Dłuższy termin na złożenie VAT-26

vat 26 termin na złożenie vat-26

Chcesz rozliczać samochód osobowy tylko w działalności gospodarczej? Sprawdź, co się zmieniło w przepisach.

Część przedsiębiorców, którzy posiadają samochody osobowe decyduje się na ich wykorzystywanie tylko w działalności gospodarczej. W takim przypadku zgodnie z przepisami muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówkę. Dodatkowo mają również obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym informacji o takich pojazdach na formularzu VAT-26. W dzisiejszym artykule napiszemy, co się zmienia od 1 października 2021 roku, jeżeli chodzi o termin składania VAT-26.

VAT-26 – informacja o pojazdach samochodowych w działalności

Ustawodawca pozwolił przedsiębiorcom na wykorzystywanie samochodów osobowych, przy spełnieniu określonych warunków, z prawem do odliczenia 100% podatku VAT. Jednym z podstawowych obowiązków jest złożenie w ustawowym terminie informacji VAT-26 do naczelnika urzędu skarbowego. Do tej pory należało to zrobić w terminie 7 dni od dnia poniesienia wydatku związanego z pojazdem samochodowym. Sprawdźmy co się zmieniło od 1 października 2021 roku.

VAT-26 – termin na złożenie po 1 października 2021 roku

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy o VAT, zwanej pakietem SLIM VAT 2, zmienione zostało również rozporządzenie w sprawie składania informacji VAT-26. Obecnie przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na złożenie informacji o pojazdach, które wykorzystują tylko w działalności gospodarczej.

VAT-26 – termin na złożenie Pojazdy samochodowe wykorzystywane tylko w działalności gospodarczej
Do 30 września 2021 roku
Od 1 października 2021 roku
Termin 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku
Termin do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca poniesie pierwszy wydatek, nie później jednak niż w dniu przesłania JPK_V7

VAT-26 złożony po terminie

Zmieniły się również przepisy dotyczące zachowania terminu do złożenia VAT-26. Aktualnie stały się bardziej przyjazne dla przedsiębiorcy, który zyskał więcej czasu na przekazanie informacji do organu podatkowego.

Przed zmianą
Po zmianie
VAT-26 złożony po terminie Uznawano, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia złożenia VAT-26 Wydatki na samochód i prawo do odliczenia VAT 100% mogą być rozliczane od pierwszego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złoży informację VAT-26
Aktualizacja VAT-26 Należało złożyć najpóźniej przed dniem, w którym przedsiębiorca dokonuje zmiany Trzeba złożyć najpóźniej do końca miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał tej zmiany

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kto wypełnia VAT 26?

    Przedsiębiorcy, którzy posiadają samochody osobowe i zdecydują się na ich wykorzystywanie tylko w działalności gospodarczej. Informacja o takich pojazdach składana jest właśnie na formularzu VAT-26.

  2. 🔸VAT 26 - kiedy się go składa?

    Przedsiębiorcy mają czas na złożenie VAT 26 do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniosą pierwszy wydatek, nie później jednak niż w dniu przesłania JPK_V7.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość