Blog ifirma.pl

Dłuższy termin na złożenie VAT-26

|
|
2 minut czytania
Chcesz rozliczać samochód osobowy tylko w działalności gospodarczej? Sprawdź, co się zmieniło w przepisach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Część przedsiębiorców, którzy posiadają samochody osobowe decyduje się na ich wykorzystywanie tylko w działalności gospodarczej. W takim przypadku zgodnie z przepisami muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówkę. Dodatkowo mają również obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym informacji o takich pojazdach na formularzu VAT-26. W dzisiejszym artykule napiszemy, co się zmienia od 1 października 2021 roku, jeżeli chodzi o termin składania VAT-26.

VAT-26 – informacja o pojazdach samochodowych w działalności

Ustawodawca pozwolił przedsiębiorcom na wykorzystywanie samochodów osobowych, przy spełnieniu określonych warunków, z prawem do odliczenia 100% podatku VAT. Jednym z podstawowych obowiązków jest złożenie w ustawowym terminie informacji VAT-26 do naczelnika urzędu skarbowego. Do tej pory należało to zrobić w terminie 7 dni od dnia poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym. Sprawdźmy co się zmieniło od 1 października 2021 roku.

VAT-26 – termin na złożenie po 1 października 2021 roku

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy o VAT, zwanej pakietem SLIM VAT 2, zmienione zostało również rozporządzenie w sprawie składania informacji VAT-26. Obecnie przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na złożenie informacji o pojazdach, które wykorzystują tylko w działalności gospodarczej.

VAT-26 – termin na złożenie Pojazdy samochodowe wykorzystywane tylko w działalności gospodarczej
Do 30 września 2021 roku
Od 1 października 2021 roku
Termin 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku
Termin do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca poniesie pierwszy wydatek, nie później jednak niż w dniu przesłania JPK_V7

VAT-26 złożony po terminie

Zmieniły się również przepisy dotyczące zachowania terminu do złożenia VAT-26. Aktualnie stały się bardziej przyjazne dla przedsiębiorcy, który zyskał więcej czasu na przekazanie informacji do organu podatkowego.

Przed zmianą
Po zmianie
VAT-26 złożony po terminie Uznawano, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia złożenia VAT-26 Wydatki na samochód i prawo do odliczenia VAT 100% mogą być rozliczane od pierwszego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złoży informację VAT-26
Aktualizacja VAT-26 Należało złożyć najpóźniej przed dniem, w którym przedsiębiorca dokonuje zmiany Trzeba złożyć najpóźniej do końca miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał tej zmiany

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kto wypełnia VAT 26?

   Przedsiębiorcy, którzy posiadają samochody osobowe i zdecydują się na ich wykorzystywanie tylko w działalności gospodarczej. Informacja o takich pojazdach składana jest właśnie na formularzu VAT-26.
  2. VAT 26 - kiedy się go składa?

   Przedsiębiorcy mają czas na złożenie VAT 26 do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek, nie później jednak niż w dniu przesłania JPK_V7.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie