Blog ifirma.pl

Pakiet SLIM VAT 2 – proponowane kierunki zmian

|
Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Mówi się o kolejnych zmianach ustawy SLIM VAT, sprawdź czego dotyczą.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obecnie jesteśmy jeszcze w fazie opracowywania objaśnień podatkowych do SLIM VAT, a już pojawiły się prekonsultacje w sprawie pakietu SLIM VAT 2. Odchudzanie podatku VAT zostało rozpoczęte. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, jakie nowe kierunki zmian proponuje Ministerstwo Finansów.

O jakich zmianach jest mowa w SLIM VAT 2?

Zgodnie z informacjami na stronie Ministerstwa Finansów nowa koncepcja rozliczeń podatku VAT obejmuje 15 propozycji zmian, które zostały podzielone na 5 obszarów:

 1. Prostsze fakturowanie.
 2. Przyjazne odliczanie podatku VAT.
 3. VAT w obrocie międzynarodowym – korzyści i pewność prawa.
 4. VAT – łatwiejszy obrót nieruchomościami.
 5. Poprawa płynności w MPP i ulga na złe długi.

Poniżej opiszemy propozycje zmian, jakie pojawiły się w materiałach.

Prostsze fakturowanie

 1. Zniesienie obowiązku zamieszczania na fakturze korygującej:
  • wyrazu „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyrazu „KOREKTA”,
  • podawania przyczyny korekty.
 2. Zlikwidowanie regulacji w ustawie o VAT o duplikatach faktury. W przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu lub zaginie będzie należało przekazać nabywcy kolejny egzemplarz faktury. Przedsiębiorcy będą mogli zamieszczać na kolejnym egzemplarzu faktury wyraz „duplikat”, jeśli systemy finansowo-księgowe przewidują takie rozwiązanie, decyzja co do oznaczania faktury ma charakter fakultatywny.
 3. Wprowadzenie możliwości wystawiania faktur VAT nie wcześniej niż 60. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, jak i 60. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty. Obecnie faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia.
 4. Wprowadzenie korekty zbiorczej konkretnych pozycji z faktury, a także całych faktur – nowe rozwiązanie. W przypadku wystawienia na rzecz jednego odbiorcy za dany okres faktury korygującej dotyczącej wszystkich dostaw lub świadczenia usług z tego okresu, faktura korygująca nie będzie musiała zawierać nazw (rodzajów) towarów lub usług objętych korektą.
 5. Propozycja zniesienia limitu kilometrów – 50 km, przy odliczaniu podatku VAT od biletów kolejowych, jeśli posiadają wymagane dane do uznania ich za fakturę.

Przyjazne odliczanie podatku VAT

 1. W przypadku przekroczenia okresu do ujęcia faktury zakupowej “na bieżąco” przedsiębiorca będzie miał prawo do korekty pliku JPK_V7 w rozliczeniu za okres, w którym nabył prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów i za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika rozliczającego się kwartalnie za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
 2. Wydłużenie terminu obowiązku składania VAT-26 do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonane zostanie pierwsze nabycie związane z samochodem dające 100% prawo do odliczenia. Obecnie termin ten wynosi 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku.

VAT w obrocie międzynarodowym

 1. Jednoznaczne uregulowanie sposobu dokonywania korekty in minus w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zmniejszania kwoty podatku VAT naliczonego nabywca towaru lub usługi będzie realizował w rozliczeniu za okres, w którym dokona obniżenia podstawy opodatkowania, niezależnie od okresu otrzymania faktury korygującej. Dla przykładu, jeżeli przedsiębiorca otrzyma rabat w miesiącu lutym, a fakturę korygującą in minus w marcu, to korekty podstawy opodatkowania powinien dokonać w rozliczeniu za miesiąc luty.
 2. Odpowiedzialność solidarna ciążyć będzie na przedstawicielu bezpośrednim i pośrednim dopiero w przypadku, gdy podatek nie zostanie rozliczony przez przedsiębiorcę w prawidłowej wysokości w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Agencja celna będzie odpowiadała solidarnie z importerem do wysokości podatku wykazanego w zgłoszeniu celnym, który nie został zapłacony w całości przez przedsiębiorcę. To rozwiązanie dotyczy rozliczania importu towarów w JPK_V7 na podstawie art. 33a ustawy o podatku VAT.

Łatwiejszy obrót nieruchomościami

 1. Ujęcie bezpośrednio w akcie notarialnym oświadczenia stron transakcji o wyborze opcji opodatkowania VAT nieruchomości objętej danym aktem notarialnym. Obecnie do urzędu skarbowego wpływają 2 dokumenty: akt notarialny i odrębnie oświadczenie.

Zmiany w MPP i wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi na złe długi

 1. Wprowadzenie możliwości przekazywania we własnym zakresie środków pomiędzy rachunkami VAT w ramach wszystkich swoich rachunków VAT, również tych prowadzonych przez inne banki. Obecnie przedsiębiorca może przekazywać środki pomiędzy rachunkami VAT, jeżeli rachunki znajdują się w tym samym banku.
 2. Z rachunku VAT będzie można dokonywać wpłat na KRUS.
 3. Zmniejszona zostanie ilość warunków stawianych dla możliwości skorzystania z ulgi na złe długi, ma to związek z wyrokiem TSUE. Wydłużony zostanie termin na skorzystanie z powyższego mechanizmu z 2 do 3 lat od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność licząc od końca roku, w którym została ona wystawiona.

Pakiet SLIM VAT 2 będzie wprowadzany etapami:

 • od 1 października 2021 r.,
 • od 1 stycznia 2022 r.

Z uwagi na początkową fazę prac związanych ze zmianami przepisów ustawy o podatku VAT, będziemy sukcesywnie przekazywać kolejne informacje, jakie będą się pojawiały na ten temat.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie