Blog

Oznaczenie MK w jakich przypadkach stosować?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie podatku VAT korzystając z przywileju stosowania metody kasowej wykazują podatek VAT należny i naliczony na nieco innych zasadach niż pozostali podatnicy VAT. Z tego też powodu ustawodawca zalecił w nowym plikach JPK_V7 oznaczanie takich transakcji odpowiednim kodem. Sprawdźmy, w jaki sposób prawidłowo wykazywać faktury VAT oznaczone jako “Metoda kasowa”.

Metoda kasowa – na czym polega?

Tytułem wprowadzenia przedstawimy ogólne informacje na temat rozliczania podatku VAT metodą kasową.

Co do zasady czynni podatnicy VAT mają obowiązek wykazywać podatek VAT należny w rozliczeniu za okres, w którym powstał u nich obowiązek podatkowy, bez względu na to czy otrzymali zapłatę za fakturę sprzedaży, czy też nie. Jeżeli natomiast chodzi o rozliczenie przy stosowaniu metody kasowej, to VAT należny wystąpi wówczas, gdy przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za fakturę sprzedaży, lub po 180 dniach w przypadkach, o których jest mowa w ustawie o VAT (art. 21 ust. 1 pkt 2).

Ta sama zasada obowiązuje jeżeli chodzi o prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, a mianowicie powstaje dopiero w momencie uregulowania należności za fakturę zakupową.

Kiedy należy stosować oznaczenie MK w JPK_V7?

W rozporządzeniu w sprawie stosowania nowych kodów i oznaczeń w pliku JPK faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy o VAT ma mieć oznaczenie MK.

Zgodnie z informacją znajdującą się w broszurze informacyjnej Ministra Finansów dokument zakupu (DokumentZakupu) wykazuje się poprzez wybór odpowiedniego oznaczenia dowodu, w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym określonego dowodu zakupu. W naszym przypadku będzie to oznaczenie MK, które stosuje się w przypadku faktury wystawionej przez małego podatnika VAT, który wybrał metodę kasową rozliczenia podatku VAT.

Oznaczenie MK w pytaniach i odpowiedziach

Na stronie Ministerstwa Finansów znalazło się następujące pytanie dotyczące oznaczenia MK:

Czy oznaczenia wprowadzone w nowym JPK_VAT z deklaracją MK dotyczy również faktur wystawionych w okresach przed wdrożeniem nowej struktury, lecz z racji, np. momentu powstania obowiązku wykazywanych w okresie obowiązywania nowej struktury?

Odpowiedź MF:

Oznaczenie MK wprowadzone w nowej strukturze dotyczy także dokumentów wykazywanych w czasie jej obowiązywania, a wystawionych wcześniej. A więc obejmie również np. faktury zakupowe wystawione przed okresem obowiązywania nowej struktury jeśli podatnik będzie korzystać z prawa do odliczenia w okresie jej obowiązywania.

Pamiętajmy, że od 1 października 2020 r. należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na właściwe ewidencjonowanie faktur sprzedaży, ale również faktur zakupowych. Szczególnie ważne są dodatkowe oznaczenia, jakie mogą się znaleźć na fakturze typu: “Metoda kasowa”, o czym piszemy w bieżącym artykule. Warto zawsze w takiej sytuacji sprawdzić, czy przypadkiem dana faktura kosztowa/zakupowa nie powinna być jeszcze dodatkowo oznaczona w podatku VAT. Oczywiście taki obowiązek oznaczania dotyczy tylko czynnych podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzić ewidencje VAT zakupu i sprzedaży.

Przeczytaj również: Rozliczenie podatków metodą kasową w okresie pandemii
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?

Firmy stają przed wyzwaniem zarządzania ogromną ilością treści publikowanych w internecie. Od postów w mediach…

8 godzin temu

Ulga na terminal płatniczy

Przepisy prawa przewidują możliwość obniżenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych poprzez…

9 godzin temu

Dyrektywa R2R – rozmowa z ekspertką

Zepsuty telewizor, pralka czy smartphone? Takie sytuacje w życiu codziennym mogą przytrafić się każdemu z…

10 godzin temu

PCC od zakupu samochodu od osoby fizycznej

Chcesz kupić samochód od osoby fizycznej? Sprawdź, jak rozliczyć podatek PCC w takim przypadku.

11 godzin temu

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

1 dzień temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

1 dzień temu