Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?

Od 8 sierpnia 2018 roku w ofertach wszystkich banków i SKOK-ów pojawiły się Podstawowe Rachunki Płatnicze. Jest to efekt wdrożenia unijnej dyrektywy PAD, która zakłada dostęp do darmowego konta bankowego dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej. Czy takie konto można założyć również z przeznaczeniem do celów działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej?

Podstawowy Rachunek Płatniczy – co to jest?

Podstawowy Rachunek Płatniczy to darmowe konto bankowe, które daje właścicielowi możliwość wykonania podstawowych czynności finansowych. Za 0 zł bank ma obowiązek zapewnić następujące usługi: prowadzenie konta, kartę debetową, nieograniczoną liczbę wypłat z bankomatów własnych banku, 5 wypłat z bankomatów obcych, 5 transakcji płatniczych (przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, zlecenia stałe lub polecenia zapłaty). Za transakcje powyżej wyznaczonych limitów oraz niewymienione w ustawie bank ma prawo pobrać opłaty, jednak w wysokości nie wyższej niż ta, która według regulaminu obowiązywała przez ostatnie 12 miesięcy dla tego typu usługi.

Podstawowy Rachunek Płatniczy – dla kogo?

Podstawowy Rachunek Płatniczy może założyć wyłącznie konsument będący mieszkańcem Unii Europejskiej. Co ważne, z tego produktu bankowego mogą skorzystać osoby, które nie posiadają konta w żadnym innym banku (instytucja finansowa ma prawo zweryfikować prawdziwość złożonego w tej sprawie oświadczenia).

Podstawowy Rachunek Płatniczy a działalność gospodarcza i działalność nierejestrowana

Pojawia się pytanie, czy taki podstawowy rachunek można wykorzystywać do celów prowadzonej działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej? Opcję taką wyklucza warunek bycia konsumentem – w polskim prawie za konsumenta uznaje się bowiem osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by osoba, która posiada konto firmowe, wystąpiła o założenie podstawowego rachunku płatniczego, który będzie wykorzystywała do celów prywatnych.

 

Czy każdy przedsiębiorca powinien posiadać firmowe konto bankowe? Sprawdź!

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK