Pismo z US w sprawie JPK_VAT nie zawsze musi oznaczać błąd

Wszyscy czynni podatnicy VAT są obecnie zobligowani do przesyłania do resortu finansów rejestrów VAT w formie jednolitego pliku kontrolnego. Dobrze sporządzony JPK_VAT powinien odzwierciedlać wartości wykazane w złożonej za dany okres deklaracji VAT. Jeżeli w trakcie analizy zostaną odkryte nieprawidłowości, przedsiębiorca może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień w tej sprawie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wszyscy czynni podatnicy VAT są obecnie zobligowani do przesyłania do resortu finansów rejestrów VAT w formie jednolitego pliku kontrolnego. Dobrze sporządzony JPK_VAT powinien odzwierciedlać wartości wykazane w złożonej za dany okres deklaracji VAT. Jeżeli w trakcie analizy zostaną odkryte nieprawidłowości, przedsiębiorca może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Co ważne, nie zawsze musi to oznaczać, że popełnił on błąd i musi dokonać korekty.

Wykazanie sprzedaży od podatnika czekającego na rejestrację do VAT

Jedną z nieprawidłowości, jaką może wykryć resort finansów w trakcie analizy JPK_VAT może być wykazanie w rejestrach VAT zakupu od przedsiębiorcy niezarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. W takim wypadku w pierwszej kolejności należy zweryfikować, czy w rejestrach znalazł się prawidłowy NIP kontrahenta. Jeśli jest poprawny, w drugiej kolejności warto sprawdzić, czy jest on zarejestrowany do VAT. W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów (tutaj).

Jeżeli z informacji zawartych w ww. wyszukiwarce będzie wynikać, że sprzedawca faktycznie nie widnieje w rejestrze podatników VAT czynnych, warto zgłosić się bezpośrednio do niego w celu wyjaśnienia sytuacji. Może okazać się bowiem, że złożył on zgłoszenie VAT-R i czeka na rejestrację jako podatnik VAT czynny lub też po wystawieniu faktury zmianie uległ jego status w VAT (np. został wykreślony). W takiej sytuacji nie jest konieczne składanie korekty deklaracji oraz JPK_VAT.

Wskazówka!

W takiej sytuacji warto poprosić kontrahenta o przesłanie kopii VAT-R wraz z potwierdzeniem wysyłki/złożenia w US.

Różne momenty ujęcia faktury w rejestrach sprzedawcy i nabywcy

Przedsiębiorca może zostać wezwany do wyjaśnienia rozbieżności w zakresie momentu wykazania VAT od danej transakcji, w porównaniu z jej drugą stroną. Tego typu sytuacja może wynikać m.in. z:

  • wykazania faktury przez sprzedawcę w okresie, kiedy miała miejsce sprzedaż, a przez nabywcę w okresie jej otrzymania lub w dwóch kolejnych okresach,
  • wykazania przez nabywcę faktury z odwrotnym obciążeniem w okresie innym niż data powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy,
  • wykazania przez nabywcę faktury z metodą kasową w okresie innym niż wykazał ją sprzedawca (w momencie zapłaty).

Wskazane wyżej sytuacje nie wymagają korekty deklaracji i JPK_VAT po stronie sprzedawcy. Nabywca natomiast powinien skorygować błędnie wykazaną fakturę z odwrotnym obciążeniem. Pozostałe przypadki wymagają natomiast wyłącznie wyjaśnienia rozbieżności.

Sprawdź, jakie konsekwencje grożą za niezłożenie JPK_VAT!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce