Blog ifirma.pl

Kwota składki zdrowotnej za pierwszy miesiąc prowadzenia firmy dla podatku według skali a Polski Ład

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, w jaki sposób będą opłacały składkę zdrowotną osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku? Przeczytaj informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowe zasady obliczania składki zdrowotnej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Zgodnie z przepisami przejściowymi okres do naliczania składek zdrowotnych po nowemu będzie liczony tak naprawdę od 1 lutego 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku. Sprawdźmy, w jaki sposób powinni opłacać składkę zdrowotną przedsiębiorcy, którzy będą rozpoczynali prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie 2022 roku i wybiorą opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorcy, który wybrał skalę podatkową

Przedsiębiorca, który do rozliczania podatku dochodowego wybrał skalę podatkową będzie po zmianach opłacał składkę zdrowotną na takich samych zasadach, jak pracownicy. W podstawie do naliczenia składki znajdzie się faktycznie osiągnięta kwota przychodu w działalności gospodarczej, a nie kwoty 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jak to obowiązuje jeszcze do końca 2021 roku. Zapłata składki zdrowotnej na starych zasadach nie była problematyczna dla osób, które rozpoczynały prowadzenie firmy w trakcie roku. Płaciły one, tak samo jak pozostali przedsiębiorcy składkę zdrowotną w zryczałtowanej wysokości.

Składka zdrowotna za pierwszy miesiąc prowadzenia działalności w Polskim Ładzie

Z założenia składka zdrowotna przy skali podatkowej opłacana jest od kwoty osiągniętego dochodu. Jak jednak należy postąpić, gdy tego dochodu nie było za poprzednie miesiące? Otóż ustawodawca przewidział również takie sytuacje. Jeżeli przedsiębiorca osiągnie dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę lub poniesie stratę podatkową, to w takich przypadkach składka zdrowotna będzie naliczana od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie jest jeszcze doprecyzowane w przepisach, czy powinna być brana pod uwagę kwota minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w 2022 roku, czy to co ma obowiązywać w 2023 roku. Miejmy nadzieję, że zostanie niedługo wprowadzona stosowna poprawka, która wyjaśni tę kwestie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie