Jak skorygować fakturę wystawioną ze stawką krajową, kiedy VAT zgodnie z OSS powinien być naliczony w kraju nabywcy

Jak skorygować fakturę wystawioną ze stawką krajową

Przeprowadzasz transakcje w ramach pakietu VAT e-commerce? Sprawdź, w jaki sposób dokonać korekty wystawionej faktury.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz konsumentów w Unii Europejskiej cały czas przechodzą okres adaptacyjny do wprowadzanych zmian. Początkowa faza wdrażania nowych przepisów jest niezwykle trudna, ponieważ nie ma szczegółowych wytycznych, w jaki sposób postępować m.in. jeżeli dojdzie do pomyłki. W dzisiejszej publikacji omówimy , jak skorygować fakturę sprzedaży wystawioną z polskim VAT i ujętą w krajowym JPK_V7, jeżeli taki dokument powinien być już wystawiony z VAT kraju konsumenta.

Ewidencjonowanie sprzedaży w OSS

Przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku wystawiania faktur, jeżeli transakcja dotyczy sprzedaży na rzecz konsumenta w innym kraju UE i jest objęta procedurą OSS, ale jednocześnie tego nie zabraniają. W związku z powyższym przedsiębiorcy bardzo często decydują się na dokumentowanie sprzedaży fakturami.

Pomyłka przy wystawianiu faktury w OSS

W kontekście naszych rozważań chodzi o sytuację wystawienia faktury z krajową stawką podatku VAT i ujęcia jej w JPK_V7, kiedy faktura powinna być wystawiona ze stawką VAT kraju konsumenta i rozliczona w OSS. W takiej sytuacji, w oparciu o informacje dostępne na dzień pisania artykułu, taka transakcja może zostać skorygowana w następujący sposób:

  • przedsiębiorca powinien wystawić korektę faktury, którą wyzeruje zapisy w polskim JPK_V7,
  • kolejnym krokiem będzie wystawienie faktury z prawidłową stawką VAT obowiązującą w kraju konsumenta. Taka faktura znajdzie się już w odrębnych ewidencjach prowadzonych na potrzeby rozliczania transakcji w OSS.

Podany tryb postępowania może się zmieniać, z uwagi na rozbieżności w otrzymywanych informacjach z organów podatkowych. Według innego stanowiska organów podatkowych korekta powinna zostać przeprowadzona następująco:

  • przedsiębiorca wystawia korektę faktury, na której wykazuje prawidłową stawkę podatku VAT, a więc nie ma korekty faktury do zera i nowej faktury, jak w rozwiązaniu zaprezentowanym powyżej,
  • w ewidencji VAT sprzedaży powinna być wystornowana błędnie wystawiona faktura ze stawką krajową VAT. Natomiast korekta faktury, na której widnieje już VAT kraju konsumenta powinna się znaleźć w ewidencji OSS.

Jeżeli pojawi się informacja, która w sposób jednoznaczny odniesie się do sposobu korygowania pomyłek, poinformujemy o tym w naszych publikacjach.

O czym powinien pamiętać przedsiębiorca?

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z procedury OSS wówczas dane zamieszczone w deklaracji rozliczeniowej VIU-DO – Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej, muszą odzwierciedlać kwoty zapisane w prowadzonych ewidencjach. Jeżeli taka sytuacja zdarzy się już po wysłaniu deklaracji, to wówczas w procedurze OSS nie składa się korekt deklaracji, ale fakturę wykazuje się dopiero w deklaracji za kolejny “bieżący” okres rozliczeniowy. Jest to więc inny tryb postępowania, niż ten obowiązujący przy składaniu JPK_V7.

W deklaracji VIU-DO pojawią się oddzielne miejsca na wpisanie transakcji “bieżących” i “korygowanych”. Jeżeli dojdzie do korekty faktury z innego okresu rozliczeniowego, to wówczas zostanie wykazana w części korygowanej. Natomiast jeżeli korekta faktury będzie w bieżącym okresie składania deklaracji, to wpis będzie w transakcjach bieżących. Kwoty zamieszczone w deklaracji kwartalnej powinny odzwierciedlać sumy z ewidencji, o czym nie powinno się zapominać.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.