Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Od 8 sierpnia 2018 roku w ofertach wszystkich banków i SKOK-ów pojawiły się Podstawowe Rachunki Płatnicze. Jest to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy PAD, która zakłada dostęp do darmowego konta bankowego dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej. Czy takie konto można założyć również z przeznaczeniem do celów działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej?

Podstawowy Rachunek Płatniczy – co to jest?

Podstawowy Rachunek Płatniczy to darmowe konto bankowe, które daje właścicielowi możliwość wykonania podstawowych czynności finansowych. Za 0 zł bank ma obowiązek zapewnić następujące usługi:

  • prowadzenie konta
  • kartę debetową
  • nieograniczoną liczbę wypłat z bankomatów własnych banku
  • 5 wypłat z bankomatów obcych
  • 5 transakcji płatniczych (przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, zlecenia stałe lub polecenia zapłaty)

Za transakcje powyżej wyznaczonych limitów oraz niewymienione w ustawie bank ma prawo pobrać opłaty, jednak w wysokości nie wyższej niż ta, która według regulaminu obowiązywała przez ostatnie 12 miesięcy dla tego typu usługi.

Dla kogo ta opcja?

Podstawowy Rachunek Płatniczy może założyć wyłącznie konsument będący mieszkańcem Unii Europejskiej. Co ważne, z tego produktu bankowego mogą skorzystać osoby, które nie posiadają konta w żadnym innym banku (instytucja finansowa ma prawo zweryfikować prawdziwość złożonego w tej sprawie oświadczenia).

Podstawowy Rachunek Płatniczy a działalność gospodarcza i działalność nierejestrowana

Pojawia się pytanie, czy taki podstawowy rachunek można wykorzystywać do celów prowadzonej działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej? Opcję taką wyklucza warunek bycia konsumentem – w polskim prawie za konsumenta uznaje się bowiem osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by osoba, która posiada konto firmowe, wystąpiła o założenie podstawowego rachunku płatniczego, który będzie wykorzystywała do celów prywatnych.

Czy każdy przedsiębiorca powinien posiadać firmowe konto bankowe? Sprawdź!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań