Z dniem 31 grudnia 2021 roku przestaje obowiązywać dotychczasowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Wielu przedsiębiorców zapewne zastanawia się, czy dotychczasowe rozporządzenie znacząco się zmieni? Czy prawodawca terminowo opublikuje aktualny akt?
Jaką zmianę wprowadza projekt rozporządzenia?
3 grudnia 2021 r. pojawił się projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Porównanie dokumentów nie ujawnia rewolucyjnych zmian z wyjątkiem jednej, która wzbudziła ciekawość.
Projekt rozporządzenia w § 4 ust.2 dotyczącym niestosowania zwolnienia dodaje pkt. m)“mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej)”
Jeśli projekt wejdzie w życie w obecnym brzmieniu właściciele myjni samoobsługowych będą zobowiązani wprowadzić kasy fiskalne do swoich punktów, co wiąże się ze zmianą oprogramowania, zmianą systemu pracy lub nawet całej infrastruktury myjni.
Może się okazać, że niektóre przedsiębiorstwa nie będą w stanie sprostać wymaganiom wymienionym w rozporządzeniu.
Chociaż wymieniony wyżej przepis ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 r. to usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) zostały usunięte z załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Usunięcie tych usług z załącznika powoduje, że przedsiębiorcy prowadzący myjnie samochodową korzystający ze zwolnienia z § 2 tracą to prawo z dniem 1 stycznia 2022 r.
W okresie przejściowym mogą jedynie skorzystać ze zwolnienia z § 3, pamiętając o limicie wartości sprzedaży, który nie może przekroczyć 20.000 zł. W przypadku przekroczenia mają obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej od transakcji która przekroczyła wymieniony limit.
Czy w 2022 r. znajdziemy całodobową myjnię samoobsługową?
Pytanie pozostaje bez odpowiedzi, wiele bowiem zależy od możliwości oferowanych urządzeń jak również od zastosowanych rozwiązań technicznych. Czy jedno urządzenie fiskalne wystarczy na myjnie kilkustanowiskową? A może będzie możliwość zastosowania aplikacji dzięki, której klient otrzyma dostęp do usługi, a także otrzyma wymagany dokument fiskalny?
Jest duże prawdopodobieństwo, że niektórzy przedsiębiorcy z branży będą w stanie sprostać stawianym w rozporządzeniu nowym wymaganiom wykorzystując innowacyjne rozwiązania, jednak nie wszystkie firmy będą w stanie ponieść znaczący ciężar inwestycyjny.