PCC a pożyczka za granicą

PPC a pożyczka za granicą

Wziąłeś pożyczkę za granicą i zastanawiasz się, czy powinieneś zapłacić PCC? W takim razie dobrze trafiłeś, ten artykuł jest dla ciebie.

Dodatkowe środki w postaci pożyczek są dość często pozyskiwane przez przedsiębiorców, ale również przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Pożyczanie pieniędzy rodzi obowiązek ich zwrotu na warunkach określonych w zawartej umowie. Najczęściej obie strony transakcji znajdują się na terytorium Polski i wówczas nie ma wątpliwości, że od takiej pożyczki powinien być co do zasady zapłacony podatek PCC. Co jednak w sytuacji, kiedy pożyczka pochodzi z zagranicy, czy też będzie opodatkowana w PCC? Na to pytanie będziemy szukali odpowiedzi w dzisiejszej publikacji.

Definicja pożyczki

Zanim jednak zajmiemy się zasadniczym tematem warto przypomnieć sobie, co kryje się pod pojęciem pożyczki. Definicję znajdziemy w ustawie Kodeks cywilny.

 Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości  
 Umowa pożyczki, której wartość przekracza 1.000 zł, wymaga zachowania formy dokumentowej  
 Zawierając umowę pożyczki mamy dwie strony biorące udział w tej czynności:
  • Pożyczkodawca – udzielający pożyczki,
  • Pożyczkobiorca – otrzymujący pożyczkę
 

Podatek PCC – czy trzeba go zapłacić od pożyczki?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy od umowy pożyczki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych musimy z kolei zajrzeć do ustawy o tym podatku. Od razu można przeczytać, że podatkowi podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Trzeba pamiętać, że w ustawie wymieniony został szeroki wachlarz czynności cywilnoprawnych, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku PCC. W tej kategorii wymienione zostały również pożyczki udzielone na zasadach opisanych w ustawie. Nas będzie jednak interesowała sytuacja związana z udzieleniem pożyczki za granicą. Zobaczmy więc co na temat kryteriów podlegania pod opodatkowanie mówi ustawa o PCC.

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi jeżeli ich przedmiotem są:
Rzeczy lub prawa majątkowe znajdujące się na terytorium Polski
Rzeczy lub prawa majątkowe znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski
Oznacza to, że pożyczka będzie opodatkowana w Polsce o ile zostaną spełnione łącznie dwa warunki:
  1. Pożyczkobiorca mieszka w Polsce.
  2. Umowa pożyczki jest zawierana w Polsce.

Na mocy tych przepisów można wnioskować, że nie każda czynność cywilnoprawna, w tym także pożyczka, będzie podlegała pod PCC o czym napiszemy poniżej.

PCC a pożyczka za granicą

Co jednak w sytuacji, w której pożyczkobiorca mieszka w Polsce a czynność cywilnoprawna jest dokonana poza terytorium naszego kraju? W takim przypadku jeden z dwóch warunków wynikających z ustawy nie jest spełniony i można wnioskować, że w takim przypadku pożyczka nie będzie podlegała pod podatek PCC. Potwierdza to również organ podatkowy w wydanej interpretacji podatkowej nr 0111-KDIB2-3.4014.491.2022.1.ASZ z dnia 23.01.2023 r. Sprawa dotyczy cudzoziemca, który na stałe mieszka w Polsce. Pytanie dotyczyło pożyczki udzielonej poza granicami Polski przez rodziców wnioskodawcy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że taka pożyczka nie będzie podlegała pod podatek PCC w Polsce, ponieważ umowa została zawarta poza granicami naszego kraju. Potwierdzają to również inne interpretacje podatkowe wydawane w oparciu o inny stan faktyczny, przykładowe to:

Numer interpretacji
Zapadłe rozstrzygnięcie
0111-KDIB2-2.4014.78.2023.2.MM z dnia 01.06.2023 r. Firma podpisała umowę pożyczki ze spółką zagraniczną, środki będą przekazywane z rachunku bankowego poza granicami Polski i umowa została zawarta w Wielkiej Brytanii. Nie podlega pod PCC w Polsce
0111-KDIB2-2.4014.290.2022.4.MM z dnia 23.12.2023 r. Umowa pożyczki została zawarta z podmiotem powiązanym mającym siedzibę w Wielkiej Brytanii, podpisana umowa podlega prawu brytyjskiemu. Podpis na umowie przez stronę polską został złożony w Polsce, zeskanowana umowa została przesłana mailem do GB. W uzasadnieniu Dyrektor KIS napisał, że skoro podpisana w Polsce umowa pożyczki została przesłana do pożyczkodawcy, który następnie podpisał ją w Wielkiej Brytanii, to w Wielkiej Brytanii, jako miejscu złożenia ostatniego podpisu doszło do zawarcia umowy

Podsumowanie

Jak wynika z przeprowadzonej analizy w dzisiejszej publikacji nie zawsze pożyczka uzyskana za granicą będzie podlegała pod podatek PCC w Polsce. Żeby tak się stało muszą zostać spełnione dwa kluczowe warunki: pożyczkobiorca mieszka lub posiada siedzibę w Polsce i umowa pożyczki musi być zawarta w Polsce. Wystarczy, że jeden z tych warunków nie zostanie spełniony i pożyczkobiorca nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku PCC w wysokości 0,5% od kwoty udzielonej pożyczki. Z uwagi na wątpliwości, które mogą powstać wokół tego tematu, przedsiębiorcy zwracają się z zapytaniami w indywidualnych sprawach do organu podatkowego. Stanowisko fiskusa będzie nas chroniło na wypadek ewentualnej kontroli.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość