Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Czy koszt pracy własnej przedsiębiorcy wpłynie na wartość początkową środka trwałego?

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w dość jednoznaczny sposób określają, co należy uwzględnić ustalając wartość początkową środka trwałego. W większości przypadków jest to cena nabycia danego składnika majątku lub też jego koszt wytworzenia – jeśli został on wytworzony przez przedsiębiorstwo we własnym zakresie. Czy w drugim ze wspomnianych przypadków do wartości początkowej środka trwałego właściciel firmy może zaliczyć również koszt pracy własnej?

Wyłączenia z wartości początkowej środka trwałego

W art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poza wskazaniem, co należy rozumieć pod podjęciem „koszt własny wytworzenia”, znajdziemy informację o tym, co takiego kosztu stanowić nie może.

Koszt wytworzenia – co to takiego?

Koszt wytworzenia to wartość, wyrażona w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi oraz inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Na podstawie ww. do wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie nie zaliczymy:

  • wartości pracy własnej przedsiębiorcy,
  • wartości pracy jego małżonka i małoletnich dzieci,
  • kosztów ogólnego zarządu,
  • kosztów sprzedaży,
  • pozostałych kosztów operacyjnych,
  • kosztów operacji finansowych (z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania).

Wartość początkowa bez pracy własnej przedsiębiorcy

Jak widać wyżej, wartość pracy własnej przedsiębiorcy została wyłączona z definicji kosztu wytworzenia, a co za tym idzie – także z wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie. Oznacza to, iż nawet jeżeli właściciel firmy jest w stanie określić wartość swojej pracy wykonanej w trakcie wytworzenia środka trwałego, nie wpłynie ona na podstawę do wyliczenia odpisów amortyzacyjnych.


Sprawdź, jak ustalić wartość początkową środka trwałego!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ