Blog ifirma.pl

Co zmienia Polski Ład w składce zdrowotnej dla Pracownika, Współpracownika i Osoby wykonującej wolny zawód?

|
|
2 minut czytania
Jesteś zatrudniony na etacie? Sprawdź, jakie zmiany wejdą po ogłoszeniu Polskiego Ładu.

Składka zdrowotna - zmiany w Polskim Ładzie:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Projekt ustawy Polski Ład zakłada, że zostanie ujednolicona zasada naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, która nie będzie już mogła być odliczona ani od podatku, ani w żadnej innej formie. Zmiany będą więc dotyczyły również osób, które pracują na tzw. “etacie” lub w innej formule zatrudnienia. W dzisiejszej publikacji przedstawimy, co zmienia Polski Ład w składce zdrowotnej dla Pracownika.

Składka zdrowotna dla Pracowników

Generalna zasada naliczania składki zdrowotnej w przypadku pracowników nie zmienia się. Składka zdrowotna będzie naliczana tak, jak to miało miejsce do tej pory. Zasadnicza zmiana polega na tym, że zaliczka na podatek dochodowy nie będzie już pomniejszana o 7,75% podstawy tej składki. Zgodnie z zapowiedziami rekompensatą dla pracownika ma być wzrost kwoty wolnej od podatku do kwoty 30.000 zł.

Pozostałe osoby a składka zdrowotna

Zgodnie z tym, co można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy, pozostałe osoby prowadzące działalność pozarolniczą – tak są określane wolne zawody – jak również osoby współpracujące z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% od podstawy, którą będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Dla tych osób podstawa naliczenia składki ulegnie podwyższeniu, gdyż do tej pory składkę płaciło się od podstawy stanowiącej 75% przeciętnego wynagrodzenia. Również wskazane osoby nie będą miały prawa do odliczenia zapłaconego ubezpieczenia zdrowotnego od podatku, czy w jakiejkolwiek innej formie.

Według stanu na 23 października 2021 roku w dalszym ciągu projekt ustawy jest na etapie przekazania Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 15 grudnia 2021 o 08:33
   sas

   Dlaczego emeryt który chciał mieć trochę więcej i pracował na półtora etatu ,dodatkowo pracował 49lat także w ruch zmianowym dzisiaj jest zmuszony finansować ten dziwny ład .

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie