Blog ifirma.pl

Objaśnienia podatkowe – opodatkowanie VAT kontraktów drogowych

|
|
3 minut czytania
Zajmujesz się utrzymaniem dróg publicznych? Sprawdź, jakie problematyczne kwestie wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Objaśnienia podatkowe są przygotowywane przez Ministerstwo Finansów najczęściej w sytuacjach, gdy występują problemy z interpretacją przepisów podatkowych. Taki dokument ma również określoną rangę, jest wiążący zarówno dla przedsiębiorcy, jak i organu podatkowego. Od momentu wydania objaśnień przedsiębiorcy mają obowiązek się do nich stosować. Dzisiejsza publikacja dotyczy objaśnień podatkowych usług wykonywanych w ramach szeroko pojmowanych kontraktów drogowych.

Jakie kwestie są przedmiotem objaśnień?

Objaśnienia podatkowe zostały wydane 26 stycznia 2021 r. Dotyczą stosowania przepisów ustawy o podatku VAT do opodatkowania kontraktów drogowych, a w szczególności kwalifikacji ich jako:

 1. Jednej usługi złożonej – kompleksowej, składającej się z wielu czynności będących elementami tej usługi złożonej i opodatkowanych z zastosowaniem stawki podatku VAT właściwej dla tej usługi złożonej lub
 2. Zbioru odrębnych świadczeń

  , które nie tworzą jednej usługi kompleksowej i są opodatkowane stawką VAT właściwą dla każdego z tych świadczeń.

Od kwalifikacji wykonanej usługi będzie zależało zastosowanie właściwej stawki podatku VAT – 23% lub 8%.

Celem objaśnień jest określenie podstawowych przesłanek, które mogą wskazywać, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z jednym kompleksowym świadczeniem, czy ze zbiorem odrębnych świadczeń. Objaśnienia zawierają wytyczne do dokonania analizy konkretnej usługi, ale nie wyczerpują listy przesłanek, które mogą wskazywać, że mamy do czynienia z usługą kompleksową, czy też nie.

Jak należy rozumieć kompleksowość usługi?

Określenie usługi kompleksowej nie zostało zdefiniowane w przepisach, dlatego też temat ten powraca jak bumerang, przy różnych okazjach. W objaśnieniach MF jest napisane, że jeżeli usługa obejmuje, z ekonomicznego punktu widzenia, kilka świadczeń, to nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych.

Jeżeli w skład usługi wchodzi kilka części składowych, to wówczas jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, natomiast inne elementy traktuje się jak usługi pomocnicze, które podzielają na gruncie VAT los usługi zasadniczej, a całość służy realizacji jednego celu. Jednak prawidłowa kwalifikacja usługi kompleksowej nie należy do prostych zadań.

Wynagrodzenie za wykonywane czynności

W przypadku kontraktu kompleksowego zapłata najczęściej jest określana w formie ryczałtu – jest wypłacana w stałej wysokości, w okresach rozliczeniowych, niezależnej od ilości faktycznie wykonanych prac.

W przypadku kontraktu wywołaniowego zapłata następuje odrębnie za zlecone i wykonane czynności, zazwyczaj zależy od ilości i rodzaju wykonanych prac.

Stawki podatku VAT

Zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną organów podatkowych, usługi świadczone przy kontraktach kompleksowego utrzymania dróg, opodatkowane są z zastosowaniem podstawowej stawki podatku VAT – 23%. Takie stanowisko potwierdzają również sądy administracyjne.

W przypadku kontraktu wywołaniowego, gdy świadczeniodawca wykonuje różne, funkcjonalnie niezależne od siebie usługi, których rozdzielenie do celów podatkowych nie ma sztucznego charakteru – każda z tych usług jest opodatkowana z zastosowaniem stawki podatku VAT 23% lub preferencyjnej stawki 8% – jeśli będzie wymieniona w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

Pełna treść objaśnień podatkowych znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie przedstawione regulacje opisane są również na przykładach. Temat, o którym jest mowa w objaśnieniach, wymaga przy każdej zawartej umowie, dokładnej analizy zawartych w niej zapisów, aby w pierwszej kolejności ustalić, z jakim kontraktem mamy do czynienia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie