Projekt ustawy Polski Ład zakłada, że zostanie ujednolicona zasada naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, która nie będzie już mogła być odliczona ani od podatku, ani w żadnej innej formie. Zmiany będą więc dotyczyły również osób, które pracują na tzw. “etacie” lub w innej formule zatrudnienia. W dzisiejszej publikacji przedstawimy, co zmienia Polski Ład w składce zdrowotnej dla Pracownika.
Składka zdrowotna dla Pracowników
Generalna zasada naliczania składki zdrowotnej w przypadku pracowników nie zmienia się. Składka zdrowotna będzie naliczana tak, jak to miało miejsce do tej pory. Zasadnicza zmiana polega na tym, że zaliczka na podatek dochodowy nie będzie już pomniejszana o 7,75% podstawy tej składki. Zgodnie z zapowiedziami rekompensatą dla pracownika ma być wzrost kwoty wolnej od podatku do kwoty 30.000 zł.
Pozostałe osoby a składka zdrowotna
Zgodnie z tym, co można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy, pozostałe osoby prowadzące działalność pozarolniczą – tak są określane wolne zawody – jak również osoby współpracujące z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% od podstawy, którą będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.
Dla tych osób podstawa naliczenia składki ulegnie podwyższeniu, gdyż do tej pory składkę płaciło się od podstawy stanowiącej 75% przeciętnego wynagrodzenia. Również wskazane osoby nie będą miały prawa do odliczenia zapłaconego ubezpieczenia zdrowotnego od podatku, czy w jakiejkolwiek innej formie.
Według stanu na 23 października 2021 roku w dalszym ciągu projekt ustawy jest na etapie przekazania Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
Dlaczego emeryt który chciał mieć trochę więcej i pracował na półtora etatu ,dodatkowo pracował 49lat także w ruch zmianowym dzisiaj jest zmuszony finansować ten dziwny ład .