Blog ifirma.pl

PCC przy zakupie towarów handlowych

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się czy dotyczy cię obowiązek zapłaty podatku PCC przy zakupie towarów handlowych? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podatek PCC najczęściej kojarzy się z przeprowadzaniem prywatnych transakcji zakupu/sprzedaży. Dlatego też wiele osób, które prowadzą działalność gospodarczą, nie zawsze zdaje sobie sprawę, że niekiedy również w działalności trzeba będzie taki podatek zapłacić do urzędu skarbowego. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem PCC przy zakupie towarów handlowych.

Od czego płaci się podatek PCC?

Skrót PCC oznacza podatek od czynności cywilnoprawnych. Kto i co podlega pod ten podatek zostało szczegółowo opisane w ustawie. Co do zasady pod podatek PCC podlegają różne umowy, do których zalicza się m.in. umowę:

 Sprzedaży  
 Zamiany rzeczy i praw majątkowych  
 Spółki cywilnej  
 Pożyczki  
 O zniesienie współwłasności  

Każda zmiana umowy rodzi również obowiązek zapłaty podatku PCC. Podatek jest należny od czynności dokonywanych na terytorium Polski. Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się poza granicami naszego kraju, ale nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i czynność cywilnoprawna została przeprowadzona w Polsce, to również rodzi to obowiązek zapłaty podatku.

Kto płaci podatek PCC?

Zobowiązany do zapłaty podatku PCC jest podmiot/podmioty będące stroną czynności cywilnoprawnej. Zobaczmy na przykładach, jak to wygląda w przypadku przeprowadzania konkretnej transakcji.

Rodzaj umowy
Podmiot zobowiązany do zapłaty podatku
 Umowa sprzedaży  
Kupujący
 Umowa zamiany  
Obydwie strony transakcji
 Umowa spółki cywilnej  
Wspólnicy spółki
 Umowa pożyczki  
Pożyczkobiorca
 Umowa zniesienia współwłasności  
Nabywający rzeczy i prawa majątkowe
Jeżeli obowiązek zapłaty ciąży na kilku podmiotach, to są one zobowiązane solidarnie do zapłaty tego podatku

Podatek PCC należy zapłacić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Jednocześnie należy wypełnić i złożyć formularz PCC, na którym znajdą się szczegóły przeprowadzonej transakcji.

PCC przy zakupie towarów handlowych

Przedsiębiorcy najczęściej dokonują zakupu towarów handlowych od innej firmy, ale przepisy nie zabraniają nabycia także od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na taką okoliczność strony transakcji sporządzają stosowną umowę, która rodzi obowiązek zapłaty podatku PCC.

W tym miejscu rodzi się pytanie, czy ta kwota 1.000 zł odnosi się do ceny jednostkowej czy całej wartości przeprowadzonej transakcji? W ustawie o podatku PCC można przeczytać, że pod podatek PCC podlegają umowy sprzedaży i zamiany rzeczy i praw majątkowych. Analizując temat w oparciu o ten zapis można wysunąć wniosek, że wskazana kwota będzie dotyczyła jednej umowy.

Przykład 1

Przedsiębiorca dokonał zakupu 5 sztuk krzeseł od osoby fizycznej. Cena jednostkowa wynosiła 700 zł, a więc cała wartość zawartej umowy opiewa na kwotę 3.500 zł. Krzesła będą sprzedawane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku trzeba będzie zapłacić podatek PCC od przeprowadzonej transakcji w kwocie 3.500 zł, podatek wyniesie 70 zł (3.500 zł x 2%).

Przykład 2

Przedsiębiorca zakupił 5 krzeseł od 5 różnych osób fizycznych. Cena jednostkowa krzesła wynosiła 800 zł. W takim przypadku, pomimo że wartość całej transakcji wynosi 4.000 zł, to przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku PCC, ponieważ żadna z umów nie przekroczyła 1.000 zł.

Podatek PCC w PKPiR

Przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, czy zapłacony podatek PCC będzie można ująć w PKPiR po stronie kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady każdy wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą może zostać zaliczony do kosztów, o ile nie znajduje się w katalogu kosztów podlegających wyłączeniu. Podatek PCC nie został wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, dlatego można go zaksięgować w kosztach. Żeby w sposób właściwy zaksięgować PCC musimy jeszcze zajrzeć do Rozporządzenia w sprawie prowadzenia PKPiR, w którym szczegółowo zostały opisane poszczególne kolumny. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy zakup dotyczy towarów handlowych i materiałów, czy może jest to zakup np. wyposażenia firmy. W zależności od tego kwota podatku PCC będzie zaksięgowana odpowiednio w kol. 11 lub 13. Zobaczmy opis kolumn w PKPiR:

Kolumna 10 Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu. Cena zakupu jest to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek VAT a przy imporcie powiększoną o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżoną o rabaty, opusty, inne podobne obniżenia. Nie został tutaj wymieniony podatek PCC
Kolumna 11 Koszty uboczne związane z zakupem towarów handlowych i materiałów
Kolumna 13 Pozostałe koszty, m.in. zakup wyposażenia i środków trwałych do firmy
Jeżeli przedsiębiorca dokona zakupu towarów handlowych i od tego zakupu zapłaci podatek PCC, to znajdzie się on w kol. 11 PKPiR, jako koszty uboczne zakupu, w pozostałych przypadkach powinien być ujęty w kol. 13

Podsumowanie

Zapłata podatku PCC może być dokonywana zarówno przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, ale również w niektórych przypadkach przez przedsiębiorców. Jeżeli w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zakupimy towary handlowe od osób nieprowadzących działalności, które będą podlegały odsprzedaży, to nie wolno zapominać, że od każdej takiej umowy należny jest podatek PCC. Kwota wynikająca ze złożonej deklaracji PCC-3 znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w kol. 11 lub 13 w PKPiR. Zapłata podatku i złożenia deklaracji do urzędu skarbowego powinno nastąpić w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, najczęściej będzie to data zawarcia umowy. Jeżeli wartość umowy nie przekracza 1.000 zł, to taka transakcja jest zwolniona od podatku. Przy czym należy pamiętać, że kwota ta odnosi się do wartości całej umowy, a nie ceny jednostkowej zakupu, co zostało wytłumaczone na przykładzie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie