Podatnik Bezgotówkowy – nowy program dla przedsiębiorców

podatnik bezgotówkowy

Przeprowadzasz lub masz zamiar przeprowadzać transakcje bezgotówkowo? Sprawdź, jakie nowe propozycje ma Ministerstwo Finansów.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców przeprowadza transakcje bezgotówkowo. Ta forma płatności zyskała na popularności w dobie pandemii. Ministerstwo Finansów przygotowało dla przedsiębiorców program Podatnik Bezgotówkowy. W dzisiejszej publikacji przedstawimy wstępne założenia do projektu.

Kto to jest Podatnik Bezgotówkowy?

Podatnikiem Bezgotówkowym mogą zostać firmy, które większość transakcji przeprowadzają w systemie cashless. Obsługa płatności odbywa się za pośrednictwem terminali płatniczych. Według danych MF na 2,4 mln kas fiskalnych przypada obecnie 1 mln terminali płatniczych. Taki podatnik będzie musiał spełniać określone warunki:

 • 80% klientów mają stanowić konsumenci,
 • co najmniej 25% obrotu ma to być sprzedaż detaliczna,
 • co najmniej 65% sprzedaży musi odbywać się bezgotówkowo.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, status podatnika bezgotówkowego samodzielnie zweryfikuje KAS zestawiając informacje z kas online z plikami JPK_V7.

Pakiety Podatnika Bezgotówkowego

W ramach programu dostępne będą dwa pakiety:

 1. Pakiet SILVER.
 2. Pakiet GOLD.

Pakiet SILVER

W ramach tego pakietu przedsiębiorcy będzie przysługiwała ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. Zakup terminala i obsługę transakcji płatniczych będzie można zaliczyć w 100% do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo ponownie będzie przysługiwało także odliczane w 100% od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Ulga podatkowa będzie obejmowała również:

 • opłaty za najem,
 • opłaty interchange,
 • opłaty systemowe.

Maksymalna wysokość odliczenia to 1.000 zł rocznie w przypadku posiadaczy kas fiskalnych, a w przypadku przedsiębiorców zwolnionych z kas rejestrujących będzie to kwota 2.500 zł.

Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi:

 • nieprzyjmowanie płatności bezgotówkowych przez ostatni rok,
 • niekorzystanie z programu Polska Bezgotówkowa.

W pakiecie SILVER ulga podatkowa na terminal będzie przysługiwała do 2 lat odkąd przedsiębiorca będzie ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Pakiet GOLD

Przedsiębiorca, żeby skorzystać z pakietu GOLD musi spełniać poniższe warunki:

 • miesięczny limit sprzedaży na kasie fiskalnej musi być na poziomie co najmniej 50.000 zł,
 • 80% jego klientów będą stanowić konsumenci,
 • minimum 65% sprzedaży będzie się odbywało bezgotówkowo.

W ramach pakietu GOLD przedsiębiorca otrzyma dwa przywileje:

 1. Bezterminową ulgę na terminal w podatku dochodowym.

  W tym przypadku również zakup terminala i obsługę transakcji płatniczych będzie można zaliczyć w 100% do kosztów podatkowych. Natomiast odliczenia w ramach ulgi podatkowej będzie można dokonać w wysokości 200%, limit roczny wyniesie 2.000 zł. Z ulgi skorzysta przedsiębiorca, który będzie podatnikiem bezgotówkowym przez co najmniej 7 miesięcy w roku podatkowym.

 2. Zwrot podatku VAT w terminie 15 dni.

  Obecnie podstawowy zwrot z podatku VAT wynosi 60 dni. Po uzyskaniu statusu Podatnika Bezgotówkowego w pakiecie GOLD będzie to tylko 15 dni, tym samym przedsiębiorca będzie szybciej dysponował swoimi pieniędzmi, co wpłynie na jego płynność finansową. Przedsiębiorca, który będzie chciał otrzymać szybszy zwrot z VAT musi tylko zaznaczyć w przesyłanym za dany miesiąc pliku JPK odpowiedni checkbox, tak informuje MF.

Według informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Finansów projekt Podatnika Bezgotówkowego ma wejść w życie z początkiem 2022 roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość