Miesiąc maj kojarzy się wszystkim z długim weekendem. W tym miesiącu mamy dwa dodatkowe dni wolne od pracy – 1 i 3 maja. W zależności od układu kalendarza święto może wypadać w dni robocze lub w sobotę, czy niedzielę. Często przy tej okazji zastanawiamy się, czy będzie nam przysługiwał dodatkowy dzień wolny od pracy gdy święto wypada w weekend?. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na te wątpliwości.
Kiedy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy za święto?
Czas pracy został uregulowany w ustawie Kodeks pracy. W tych przepisach zostały również zamieszczone informacje na temat udzielania dnia wolnego za różnego rodzaju święta. Wynika z niego, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Taki zapis oznacza, że za święto, które przypada w niedzielę pracodawca nie jest zobowiązany udzielać pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy. Najczęściej pracownicy mają wyznaczona sobotę, jako dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli więc święto wypada w sobotę, to wówczas pracodawca zapewnia dodatkowy dzień wolny.
Czy za święto majowe pracownik otrzyma dzień wolny?
Na to pytanie odpowiedź została tak naprawdę udzielona już powyżej. Święta majowe w 2022 roku:
- 1 maja wypada w niedzielę,
- 3 maja wypada we wtorek.
Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy pracodawca nie ma obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego od pracy za święta majowe.
Na początku 2022 roku skierowana została nawet interpelacja poselska do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) nr 30597 w tej sprawie, w której zadano pytanie, czy rozważana jest możliwość udzielania dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę. Jeśli odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna poproszono o stosowną argumentację. W odpowiedzi MRiPS powołał się na obowiązujące przepisy Kodeksu pracy. Jednocześnie podkreślono, że przepisy nie zabraniają pracodawcom udzielania dodatkowych płatnych dni wolnych od pracy, jest to indywidualna decyzja firmy zatrudniającej pracowników. Co do rozważań na temat ewentualnej zmiany przepisów w tym obszarze nie są one ani rozważane, ani planowane.