Blog ifirma.pl

Czy od nabytych przed 2022 rokiem nieruchomości można będzie dokonywać odpisów aż do ich pełnego zamortyzowania się?

|
|
2 minut czytania
Amortyzujesz nieruchomość? Sprawdź, czy będziesz mógł dokonywać odpisów aż do pełnego zamortyzowania się.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła wiele zasadniczych zmian na różnych polach ustaw podatkowych. Cały czas czytamy, piszemy i uczymy się nowych regulacji, jest to proces ciągły. Pewne przepisy już obowiązują, niektóre dopiero zaczną obowiązywać, dlatego tak trudno czasami za tym wszystkim nadążyć. W dzisiejszej publikacji opiszemy, czy od nieruchomości nabytych przed 2022 rokiem można dokonywać odpisów amortyzacyjnych aż do pełnego zamortyzowania.

Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych w Polskim Ładzie

Wiele osób, które wynajmują nieruchomości mogło wybrać opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych. W takim przypadku nabywano prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, które można ujmować w kosztach uzyskania przychodów. Ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła nowe regulacje w świetle, których nie ma możliwości opodatkowania najmu nieruchomości mieszkalnych na zasadach ogólnych a jedynie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Oznacza to w praktyce odejście od ujmowania amortyzacji w kosztach podatkowych. Należy również pamiętać, że od 1 stycznia 2023 roku najem prywatny będzie mógł być opodatkowany tylko na ryczałcie.

Czy od nieruchomości nabytych przed 2022 rokiem będzie można dokonywać odpisów amortyzacyjnych aż do pełnego ich zamortyzowania?

Na temat amortyzacji w Polskim Ładzie pisaliśmy już na łamach naszych publikacji.

Przepisy dość precyzyjnie odnoszą się do amortyzacji budynków mieszkalnych. Jedynie te nieruchomości mieszkalne nabyte do końca 2021 roku mogą jeszcze w 2022 roku dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ale od 1 stycznia 2023 roku już to będzie niemożliwe. Z takim podejściem organów podatkowych nie zgadzają się jednak osoby wynajmujące nieruchomości i zwracają się z wnioskami o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie. W jednej z nich nr 0113-KDIPT2-1.4011.151.2022.1.AP z dnia 31 marca 2022 roku Wnioskodawca stoi na stanowisku, że może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać te odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów na zasadach obowiązujących w dniu 31 grudnia 2021 r. do momentu pełnego zamortyzowania tych środków trwałych. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. W uzasadnieniu napisał, że zgodnie ze zmienionymi przepisami od 1 stycznia 2022 roku amortyzacji nie podlegają m.in. budynki i lokale mieszkalne. Jedynie na podstawie przepisu przejściowego istnieje możliwość kontynuowania amortyzacji jeszcze przez 2022 rok, pod warunkiem, że nieruchomość była nabyta do końca 2021 roku. Takie samo rozstrzygnięcie zapadło w innej interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.1223.2021.1.MGR z dnia 16 lutego 2022 roku.

Podsumowanie

Nikt więc nie powinien już chyba mieć wątpliwości, że nie będzie możliwości kontynuowania amortyzacji nieruchomości mieszkalnych aż do pełnego zamortyzowania. Rok 2022 jest ostatnim okresem, w którym odpisy amortyzacyjne mogą być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie