Blog ifirma.pl

Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?

|
|
3 minut czytania
W sierpniu 2018 roku w ofercie każdego polskiego (a nawet unijnego) banku pojawił się Podstawowy Rachunek Płatniczy. Jest to darmowe konto w banku dostępne dla konsumentów zamieszkujących kraje Unii Europejskiej. Czy taki rachunek można wykorzystywać do celów związanych z prowadzoną działalnością? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 8 sierpnia 2018 roku w ofertach wszystkich banków i SKOK-ów pojawiły się Podstawowe Rachunki Płatnicze. Jest to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy PAD, która zakłada dostęp do darmowego konta bankowego dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej. Czy takie konto można założyć również z przeznaczeniem do celów działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej?

Podstawowy Rachunek Płatniczy – co to jest?

Podstawowy Rachunek Płatniczy to darmowe konto bankowe, które daje właścicielowi możliwość wykonania podstawowych czynności finansowych. Za 0 zł bank ma obowiązek zapewnić następujące usługi:

 • prowadzenie konta
 • kartę debetową
 • nieograniczoną liczbę wypłat z bankomatów własnych banku
 • 5 wypłat z bankomatów obcych
 • 5 transakcji płatniczych (przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, zlecenia stałe lub polecenia zapłaty)

Za transakcje powyżej wyznaczonych limitów oraz niewymienione w ustawie bank ma prawo pobrać opłaty, jednak w wysokości nie wyższej niż ta, która według regulaminu obowiązywała przez ostatnie 12 miesięcy dla tego typu usługi.

Dla kogo ta opcja?

Podstawowy Rachunek Płatniczy może założyć wyłącznie konsument będący mieszkańcem Unii Europejskiej. Co ważne, z tego produktu bankowego mogą skorzystać osoby, które nie posiadają konta w żadnym innym banku (instytucja finansowa ma prawo zweryfikować prawdziwość złożonego w tej sprawie oświadczenia).

Podstawowy Rachunek Płatniczy a działalność gospodarcza i działalność nierejestrowana

Pojawia się pytanie, czy taki podstawowy rachunek można wykorzystywać do celów prowadzonej działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej? Opcję taką wyklucza warunek bycia konsumentem – w polskim prawie za konsumenta uznaje się bowiem osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by osoba, która posiada konto firmowe, wystąpiła o założenie podstawowego rachunku płatniczego, który będzie wykorzystywała do celów prywatnych.

Czy każdy przedsiębiorca powinien posiadać firmowe konto bankowe? Sprawdź!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie