Blog ifirma.pl

Planowane zmiany w przepisach na rok 2021

|
|
6 minut czytania
Trwają prace nad wprowadzeniem zmian do ustawy o PIT i ryczałcie. Sprawdźmy jakie kwestie mają ulec zmianie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zbliżający się koniec roku podatkowego niesie ze sobą zmiany przepisów podatkowych. Rok 2020 jest szczególnie bogaty we wprowadzeniu nowych przepisów podatkowych w trakcie roku na co decydujący wpływ miała pandemia COVID-19. Zmiany, o których napiszemy w artykule dotyczą podatku VAT, PIT i składek od umów zleceń.

Projekty ustaw zmieniających 2021

Obecnie trwają prace nad ustawami zmieniającymi ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym i ustawę o podatku VAT. W projektach poruszane są następujące treści:

 1. Zmiana w podatku VAT dotycząca branży e-commerce.
 2. Poszerzenie katalogu osób, które będą mogły skorzystać z ulgi dla młodych.

Zmiany w przepisach 2021 – oferta dla branży e-commerce

Zmiana przepisów ma dotyczyć transakcji handlowych dokonywanych w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i na terytorium kraju. Są to transakcje dokonywane przez przedsiębiorców na rzecz konsumentów w innym kraju UE. Nastąpiła zmiana dyrektywy unijnej, która wprowadza definicję „wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość” w skrócie „WSTO”. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy jest to rozszerzenie i modyfikacja obecnej procedury MOSS na inne usługi (WSTO), a także niektóre krajowe dostawy towarów, powodując tym samym przekształcenie małego punktu kompleksowej obsługi MOSS w punkt kompleksowej obsługi OSS.

Z założenia OSS (podobnie jak MOSS) ma na celu uproszczenie obowiązków w zakresie podatku VAT nałożonych na podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi osobom niebędącym podatnikami (konsumentom) na terytorium UE, poprzez umożliwienie im:

 • elektronicznej rejestracji dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim,
 • deklarowania i płacenia należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej kwartalnej deklaracji,
 • współpracy z administracją podatkową państwa członkowskiego siedziby działalności gospodarczej, nawet jeśli dokonywane dostawy/świadczenie usług mają charakter transgraniczny.

Procedura SOTI – sprzedaż na odległość towarów importowanych w 2021 r.

W uzasadnieniu zawarta została informacja, że projektowana nowelizacja ustawy wprowadza swego rodzaju fikcję prawną, która w istocie prowadzi do przeniesienia odpowiedzialności za zobowiązanie VAT z tytułu określonych dostaw konsumentom – B2C na podatników prowadzących działalność gospodarczą związaną z zarządzaniem interfejsami elektronicznymi – typu: platformy, platformy handlowej, portalu. Operatorzy interfejsów elektronicznych za pośrednictwem, których świadczone są usługi oraz dokonywane są dostawy towarów na terytorium UE na rzecz konsumentów będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji tych transakcji w postaci elektronicznej. W odniesieniu do dostaw towarów, których wysyłka lub transport rozpoczyna się bądź kończy terytorium Polski oraz usług, których miejsce świadczenia znajduje się w Polsce, ewidencja ta będzie udostępniana drogą elektroniczną na żądanie właściwego organu podatkowego.

Wprowadzenie procedury SOTI charakteryzuje się tym, że towary wysyłane lub transportowane przez sprzedającego lub w jego imieniu z państwa trzeciego (spoza UE) do państwa członkowskiego osobom niebędącym podatnikami konsumentom – B2C będą opodatkowane podatkiem VAT i to konsument zapłaci od 1 lipca 2021 r. podatek importowy od niewielkiej wartości transakcji do 150 euro.

Konsument będzie opłacał podatek VAT w następujący sposób:

 1. Płatność na rzecz sprzedającego/interfejsu elektronicznego, który decyduje się na korzystanie z IOSS, przy czym import towarów ww. towarów jest zwolniony z VAT.
 2. Płatność przy imporcie do UE, jeśli sprzedawca/interfejs elektroniczny nie zdecyduje się na korzystanie z IOSS:
  • pobór podatku VAT z tytułu importu towarów od odbiorcy (konsumenta) przez osobę przedstawiającą towary organom celnym np. operatora pocztowego, firmę kurierską, która wpłaci ten pobrany od odbiorcy VAT organom celnym, poprzez dokonanie płatności miesięcznej lub
  • stosowanie normalnych procedur celnych.
 3. IOSS jest to nowa procedura szczególna dotycząca importu.

Podsumowując, od 1 lipca 2021 r. podatnicy dokonujący SOTI, co do zasady na rzecz konsumentów w UE, nie muszą rejestrować się do celów podatku VAT we wszystkich państwach członkowskich, w których dokonują SOTI. Zamiast tego, podatek VAT należny od tych dostaw mogą zadeklarować i zapłacić w jednym państwie członkowskim (państwie członkowskim identyfikacji) za pośrednictwem szczególnej procedury importu (IOSS).

Ulga dla młodych – zmiana przepisów w 2021 roku

W projekcie ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym pojawiła się propozycja poszerzenia grona młodych ludzi, którzy będą mogli skorzystać z ulgi dla młodych. Przedmiotowym zwolnieniem zostaną objęte osoby odbywające praktyki absolwenckie i staże uczniowskie. Zmieniony art. 21 ust. 1 pkt 148 będzie brzmiał:

Zwolnieniu od podatku dochodowego podlegają przychody:

 1. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
 2. z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8,
 3. z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy o praktykach absolwenckich,
 4. z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w ustawie Prawo oświatowe
otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Zmiany w przepisach 2021: wprowadzenie składek ZUS od każdej umowy zlecenie

O wprowadzeniu obowiązku opłacania składek ZUS mówi się już od jakiegoś czasu. Pojawiły się również doniesienia prasowe, w których można przeczytać, że ustawodawca prowadzi rozmowy na ten temat ze związkami zawodowymi i organizacjami zrzeszającymi pracodawców. W opinii rządzących będzie to miało pozytywne przełożenie zarówno na zasiłki chorobowe i przyszłe emerytury.

Więcej na temat wpływu pełnego oskładkowania umów zleceń na wynagrodzenia zleceniobiorcy i zleceniodawcy można przeczytać tutaj. Temat pełnego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych wraca cyklicznie jak bumerang i na pewno my również będziemy do niego powracać.

To tylko niektóre propozycje zmian, które według projektów ustaw mają zacząć obowiązywać od 2021 roku. O szczegółach będziemy informowali w kolejnych publikacjach.

▶ Przeczytaj również: – Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych .
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie