Planowana nowelizacja ustawy o PPK

nowelizacja ustawy o PPK

Jesteś pracodawcą? Sprawdź, jakie zmiany są planowane w ustawie o PPK.

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Ustawowy obowiązek przystąpienia do programu objął już swoim zasięgiem wszystkich pracodawców bez względu na ilość zatrudnianych pracowników. Według informacji zamieszczonej na stronie PPK z możliwości oszczędzania skorzystało 2,32 mln osób. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie są projektowane zmiany ustawy o PPK.

Planowana nowelizacja ustawy o PPK

W biuletynie miesięcznym opisującym zagadnienia związane z PPK z marca 2022 roku pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Wśród projektowanych zmian pojawiła się m.in.:

  • informacja na temat wprowadzenia dla pracodawców możliwości wcześniejszego zawierania umów o prowadzenie PPK,
  • obowiązku informowania PFR o powodach niewdrażania PPK,
  • odstąpienie od przekazywania informacji przez instytucje finansowe.
Zestawienie przykładowych zmian
Obecnie
Po zmianie
Zawarcie umowy o prowadzenie PPK w imieniu osoby zatrudnionej jest możliwe po upływie trzeciego miesiąca (90 dni) zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął ten okres Zawarcie umowy o prowadzenie PPK będzie możliwe nie wcześniej niż po upływie 14 dni od zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły 3 miesiące zatrudnienia. Projektowana zmiana umożliwi pracodawcom wcześniejsze zawarcie umowy o prowadzenie PPK z pracownikiem, ale jednocześnie nie skraca terminu na zawarcie tej umowy
Podmioty zatrudniające, które nie stosują ustawy o PPK (art. 13 ust.1) nie mają obowiązku informowania PFR o powodach niewdrażania PPK Pracodawcy będą mieli obowiązek przekazywania informacji wraz ze wskazaniem powodu niestosowania ustawy o PPK (art. 8 ust. 5c). Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zapewni to PFR możliwość weryfikacji prawidłowości działań w zakresie PPK
Instytucje finansowe mają obowiązek przekazywania pracodawcom informacji o każdej dokonywanej wypłacie, wypłacie transferowej i zwrocie Uchylenie tego obowiązku, przekazywane informacje nie są wykorzystywane w żaden sposób przez pracodawców

Projekt wpłynął do Sejmu 21 lutego 2022 roku i została rozpoczęta ścieżka legislacyjna.

Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość