Blog ifirma.pl

Podatnik Bezgotówkowy – nowy program dla przedsiębiorców

|
|
3 minut czytania
Przeprowadzasz lub masz zamiar przeprowadzać transakcje bezgotówkowo? Sprawdź, jakie nowe propozycje ma Ministerstwo Finansów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Coraz więcej polskich przedsiębiorców przeprowadza transakcje bezgotówkowo. Ta forma płatności zyskała na popularności w dobie pandemii. Ministerstwo Finansów przygotowało dla przedsiębiorców program Podatnik Bezgotówkowy. W dzisiejszej publikacji przedstawimy wstępne założenia do projektu.

Kto to jest Podatnik Bezgotówkowy?

Podatnikiem Bezgotówkowym mogą zostać firmy, które większość transakcji przeprowadzają w systemie cashless. Obsługa płatności odbywa się za pośrednictwem terminali płatniczych. Według danych MF na 2,4 mln kas fiskalnych przypada obecnie 1 mln terminali płatniczych. Taki podatnik będzie musiał spełniać określone warunki:

 • 80% klientów mają stanowić konsumenci,
 • co najmniej 25% obrotu ma to być sprzedaż detaliczna,
 • co najmniej 65% sprzedaży musi odbywać się bezgotówkowo.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, status podatnika bezgotówkowego samodzielnie zweryfikuje KAS zestawiając informacje z kas online z plikami JPK_V7.

Pakiety Podatnika Bezgotówkowego

W ramach programu dostępne będą dwa pakiety:

 1. Pakiet SILVER.
 2. Pakiet GOLD.

Pakiet SILVER

W ramach tego pakietu przedsiębiorcy będzie przysługiwała ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. Zakup terminala i obsługę transakcji płatniczych będzie można zaliczyć w 100% do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo ponownie będzie przysługiwało także odliczane w 100% od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Ulga podatkowa będzie obejmowała również:

 • opłaty za najem,
 • opłaty interchange,
 • opłaty systemowe.

Maksymalna wysokość odliczenia to 1.000 zł rocznie w przypadku posiadaczy kas fiskalnych, a w przypadku przedsiębiorców zwolnionych z kas rejestrujących będzie to kwota 2.500 zł.

Warunki uprawniające do skorzystania z ulgi:

 • nieprzyjmowanie płatności bezgotówkowych przez ostatni rok,
 • niekorzystanie z programu Polska Bezgotówkowa.

W pakiecie SILVER ulga podatkowa na terminal będzie przysługiwała do 2 lat odkąd przedsiębiorca będzie ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Pakiet GOLD

Przedsiębiorca, żeby skorzystać z pakietu GOLD musi spełniać poniższe warunki:

 • miesięczny limit sprzedaży na kasie fiskalnej musi być na poziomie co najmniej 50.000 zł,
 • 80% jego klientów będą stanowić konsumenci,
 • minimum 65% sprzedaży będzie się odbywało bezgotówkowo.

W ramach pakietu GOLD przedsiębiorca otrzyma dwa przywileje:

 1. Bezterminową ulgę na terminal w podatku dochodowym.

  W tym przypadku również zakup terminala i obsługę transakcji płatniczych będzie można zaliczyć w 100% do kosztów podatkowych. Natomiast odliczenia w ramach ulgi podatkowej będzie można dokonać w wysokości 200%, limit roczny wyniesie 2.000 zł. Z ulgi skorzysta przedsiębiorca, który będzie podatnikiem bezgotówkowym przez co najmniej 7 miesięcy w roku podatkowym.

 2. Zwrot podatku VAT w terminie 15 dni.

  Obecnie podstawowy zwrot z podatku VAT wynosi 60 dni. Po uzyskaniu statusu Podatnika Bezgotówkowego w pakiecie GOLD będzie to tylko 15 dni, tym samym przedsiębiorca będzie szybciej dysponował swoimi pieniędzmi, co wpłynie na jego płynność finansową. Przedsiębiorca, który będzie chciał otrzymać szybszy zwrot z VAT musi tylko zaznaczyć w przesyłanym za dany miesiąc pliku JPK odpowiedni checkbox, tak informuje MF.

Według informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Finansów projekt Podatnika Bezgotówkowego ma wejść w życie z początkiem 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie