Blog ifirma.pl

Jakie dane powinny się znaleźć na fakturze sprzedaży w przypadku działalności nierejestrowanej?

|
Prowadząc działalność bez rejestracji przedsiębiorca jest odciążony z wielu obowiązków, ale nie zalicza się do nich obowiązek wystawiania faktur. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak powinna wyglądać faktura w działalności nierejestrowanej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Działalność bez rejestracji to wciąż działalność, mimo że jej właściciel zwolniony jest z wielu obowiązków. Sprzedaż w ramach tego typu działalności musi zostać udokumentowana. Jak wygląda faktura przy działalności nierejestrowanej? Czy różni się od tych, które wystawiają zaewidencjonowane firmy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Na jakich zasadach można prowadzić działalność bez rejestracji?

Przepisy dopuszczają prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji jej w CEiDG oraz bez opłacania składek ZUS po jednoczesnym spełnieniu dwóch warunków.

Przedsiębiorca:

 • w okresie 60 miesięcy poprzedzających działalność nierejestrowaną nie prowadził działalności zarejestrowanej,
 • uzyskuje miesięczny przychód, który nie przekracza limitu.

Limit przychodów w działalności nierejestrowanej to temat, który warto pokrótce poruszyć, ponieważ z dniem 1 lipca 2023 r. nastąpiły zmiany. Do tej daty przychody uprawniające do prowadzenia działalności bez rejestracji wynosiły do 50% najniższego wynagrodzenia. Obecnie limit podwyższono do 75% minimalnej krajowej. Wynika to wprost z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Rejestracja do VAT a działalność bez rejestracji

Ze względu na miesięczny limit przychodów przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną mieści się w limicie przewidzianym dla zwolnienia podmiotowego (z uwagi na wartość sprzedaży poniżej 200 000 zł rocznie).

Jednak są branże zobowiązane do rejestracji do VAT bez względu na wartość sprzedaży. Są to np. przedsiębiorcy

 • dokonujący dostaw artykułów kosmetycznych, toaletowych, komputerów, urządzeń elektronicznych, części do samochodów,
 • świadczący usługi: prawnicze, doradztwa (tzw. consultingu), jubilerskie.

Pełen katalog branż, które nie mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego wymieniony jest w art. 113 ust 13 Ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).

 
Warto mieć na uwadze, mimo że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie jest przedsiębiorcą, to jednak na gruncie podatku VAT może być uważana za wykonującą działalność gospodarczą, wtedy konieczne będzie uzyskanie numeru NIP.
W takiej sytuacji nie składa się formularza CEIDG-1, a nadanie NIP-u odbywa się poprzez formularz NIP-7.Zgodnie z ustawą o NIP formularz NIP-7 należy złożyć przed wykonaniem pierwszej czynności, a więc przed pierwszą dostawą towarów albo przed pierwszym świadczeniem usług.

Jeśli jednak osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 113 czyli korzysta ze zwolnienia podmiotowego, a dodatkowo nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej to nie ma w takiej sytuacji obowiązku złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-7, co potwierdza niedawno wydana interpretacja indywidualna, sygn. 0112-KDIL3.4012.226.2023.2.AK – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej  
 

Przedsiębiorca prowadzący działalność wpisującą się w którąś z wymienionych branż, ma obowiązek być czynnym podatnikiem VAT (tj. zarejestrować się do VAT), bez względu na to, czy jego działalność jest zaewidencjonowana, czy nie.

Przykład 1

Marta jest jest graficzką prowadzącą działalność bez rejestracji. Usługi graficzne nie podlegają obowiązkowemu opodatkowaniu VAT, zatem Marta może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Przykład 2

Kamil jest doświadczonym managerem i znajoma firma zwróciła się do niego o poradę. Wspólnie uzgodnili cenę za usługę doradztwa w wysokości 500 zł. Kamil musi zarejestrować się do VAT (nawet dla tej pojedynczej transakcji) ponieważ usługi doradztwa nie podlegają zwolnieniu.

Faktura w przypadku działalności nierejestrowanej

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż. Nie ma oddzielnych przepisów regulujących, jak ma wyglądać ten dokument dla prowadzących działalność bez rejestracji i dla tych, którzy mają działalność zaewidencjonowaną. Elementy, które powinna zawierać każda faktura, porządkuje art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.

Należą do nich:

 • data wystawienia,
 • numer faktury,
 • imiona i nazwiska sprzedawcy i odbiorcy oraz ich adresy,
 • nazwa sprzedanego towaru lub wykonanej usługi,
 • liczba dostarczonych towarów lub wykonanych usług,
 • cena jednostkowa za towar (usługę),
 • wartość opustów lub obniżek cen o ile nie zostały uwzględnione w cenie jednostkowej,
 • wartość netto sprzedanych towarów lub usług,
 • stawka podatku,
 • całościowa wartość sprzedaży (cena netto wraz z podatkiem).

NIP a faktura w działalności nierejestrowanej

Art. 106e ust. 1 ustawy o VAT uściśla, że faktura powinna zawierać także numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku – chodzi tu o nr NIP.

Przedsiębiorca prowadzący działalność bez rejestracji składa wniosek o nadanie nr NIP wtedy, gdy jest do tego zobowiązany. Z kolei takie zobowiązanie ma miejsce np. w przypadku:

 • rejestracji do VAT (dobrowolnej lub wynikającej z braku możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego),
 • obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Zatem sam fakt prowadzenia działalności bez rejestracji nie obliguje do identyfikowania się NIP-em. Jednak obowiązek jego posiadania może wynikać z odrębnych przepisów.

W świetle powyższego przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT (lub jest objęty obowiązkiem ewidencyjnym do NIP z tytułu innych przepisów), musi umieścić swój nr NIP na fakturze. Ci przedsiębiorcy, którzy nr NIP nie mają, z oczywistych względów nie umieszczają go na fakturze.

Podsumowanie

Osoba, która osiąga przychody z działalności do 2 700 zł miesięcznie, nie musi rejestrować tej działalności. Nie może jedynie zapomnieć o zgłoszeniu się do VAT, jeśli charakter działalności nie pozwala na zwolnienie podmiotowe (tj. z tytułu wysokości przychodu).

Faktura w działalności bez rejestracji nie różni się niczym od faktur, które wystawiają zarejestrowane podmioty. Musi zawierać, m.in. dane przedsiębiorcy, kupującego, wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług netto oraz z podatkiem. Ponadto przedsiębiorca, któremu został nadany NIP, umieszcza go na fakturze.

Autor ifirma.pl

Justyna Czerwińska

Od kilku lat związana z topowymi redakcjami biznesowymi. Pisze o księgowości, finansach i sprawach marketingowych - czyli o tematach, które interesują każdego przedsiębiorcę.

Z przyjemnością czyta ustawy, kodeksy, rozporządzenia, regulaminy i inne oficjalne dokumenty, które rozkłada na czynniki pierwsze. Pomagają jej w tym umiejętności analityczne i syntetyczne. Wierzy w moc twardych danych i w artykułach chętnie wykorzystuje wyniki badań, raporty i statystyki. Sama prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego z doświadczenia zna i rozumie problemy drobnych przedsiębiorców. Artykułami dotyczącymi spraw księgowych stara się je rozwiązywać. Stawia przy tym na prosty, zrozumiały dla każdego język, logiczną strukturę i przykłady z życia wzięte.

Pracę nad każdym artykułem zaczyna od zakwestionowania swojej wiedzy i sprawdzenia jej w źródłach. Prywatnie lubi zagadki logiczne i grę w Sudoku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie