Blog ifirma.pl

Polski Ład – limit płatności dla konsumentów

|
|
2 minut czytania
Od początku 2022 roku planowanych jest wiele zmian w przepisach. Sprawdź, jakie zmiany są planowane w przypadku płatności przez konsumentów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Więcej na temat limitu płatności dla konsumentów

 

Od stycznia 2022 r. ustawa wdrażająca tzw. Polski Ład wprowadza po raz pierwszy limit płatności gotówkowych dla konsumentów (podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej).

 
Uwaga!


Dnia 17 grudnia 2021 roku została opublikowana zmiana wspomnianego przepisu, która przesuwa termin wejścia w życie nowych limitów transakcji gotówkowych. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

 

 

W ustawie o prawach konsumenta zostaje dodany zapis, iż konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty. Jeżeli sprzedaż miałaby miejsce w walucie obcej, wtedy przeliczenia na złote dokonuje się według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Pojęcie transakcji w rozumieniu limitów podatkowych omówione jest w podlinkowanym tekście.

Sankcje dla przedsiębiorcy

Ustawa zmieniająca wprowadza w związku z powyższym dodatkowy wpis w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodem z działalności gospodarczej będą również płatności dokonane przez konsumentów przy wartości transakcji z przedsiębiorcą powyżej 20 000 zł, otrzymane bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

W praktyce przedsiębiorca wykaże dwa razy przychód z tej samej transakcji. Najpierw zgodnie z zasadami ogólnymi rozliczy przychód ze sprzedaży, a następnie dodatkowy przychód jako sankcję za przyjęcie płatności bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Konsekwencje finansowe z niestosowania się do wprowadzonych przepisów będą dotyczyć tylko przedsiębiorców, konsumenci nie będą ponosić żadnych sankcji.

Limit płatności gotówkowych dla firm również ma ulec zmianie w 2022 r. z 15 000 zł na 8000 zł. Więcej informacji w tym zakresie tutaj.

Prace nad ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw nie zostały jeszcze zakończone.

Autor ifirma.pl

Monika Kobylak

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie