PIT-2 – czym jest i kiedy należy go złożyć?

Zastanawiasz się, czy powinieneś złożyć PIT-2? W dzisiejszym artykule napiszemy czym jest PIT-2 i kiedy należy go składać.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każda osoba, która opodatkowuje swoje dochody według skali podatkowej ma prawo do odliczenia kwoty wolnej od podatku. Osoby zatrudnione na podstawie różnego rodzaju umów o pracę takie oświadczenie mogą złożyć do swojego pracodawcy. W dzisiejszej publikacji opiszemy czym jest PIT-2 i kiedy należy go złożyć.

Czym jest PIT-2?

PIT-2 jest to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Znaczący wzrost kwoty wolnej od podatku od 1 stycznia 2022 roku do 30.000 zł spowodował, że podwyższeniu uległa kwota odliczenia od zaliczki na podatek. Obecnie wynosi ona w skali roku 5.100 zł, co daje miesięczną kwotę w wysokości 425 zł, jest to znaczący wzrost w stosunku do 2021 roku. Pracownik może złożyć PIT-2 do swojego pracodawcy pod warunkiem, że:

 1. Nie otrzymuje emerytury lub renty.
 2. Nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
 3. Nie osiąga dochodów z działalności gospodarczej, od których jest obowiązany opłacać zaliczki samodzielnie (art. 44 ust. 3 ustawy o PIT).
 4. Nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

PIT-2 składają pracownicy, którzy osiągają przychody:

 • ze stosunku pracy,
 • ze spółdzielczego stosunku pracy,
 • ze stosunku służbowego,
 • z pracy nakładczej,
 • z wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej,
 • z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy.

Osoby, które są zatrudnione u kilku pracodawców, tzw. wieloetatowcy, mogą złożyć PIT-2 tylko u jednego pracodawcy. W związku z tym ten wybrany podmiot będzie pomniejszał zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę wolną. PIT-2 złożony w latach poprzednich zachowuje swoją ważność, aż do odwołania lub wycofania przez pracownika.

Brak złożenia PIT-2 nie pozbawia prawa do skorzystania z kwoty wolnej od podatku, będzie to możliwe w składanym zeznaniu rocznym.

PIT-2 a działalność gospodarcza według skali podatkowej

Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej i jednocześnie są zatrudnieni na umowę o pracę nie powinni składać PIT-2 do swojego pracodawcy. Kwota wolna od podatku pomniejsza zaliczki miesięczne lub kwartalne na podatek PIT z tytułu prowadzenia firmy.

PIT-2 – kiedy należy go złożyć?

Jeżeli chodzi o termin składania oświadczenia, to został zmieniony przez wprowadzenie nowego zapisu do ustawy o PIT, które obowiązują od 10 marca 2022 roku.

Termin składania PIT-2
Do 9 marca 2022 roku
Od 10 marca 2022 roku
Przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowymW trakcie roku podatkowego. Będzie skuteczne najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatnik otrzymał oświadczenie PIT-2

W związku ze zmianą przepisów w 2022 roku będą w obiegu dwa rodzaje formularzy PIT-2:

 1. Obowiązujące do 23 marca 2022 roku.
 2. Obowiązujące od 24 marca 2022 roku.

PIT-2 złożone przed dniem wejścia w życie zmienionej ustawy o PIT pozostają aktualne.

PIT-2 najważniejsze informacje

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest PIT-2?

  PIT-2 jest to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 2. 🔸Kiedy składać PIT-2?

  W związku ze zmianą przepisów w 2022 roku będą w obiegu dwa rodzaje formularzy PIT-2:

  • obowiązujące do 23 marca 2022 roku.
  • obowiązujące od 24 marca 2022 roku.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
PowrótBlog – strona główna
Aktualności Blog Podatki
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce