Spis treści:
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz konsumentów w Unii Europejskiej cały czas przechodzą okres adaptacyjny do wprowadzanych zmian. Początkowa faza wdrażania nowych przepisów jest niezwykle trudna, ponieważ nie ma szczegółowych wytycznych, w jaki sposób postępować m.in. jeżeli dojdzie do pomyłki. W dzisiejszej publikacji omówimy , jak skorygować fakturę sprzedaży wystawioną z polskim VAT i ujętą w krajowym JPK_V7, jeżeli taki dokument powinien być już wystawiony z VAT kraju konsumenta.
Ewidencjonowanie sprzedaży w OSS
Przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku wystawiania faktur, jeżeli transakcja dotyczy sprzedaży na rzecz konsumenta w innym kraju UE i jest objęta procedurą OSS, ale jednocześnie tego nie zabraniają. W związku z powyższym przedsiębiorcy bardzo często decydują się na dokumentowanie sprzedaży fakturami.
Pomyłka przy wystawianiu faktury w OSS
W kontekście naszych rozważań chodzi o sytuację wystawienia faktury z krajową stawką podatku VAT i ujęcia jej w JPK_V7, kiedy faktura powinna być wystawiona ze stawką VAT kraju konsumenta i rozliczona w OSS. W takiej sytuacji, w oparciu o informacje dostępne na dzień pisania artykułu, taka transakcja może zostać skorygowana w następujący sposób:
- przedsiębiorca powinien wystawić korektę faktury, którą wyzeruje zapisy w polskim JPK_V7,
- kolejnym krokiem będzie wystawienie faktury z prawidłową stawką VAT obowiązującą w kraju konsumenta. Taka faktura znajdzie się już w odrębnych ewidencjach prowadzonych na potrzeby rozliczania transakcji w OSS.
Podany tryb postępowania może się zmieniać, z uwagi na rozbieżności w otrzymywanych informacjach z organów podatkowych. Według innego stanowiska organów podatkowych korekta powinna zostać przeprowadzona następująco:
- przedsiębiorca wystawia korektę faktury, na której wykazuje prawidłową stawkę podatku VAT, a więc nie ma korekty faktury do zera i nowej faktury, jak w rozwiązaniu zaprezentowanym powyżej,
- w ewidencji VAT sprzedaży powinna być wystornowana błędnie wystawiona faktura ze stawką krajową VAT. Natomiast korekta faktury, na której widnieje już VAT kraju konsumenta powinna się znaleźć w ewidencji OSS.
Jeżeli pojawi się informacja, która w sposób jednoznaczny odniesie się do sposobu korygowania pomyłek, poinformujemy o tym w naszych publikacjach.
O czym powinien pamiętać przedsiębiorca?
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z procedury OSS wówczas dane zamieszczone w deklaracji rozliczeniowej VIU-DO – Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej, muszą odzwierciedlać kwoty zapisane w prowadzonych ewidencjach. Jeżeli taka sytuacja zdarzy się już po wysłaniu deklaracji, to wówczas w procedurze OSS nie składa się korekt deklaracji, ale fakturę wykazuje się dopiero w deklaracji za kolejny “bieżący” okres rozliczeniowy. Jest to więc inny tryb postępowania, niż ten obowiązujący przy składaniu JPK_V7.
W deklaracji VIU-DO pojawią się oddzielne miejsca na wpisanie transakcji “bieżących” i “korygowanych”. Jeżeli dojdzie do korekty faktury z innego okresu rozliczeniowego, to wówczas zostanie wykazana w części korygowanej. Natomiast jeżeli korekta faktury będzie w bieżącym okresie składania deklaracji, to wpis będzie w transakcjach bieżących. Kwoty zamieszczone w deklaracji kwartalnej powinny odzwierciedlać sumy z ewidencji, o czym nie powinno się zapominać.
Podziel się z innymi: