Planowana nowelizacja ustawy o PPK

nowelizacja ustawy o PPK

Jesteś pracodawcą? Sprawdź, jakie zmiany są planowane w ustawie o PPK.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Ustawowy obowiązek przystąpienia do programu objął już swoim zasięgiem wszystkich pracodawców bez względu na ilość zatrudnianych pracowników. Według informacji zamieszczonej na stronie PPK z możliwości oszczędzania skorzystało 2,32 mln osób. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie są projektowane zmiany ustawy o PPK.

Planowana nowelizacja ustawy o PPK

W biuletynie miesięcznym opisującym zagadnienia związane z PPK z marca 2022 roku pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Wśród projektowanych zmian pojawiła się m.in.:

  • informacja na temat wprowadzenia dla pracodawców możliwości wcześniejszego zawierania umów o prowadzenie PPK,
  • obowiązku informowania PFR o powodach niewdrażania PPK,
  • odstąpienie od przekazywania informacji przez instytucje finansowe.
Zestawienie przykładowych zmian
Obecnie
Po zmianie
Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu osoby zatrudnionej jest możliwe po upływie trzeciego miesiąca (90 dni) zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął ten okres Zawarcie umowy o prowadzenie PPK będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 14 dni od zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące zatrudnienia. Projektowana zmiana umożliwi pracodawcom wcześniejsze zawarcie umowy o prowadzenie PPK z pracownikiem, ale jednocześnie nie skraca terminu na zawarcie tej umowy
Podmioty zatrudniające, które nie stosują ustawy o PPK (art. 13 ust.1) nie mają obowiązku informowania PFR o powodach niewdrażania PPK Pracodawcy będą mieli obowiązek przekazywania informacji wraz ze wskazaniem powodu niestosowania ustawy o PPK (art. 8 ust. 5c). Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zapewni to PFR możliwość weryfikacji prawidłowości działań w zakresie PPK
Instytucje finansowe mają obowiązek przekazywania pracodawcom informacji o każdej dokonywanej wypłacie, wypłacie transferowej i zwrocie Uchylenie tego obowiązku, przekazywane informacje nie są wykorzystywane w żaden sposób przez pracodawców

Projekt wpłynął do Sejmu 21 lutego 2022 roku i została rozpoczęta ścieżka legislacyjna.

Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość