Ulga na zakup kas wirtualnych

ulga na zakup kasy wirtualnej

Masz obowiązek posiadania kasy wirtualnej? Sprawdź, jakie objaśnienia przygotował Minister Finansów.

Kasy fiskalne od kilku lat zmieniły diametralnie swoje oblicze. Zaczęło się od kas z papierowym zapisem kopii, poprzez kasy elektroniczne, on-line, a obecnie mówi się o kasach wirtualnych. Zmiany idą w kierunku wyeliminowania z obrotu tych kas rejestrujących, które nie przesyłają danych w czasie rzeczywistym do Ministerstwa Finansów. W dzisiejszej publikacji napiszemy o stosowaniu ulgi na zakup kas wirtualnych w oparciu o objaśnienia podatkowe.

Co to jest wirtualna kasa fiskalna?

Przepisy umożliwiające wprowadzenie kas wirtualnych zaczęły obowiązywać od 1 czerwca 2020 r. Takie kasy mają postać oprogramowania, które może być zainstalowane na tablecie, smartfonie czy komputerze, pod warunkiem, że urządzenia posiadają dostęp do internetu. Nadrzędną zasadą takiego rozwiązania jest możliwość automatycznego przesyłania informacji o przeprowadzanych operacjach na kasie do systemu szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdźmy więc, co się mówi w objaśnieniach podatkowych na temat ulgi na zakup kas wirtualnych.

Ulga na zakup kas wirtualnych – objaśnienia podatkowe

W objaśnieniach Ministra Finansów można przeczytać m.in. następujące informacje.

Kasa wirtualna musi spełnić funkcje, jakie zostały na nią nałożone w ustawie o podatku VAT, jak i spełniać wymagania techniczne opisane w rozporządzeniu w sprawie kas wirtualnych. Ulga przysługuje na zakup oprogramowania kasy rejestrującej, nie należy tego mylić z zakupem urządzenia, na którym to oprogramowanie jest instalowane.

Przedmiotową ulgą objęta jest grupa przedsiębiorców, u których:

 • powstał obowiązek ewidencjonowania i która w obowiązujących terminach je rozpoczęła,
 • nie powstał obowiązek ewidencjonowania, podmiot nie używał wcześniej kas rejestrujących i rozpoczął prowadzenie ewidencji,
 • powstała konieczność wymiany dotychczas stosowanych kas i w efekcie tego dokonują zakupu kasy wirtualnej.

Kto może skorzystać z ulgi na zakup kasy wirtualnej?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z takiej formuły używania kasy. W przepisach zostały wymienione tylko niektóre branże, do których zaliczają się m.in. usługi:

 • transportu pasażerskiego,
 • przewozu osób, w tym taksówką,
 • transportu kolejowego, morskiego, lotniczego,
 • hotelarskie, inne związane z zakwaterowaniem,
 • gastronomiczne,
 • sprzedaż węgla, paliw stałych wytwarzanych z węgla, koksu przeznaczonych do celów opałowych.

Zgodnie z objaśnieniami przedsiębiorcy, którzy są zobligowani do wymiany kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasę wirtualną skorzystają z ulgi, pod warunkiem, że jest to branża związana z wyżywieniem, krótkotrwałym zakwaterowaniem, sprzedażą węgla, koksu do celów opałowych.

Jak skorzystać z ulgi?

Bieżące objaśnienia nie zastępują objaśnień dotyczących zakupu kas online, są jedynie ich uzupełnieniem. Wysokość i sposób ubiegania się o ulgę na zakup kasy wirtualnej będzie taki sama jak w przypadku kas online.

Pewien wyjątek stanowi świadczenie usług przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką. W takim przypadku powstaną dwie sytuacje:

 • jeżeli kasa wirtualna współpracuje z taksometrem – do wniosku o zwrot kwoty ulgi dołącza się kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru,
 • jeżeli kasa wirtualna stanowi oddzielną aplikację lub jest wydzielonym modułem aplikacji – do wniosku nie załącza się kopii świadectwa legalizacji.

Z uwagi na formę kasy wirtualnej – postać oprogramowania – nie zostały objęte obowiązkiem przeglądów technicznych. Na każde żądanie organów podatkowych mają jednak obowiązek udostępniać kasę wirtualną wraz z urządzeniem, na którym jest zainstalowana.

Ulga na zakup kasy wirtualnej przysługuje zarówno przedsiębiorcom, którzy są czynnymi podatnikami VAT, jak i takim, którzy korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.