transport chodzi: krajowy, wewnątrzunijny czy międzynarodowy.

Stawki VAT dla usług transportu towarów:
Rodzaj usługi transportowej
Stawka VAT
 Usługa transportu krajowego i wewnątrzwspólnotowego  
23%
 Usługa transportu międzynarodowego na zasadach ogólnych – w oparciu o przepisy ustawy o VAT  
0%
 Usługa transportu międzynarodowego – w oparciu o przepisy Rozporządzenia w sprawie stawek obniżonych  
0%

W przypadkach opisanych poniżej:
 • transport krajowy – w całości wykonywany na terytorium Polski o ile stanowi część usługi transportu międzynarodowego,
 • transport wewnątrzwspólnotowy towarów, jeżeli transport ten stanowi część usługi transportu międzynarodowego,
 • Jeżeli transport jest wykonywany w całości poza terytorium Polski a przedsiębiorca na rzecz, którego świadczona jest usługa, czyli usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej, miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium Polski pod warunkiem, że:
  • Miejsce nadania towaru znajduje się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski a miejsce przyjazdu tych towarów jest poza UE,
  • Miejsce wyjazdu towarów jest poza UE a miejsca przyjazdu na terytorium innego niż Polska kraju UE.
 
Uwaga!

Prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT przysługuje pod warunkiem, że przedsiębiorca dysponuje odpowiednimi dokumentami, o których jest mowa w ustawie o VAT. Mowa jest tam o liście przewozowym lub dokumencie spedycyjnych dedykowanym dla usług transportu międzynarodowego. Może to być również inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Przedsiębiorca musi również posiadać fakturę wystawioną przez przewoźnika (spedytora)  

Opodatkowanie usług transportowych na przykładach

Na podstawie zgromadzonych, w oparciu o obowiązujące przepisy, informacji nie da się niezauważyć, że opodatkowanie w VAT usług transportu towarów wykonywane w całości lub w części poza terytorium Polski jest dość zawiłe. Dlatego też warto opisać kilka przykładów dla lepszego zobrazowania tematu.

Przykład 1

Polski przedsiębiorca zamówił transport towarów z Chin do Polski. W tym przypadku jest to usługa transportu międzynarodowego – miejsce nadania towaru znajduje się poza terytorium UE a miejscem przeznaczenia jest Polska, w związku z tym w oparciu o ustawę o VAT będzie miała zastosowanie 0% stawka VAT.

Przykład 2

Polska firma zleciła transport towarów z Polski do Wielkiej Brytanii, która znajduje się poza terytorium UE. Miejscem wyjazdu jest Polska a miejscem przeznaczenia GB, więc również w tym przypadku ma zastosowanie 0% stawka VAT.

Przykład 3

Polski przedsiębiorca dokonał importu towarów ze Stanów Zjednoczonych do Polski. W takim przypadku transport jest wliczony do podstawy opodatkowania podatkiem VAT od importu. Faktura wystawiona na usługę transportu będzie ze stawką 0% w oparciu o przepisy ustawy o VAT.

Przykład 4

Firma z Polski zleciła firmie niemieckiej przetransportowanie towarów z Niemiec do Polski. W tym przypadku mamy do czynienia z transportem wewnątrzwspólnotowym, miejscem świadczenia usługi jest Polska. Nabywca będzie rozliczał VAT w ramach odwrotnego obciążenia wg stawki 23% (miejscem opodatkowania jest Polska) właściwej dla transportu w terenie UE.

Przykład 5

Polski przedsiębiorca zlecił transport swoich towarów z Islandii do Turcji – obydwa kraje spoza UE, trasa na pewnym odcinku przebiega przez terytorium Polski, to mamy do czynienia z tranzytem, który jest opodatkowany 0% stawką VAT.

Opodatkowanie usług transportowych – podsumowanie

Opodatkowanie usług transportu w podatku VAT jest złożonym tematem. Co do zasady mamy do czynienia z transportem krajowym, wewnątrzunijnym i międzynarodowym. Ustawa o VAT i rozporządzenie w sprawie stosowania stawek obniżonych w VAT dość szczegółowo opisują zasady opodatkowania. Usługa transportu towarów może być opodatkowana stawką podstawową 23% i stawką obniżoną 0%. Jednak żeby zastosować stawkę 0% trzeba dokładnie przeanalizować, czy obowiązujące przepisy na to zezwalają. Pamiętajmy, że jest to stawka preferencyjna a więc przedsiębiorca, który z niej skorzysta będzie miał jeszcze dodatkowe obowiązki związane z właściwym udokumentowaniem wykonanej usługi transportowej. W przypadku transportu krajowego i wewnątrzunijne będzie miała zastosowanie stawka 23%, natomiast dla transportu międzynarodowego będzie to stawka 0%. W publikacji na przykładach zostało omówione, kiedy ma zastosowanie jedna lub druga stawka. Nie zmienia to faktu, że zagadnień związanych z opodatkowaniem usług transportowych wykonywanych w całości lub w części poza terytorium Polski jest znacznie więcej i trzeba je każdorazowo indywidualnie przeanalizować.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie