Blog ifirma.pl

Ulga na zakup kas wirtualnych

|
|
3 minut czytania
Masz obowiązek posiadania kasy wirtualnej? Sprawdź, jakie objaśnienia przygotował Minister Finansów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kasy fiskalne od kilku lat zmieniły diametralnie swoje oblicze. Zaczęło się od kas z papierowym zapisem kopii, poprzez kasy elektroniczne, on-line, a obecnie mówi się o kasach wirtualnych. Zmiany idą w kierunku wyeliminowania z obrotu tych kas rejestrujących, które nie przesyłają danych w czasie rzeczywistym do Ministerstwa Finansów. W dzisiejszej publikacji napiszemy o stosowaniu ulgi na zakup kas wirtualnych w oparciu o objaśnienia podatkowe.

Co to jest wirtualna kasa fiskalna?

Przepisy umożliwiające wprowadzenie kas wirtualnych zaczęły obowiązywać od 1 czerwca 2020 r. Takie kasy mają postać oprogramowania, które może być zainstalowane na tablecie, smartfonie czy komputerze, pod warunkiem, że urządzenia posiadają dostęp do internetu. Nadrzędną zasadą takiego rozwiązania jest możliwość automatycznego przesyłania informacji o przeprowadzanych operacjach na kasie do systemu szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Sprawdźmy więc, co się mówi w objaśnieniach podatkowych na temat ulgi na zakup kas wirtualnych.

Ulga na zakup kas wirtualnych – objaśnienia podatkowe

W objaśnieniach Ministra Finansów można przeczytać m.in. następujące informacje.

Kasa wirtualna musi spełnić funkcje, jakie zostały na nią nałożone w ustawie o podatku VAT, jak i spełniać wymagania techniczne opisane w rozporządzeniu w sprawie kas wirtualnych. Ulga przysługuje na zakup oprogramowania kasy rejestrującej, nie należy tego mylić z zakupem urządzenia, na którym to oprogramowanie jest instalowane.

Przedmiotową ulgą objęta jest grupa przedsiębiorców, u których:

 • powstał obowiązek ewidencjonowania i która w obowiązujących terminach je rozpoczęła,
 • nie powstał obowiązek ewidencjonowania, podmiot nie używał wcześniej kas rejestrujących i rozpoczął prowadzenie ewidencji,
 • powstała konieczność wymiany dotychczas stosowanych kas i w efekcie tego dokonują zakupu kasy wirtualnej.

Kto może skorzystać z ulgi na zakup kasy wirtualnej?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z takiej formuły używania kasy. W przepisach zostały wymienione tylko niektóre branże, do których zaliczają się m.in. usługi:

 • transportu pasażerskiego,
 • przewozu osób, w tym taksówką,
 • transportu kolejowego, morskiego, lotniczego,
 • hotelarskie, inne związane z zakwaterowaniem,
 • gastronomiczne,
 • sprzedaż węgla, paliw stałych wytwarzanych z węgla, koksu przeznaczonych do celów opałowych.

Zgodnie z objaśnieniami przedsiębiorcy, którzy są zobligowani do wymiany kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasę wirtualną skorzystają z ulgi, pod warunkiem, że jest to branża związana z wyżywieniem, krótkotrwałym zakwaterowaniem, sprzedażą węgla, koksu do celów opałowych.

Jak skorzystać z ulgi?

Bieżące objaśnienia nie zastępują objaśnień dotyczących zakupu kas online, są jedynie ich uzupełnieniem. Wysokość i sposób ubiegania się o ulgę na zakup kasy wirtualnej będzie taki sama jak w przypadku kas online.

Pewien wyjątek stanowi świadczenie usług przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką. W takim przypadku powstaną dwie sytuacje:

 • jeżeli kasa wirtualna współpracuje z taksometrem – do wniosku o zwrot kwoty ulgi dołącza się kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru,
 • jeżeli kasa wirtualna stanowi oddzielną aplikację lub jest wydzielonym modułem aplikacji – do wniosku nie załącza się kopii świadectwa legalizacji.

Z uwagi na formę kasy wirtualnej – postać oprogramowania – nie zostały objęte obowiązkiem przeglądów technicznych. Na każde żądanie organów podatkowych mają jednak obowiązek udostępniać kasę wirtualną wraz z urządzeniem, na którym jest zainstalowana.

Ulga na zakup kasy wirtualnej przysługuje zarówno przedsiębiorcom, którzy są czynnymi podatnikami VAT, jak i takim, którzy korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce