Polski Bon Turystyczny – kto może skorzystać?

bon turystyczny - kto może skorzystać?

Spełniasz warunki do otrzymania Polskiego Bonu Turystycznego? Przeczytaj kilka istotnych informacji na ten temat.

Polski Bon Turystyczny jest to forma wsparcia finansowego skierowana do polskich rodzin i pośrednio do polskiej branży turystycznej, której kondycja została znacznie nadwyrężona przez COVID-19. Oto kilka informacji na temat bonu, kto i na jakich warunkach może się ubiegać o jego przyznanie.

Kto otrzyma Polski Bon Turystyczny?

Każde dziecko w wieku do 18 roku życia otrzyma bon w wysokości 500 zł, a dzieci niepełnosprawne dodatkowe 500 zł, a więc łącznie 1.000 zł. Według szacunków z bonu będzie mogło skorzystać blisko 6,5 mln dzieci.

Beneficjentami programu są rodziny z dziećmi spełniające następujące warunki:

 1. Na dzień 18 lipca 2020 r. miały przyznane prawo do:
  • świadczenia wychowawczego, tzw. 500+,
  • dodatku wychowawczego w wysokości 500 zł na dzieci w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej,
 2. Pomiędzy 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabędą prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego.
 3. Które przebywają poza granicami kraju, jeśli:
  • między 1 lipca 2019 r. a 18 lipca 2020 r. złożyły tam wniosek o świadczenie wychowawcze przekazany do wojewody, który do 18 lipca 2020 r. nie rozpatrzył go,
  • między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. złożą tam wniosek o świadczenie wychowawcze, który będzie przekazany do wojewody i wojewoda nie rozpatrzy go w okresie, za który składane są informacje o osobach uprawnionych,
  • wojewoda wyda decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Pozostałe informacje o Polskim Bonie Turystycznym

Uprawnione rodziny będą mogły skorzystać z bonu tylko na realizację płatności za usługi turystyczne na terenie kraju. Wykaz przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego, którzy przystąpili do projektu znajduje się na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Adresy stron internetowych:

Bonem można również sfinansować pobyt dziecka na kolonii czy obozach – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym. Może to być również udział w wycieczce organizowanej w Polsce lub po prostu można skorzystać z usługi hotelarskiej w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, na kempingach.

Bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę, ani na inne środki płatnicze. Szczegółowe informacje zawarte są w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym.
Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu osoba uprawniona musi mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i dokonać aktywacji bonu. Bon można aktywować na PUE ZUS w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami.

W jaki sposób dokonujemy płatności bonem?

Bon turystyczny będzie miał postać wyłącznie elektroniczną. Płatności dokonuje się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi, u którego dokonujemy zakupu usługi podczas rezerwacji lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Bonem można płacić kilkakrotnie aż do wykorzystania środków, nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku. Jeżeli usługa będzie realizowana w przyszłości, ale płatność za nią była dokonana do 31 marca 2022 r. to również można skorzystać z bonu. W sytuacji, gdy opłata za usługę będzie przekraczała wartość bonu różnicę można zapłacić gotówką, kartą lub przelewem.

Płatność bonem w 3 krokach:

 1. Numer bonu turystycznego
  16-sto cyfrowy numer bonu przypisany jest do uprawnionego i wykorzystywany w kontaktach z podmiotami turystycznymi.
 2. Kod obsługi płatności
  Kod nadawany jest w momencie aktywacji bonu, przesyłany e-mailem oraz znajdziemy go na profilu na PUE ZUS w zakładce „Polski Bon Turystyczny” → „Mój Bon”, gdzie pojawią się opcje:
  • „Aktywuj bon”,
  • „Zmiana danych kontaktowych”,
  • „Wniosek o dodatkowe świadczenie”,
  • „Podgląd”.
  Dostęp do kodu znany będzie tylko osobie uprawnionej. Ten kod będzie wykorzystany w trakcie płatności za usługi turystyczne.
 3. Kod potwierdzający SMS
  Kod służący do potwierdzenia płatności z użyciem bonu turystycznego. SMS z kodem potwierdzającym płatność należy podać osobie realizującej usługę.

Usługa dla beneficjentów Polskiego Bonu Turystycznego ma zostać uruchomiona do 31 lipca 2020 r. O aktywacji ZUS poinformuje na swojej stronie internetowej. W przypadku pytań i wątpliwości można się skontaktować z ZUS pod numerem telefonu 22 11 22 111, pytania można też wysyłać na adres e-mailowy: bon@zus.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość