PIT-2 – czym jest i kiedy należy go złożyć?

PIT-2 2022

Zastanawiasz się, czy powinieneś złożyć PIT-2? W dzisiejszym artykule napiszemy czym jest PIT-2 i kiedy należy go składać.

Każda osoba, która opodatkowuje swoje dochody według skali podatkowej ma prawo do odliczenia kwoty wolnej od podatku. Osoby zatrudnione na podstawie różnego rodzaju umów o pracę takie oświadczenie mogą złożyć do swojego pracodawcy. W dzisiejszej publikacji opiszemy czym jest PIT-2 i kiedy należy go złożyć.

Czym jest PIT-2?

PIT-2 jest to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Znaczący wzrost kwoty wolnej od podatku od 1 stycznia 2022 roku do 30.000 zł spowodował, że podwyższeniu uległa kwota odliczenia od zaliczki na podatek. Obecnie wynosi ona w skali roku 5.100 zł, co daje miesięczną kwotę w wysokości 425 zł, jest to znaczący wzrost w stosunku do 2021 roku. Pracownik może złożyć PIT-2 do swojego pracodawcy pod warunkiem, że:

 1. Nie otrzymuje emerytury lub renty.
 2. Nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
 3. Nie osiąga dochodów z działalności gospodarczej, od których jest obowiązany opłacać zaliczki samodzielnie (art. 44 ust. 3 ustawy o PIT).
 4. Nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

PIT-2 składają pracownicy, którzy osiągają przychody:

 • ze stosunku pracy,
 • ze spółdzielczego stosunku pracy,
 • ze stosunku służbowego,
 • z pracy nakładczej,
 • z wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej,
 • z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.

Osoby, które są zatrudnione u kilku pracodawców, tzw. wieloetatowcy, mogą złożyć PIT-2 tylko u jednego pracodawcy. W związku z tym ten wybrany podmiot będzie pomniejszał zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę wolną. PIT-2 złożony w latach poprzednich zachowuje swoją ważność, aż do odwołania lub wycofania przez pracownika.

Brak złożenia PIT-2 nie pozbawia prawa do skorzystania z kwoty wolnej od podatku, będzie to możliwe w składanym zeznaniu rocznym.

PIT-2 a działalność gospodarcza według skali podatkowej

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej i jednocześnie są zatrudnieni na umowę o pracę nie powinni składać PIT-2 do swojego pracodawcy. Kwota wolna od podatku pomniejsza zaliczki miesięczne lub kwartalne na podatek PIT z tytułu prowadzenia firmy.

PIT-2 – kiedy należy go złożyć?

Jeżeli chodzi o termin składania oświadczenia, to został zmieniony przez wprowadzenie nowego zapisu do ustawy o PIT, które obowiązują od 10 marca 2022 roku.

Termin składania PIT-2
Do 9 marca 2022 roku
Od 10 marca 2022 roku
Przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym W trakcie roku podatkowego. Będzie skuteczne najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatnik otrzymał oświadczenie PIT-2

W związku ze zmianą przepisów w 2022 roku będą w obiegu dwa rodzaje formularzy PIT-2:

 1. Obowiązujące do 23 marca 2022 roku.
 2. Obowiązujące od 24 marca 2022 roku.

PIT-2 złożone przed dniem wejścia w życie zmienionej ustawy o PIT pozostają aktualne.

PIT-2 najważniejsze informacje

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest PIT-2?

  PIT-2 jest to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 2. 🔸Kiedy składać PIT-2?

  W związku ze zmianą przepisów w 2022 roku będą w obiegu dwa rodzaje formularzy PIT-2:

  • obowiązujące do 23 marca 2022 roku.
  • obowiązujące od 24 marca 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość