Obliczanie składki zdrowotnej w Polskim Ładzie nie zawsze jest proste i oczywiste. Nic więc dziwnego, że środowisko przedsiębiorców i księgowych postuluje o doprecyzowanie pewnych pojęć związanych z tym tematem. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do zmiany ustawy o Polskim Ładzie, w której jest mowa o rozliczaniu składki zdrowotnej.
Ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej
Jak się okazuje nie zawsze w podstawie dochodu do naliczania składki zdrowotnej znajdą się takie same kwoty, jak przy obliczaniu zaliczki na podatek. Wątpliwości wzbudzają zasady rozliczania:
- różnic remanentowych,
- sprzedaży środka trwałego,
- straty z lat ubiegłych.
Co do tych dwóch pierwszych pozycji, to jest o nich mowa w zmienionej ustawie o Polskim Ładzie. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będziemy rozliczać straty z lat ubiegłych.
Zmiana ustawy o Polskim Ładzie – ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej
Zmiana ustawy Kodeks spółek handlowych zawiera również zmianę w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w której pojawiły się zmienione przepisy:
- Dochód ze zbycia środków trwałych w firmie nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.
- Przy ustalaniu dochodu będą brane pod uwagę różnice remanentowe, co pozwoli na uwzględnienie w kosztach zakupowów dokonanych w latach poprzednich. Jeżeli różnice remanentowe miałyby powiększać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, to w 2022 roku nie będą uwzględniane przy wyliczaniu składki.
- W stosunku do kształtu ustawy przed zmianą pojawiła się informacja, że z przychodów przyjmowanych do obliczania składki zdrowotnej zostały wyłączone
przychody zwolnione od podatku dochodowego inne niż określone w art. 21 ust. pkt 63a, 63b, 152-154 ustawy o PIT. Wyłączona została większość przychodów zwolnionych od podatku z wyjątkiem:
- dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,
- przychodów objętych ulgą na powrót, dla pracujących seniorów i rodzin 4+.
Zasada ta dotyczy również przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ustawa została podpisana przez Prezydenta a więc zacznie obowiązywać po ogłoszeniu w dzienniku ustaw.