Od maja zmiany w Kodeksie karnym skarbowym

zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Zastanawiasz się, jakie zmiany wprowadzono do ustawy Kodeks karny skarbowy? Przeczytaj artykuł na ten temat

Przedsiębiorcy za popełnione błędy, umyślnie lub nieumyślnie, mogą zostać obciążeni dodatkowymi karami wynikającymi z ustawy Kodeks karny skarbowy. Są tam ustalone kary za naruszenie obowiązujących przepisów podatkowych. Przedsiębiorca może ponieść konsekwencje finansowe w postaci kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, w zależności od wagi popełnionego czynu. W artykule opiszemy, jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy Kodeks karny skarbowy od 1 maja 2021 roku.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w KKS od 1 maja 2021 roku?

Wprowadzenie zmiany przepisów ustawy Kodeks karny skarbowy dotyczą kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym za wykroczenia skarbowe.

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzona zmiana ma służyć przyspieszeniu załatwiania spraw o wykroczenia skarbowe, a więc tych mniejszej wagi.

Nakładana kara grzywny w postaci mandatu wymaga zgody sprawcy czynu na jej przyjęcie, odmowa powoduje skierowanie sprawy do sądu. Podwyższenie wysokości kary grzywny nakładanej w formie mandatu do wysokości 14.000 zł ma przyspieszyć, w ocenie Ministerstwa Finansów, załatwianie większej ilości spraw, które będą rozstrzygane w formie postępowania mandatowego.

Poprzednia wysokość kary grzywny – 5.600 zł, nie zawsze była wystarczająca dla ukarania sprawcy czynu zabronionego w formie mandatu, dlatego sprawy były kierowane do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, dzięki tej poprawce postępowaniem mandatowym będzie objęty szerszy zakres czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenia skarbowe. Jeżeli sprawca wyrazi zgodę na przyjęcie mandatu, w takich przypadkach sprawa będzie załatwiana jednorazowo na poziomie organu podatkowego.

Z uwagi na obawy przedsiębiorców o stosowanie podwyższonych mandatów za drobne wykroczenia skarbowe, Ministerstwo Finansów uspokaja, że podwyższone limity mają obejmować przede wszystkim sprawy związane z przemytem i nielegalnym handlem.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość