Blog ifirma.pl

Od maja zmiany w Kodeksie karnym skarbowym

|
Zastanawiasz się, jakie zmiany wprowadzono do ustawy Kodeks karny skarbowy? Przeczytaj artykuł na ten temat
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy za popełnione błędy, umyślnie lub nieumyślnie, mogą zostać obciążeni dodatkowymi karami wynikającymi z ustawy Kodeks karny skarbowy. Są tam ustalone kary za naruszenie obowiązujących przepisów podatkowych. Przedsiębiorca może ponieść konsekwencje finansowe w postaci kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, w zależności od wagi popełnionego czynu. W artykule opiszemy, jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy Kodeks karny skarbowy od 1 maja 2021 roku.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w KKS od 1 maja 2021 roku?

Wprowadzenie zmiany przepisów ustawy Kodeks karny skarbowy dotyczą kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym za wykroczenia skarbowe.

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzona zmiana ma służyć przyspieszeniu załatwiania spraw o wykroczenia skarbowe, a więc tych mniejszej wagi.

Nakładana kara grzywny w postaci mandatu wymaga zgody sprawcy czynu na jej przyjęcie, odmowa powoduje skierowanie sprawy do sądu. Podwyższenie wysokości kary grzywny nakładanej w formie mandatu do wysokości 14.000 zł ma przyspieszyć, w ocenie Ministerstwa Finansów, załatwianie większej ilości spraw, które będą rozstrzygane w formie postępowania mandatowego.

Poprzednia wysokość kary grzywny – 5.600 zł, nie zawsze była wystarczająca dla ukarania sprawcy czynu zabronionego w formie mandatu, dlatego sprawy były kierowane do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, dzięki tej poprawce postępowaniem mandatowym będzie objęty szerszy zakres czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenia skarbowe. Jeżeli sprawca wyrazi zgodę na przyjęcie mandatu, w takich przypadkach sprawa będzie załatwiana jednorazowo na poziomie organu podatkowego.

Z uwagi na obawy przedsiębiorców o stosowanie podwyższonych mandatów za drobne wykroczenia skarbowe, Ministerstwo Finansów uspokaja, że podwyższone limity mają obejmować przede wszystkim sprawy związane z przemytem i nielegalnym handlem.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie