Blog ifirma.pl

PCC a pożyczka za granicą

|
|
4 minut czytania
Wziąłeś pożyczkę za granicą i zastanawiasz się, czy powinieneś zapłacić PCC? W takim razie dobrze trafiłeś, ten artykuł jest dla ciebie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dodatkowe środki w postaci pożyczek są dość często pozyskiwane przez przedsiębiorców, ale również przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Pożyczanie pieniędzy rodzi obowiązek ich zwrotu na warunkach określonych w zawartej umowie. Najczęściej obie strony transakcji znajdują się na terytorium Polski i wówczas nie ma wątpliwości, że od takiej pożyczki powinien być co do zasady zapłacony podatek PCC. Co jednak w sytuacji, kiedy pożyczka pochodzi z zagranicy, czy też będzie opodatkowana w PCC? Na to pytanie będziemy szukali odpowiedzi w dzisiejszej publikacji.

Definicja pożyczki

Zanim jednak zajmiemy się zasadniczym tematem warto przypomnieć sobie, co kryje się pod pojęciem pożyczki. Definicję znajdziemy w ustawie Kodeks cywilny.

 Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości  
 Umowa pożyczki, której wartość przekracza 1.000 zł, wymaga zachowania formy dokumentowej  
 Zawierając umowę pożyczki mamy dwie strony biorące udział w tej czynności:
 • Pożyczkodawca – udzielający pożyczki,
 • Pożyczkobiorca – otrzymujący pożyczkę
 

Podatek PCC – czy trzeba go zapłacić od pożyczki?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy od umowy pożyczki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych musimy z kolei zajrzeć do ustawy o tym podatku. Od razu można przeczytać, że podatkowi podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Trzeba pamiętać, że w ustawie wymieniony został szeroki wachlarz czynności cywilnoprawnych, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku PCC. W tej kategorii wymienione zostały również pożyczki udzielone na zasadach opisanych w ustawie. Nas będzie jednak interesowała sytuacja związana z udzieleniem pożyczki za granicą. Zobaczmy więc co na temat kryteriów podlegania pod opodatkowanie mówi ustawa o PCC.

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi jeżeli ich przedmiotem są:
Rzeczy lub prawa majątkowe znajdujące się na terytorium Polski
Rzeczy lub prawa majątkowe znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski
Oznacza to, że pożyczka będzie opodatkowana w Polsce o ile zostaną spełnione łącznie dwa warunki:
 1. Pożyczkobiorca mieszka w Polsce.
 2. Umowa pożyczki jest zawierana w Polsce.

Na mocy tych przepisów można wnioskować, że nie każda czynność cywilnoprawna, w tym także pożyczka, będzie podlegała pod PCC o czym napiszemy poniżej.

PCC a pożyczka za granicą

Co jednak w sytuacji, w której pożyczkobiorca mieszka w Polsce a czynność cywilnoprawna jest dokonana poza terytorium naszego kraju? W takim przypadku jeden z dwóch warunków wynikających z ustawy nie jest spełniony i można wnioskować, że w takim przypadku pożyczka nie będzie podlegała pod podatek PCC. Potwierdza to również organ podatkowy w wydanej interpretacji podatkowej nr 0111-KDIB2-3.4014.491.2022.1.ASZ z dnia 23.01.2023 r. Sprawa dotyczy cudzoziemca, który na stałe mieszka w Polsce. Pytanie dotyczyło pożyczki udzielonej poza granicami Polski przez rodziców wnioskodawcy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że taka pożyczka nie będzie podlegała pod podatek PCC w Polsce, ponieważ umowa została zawarta poza granicami naszego kraju. Potwierdzają to również inne interpretacje podatkowe wydawane w oparciu o inny stan faktyczny, przykładowe to:

Numer interpretacji
Zapadłe rozstrzygnięcie
0111-KDIB2-2.4014.78.2023.2.MM z dnia 01.06.2023 r. Firma podpisała umowę pożyczki ze spółką zagraniczną, środki będą przekazywane z rachunku bankowego poza granicami Polski i umowa została zawarta w Wielkiej Brytanii. Nie podlega pod PCC w Polsce
0111-KDIB2-2.4014.290.2022.4.MM z dnia 23.12.2023 r. Umowa pożyczki została zawarta z podmiotem powiązanym mającym siedzibę w Wielkiej Brytanii, podpisana umowa podlega prawu brytyjskiemu. Podpis na umowie przez stronę polską został złożony w Polsce, zeskanowana umowa została przesłana mailem do GB. W uzasadnieniu Dyrektor KIS napisał, że skoro podpisana w Polsce umowa pożyczki została przesłana do pożyczkodawcy, który następnie podpisał ją w Wielkiej Brytanii, to w Wielkiej Brytanii, jako miejscu złożenia ostatniego podpisu doszło do zawarcia umowy

Podsumowanie

Jak wynika z przeprowadzonej analizy w dzisiejszej publikacji nie zawsze pożyczka uzyskana za granicą będzie podlegała pod podatek PCC w Polsce. Żeby tak się stało muszą zostać spełnione dwa kluczowe warunki: pożyczkobiorca mieszka lub posiada siedzibę w Polsce i umowa pożyczki musi być zawarta w Polsce. Wystarczy, że jeden z tych warunków nie zostanie spełniony i pożyczkobiorca nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku PCC w wysokości 0,5% od kwoty udzielonej pożyczki. Z uwagi na wątpliwości, które mogą powstać wokół tego tematu, przedsiębiorcy zwracają się z zapytaniami w indywidualnych sprawach do organu podatkowego. Stanowisko fiskusa będzie nas chroniło na wypadek ewentualnej kontroli.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie