Blog ifirma.pl

Nowa skala podatkowa – co zmienia Polski Ład?

|
|
1 minut czytania
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała nowa skala podatkowa? Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polski Ład sporo zmienia jeżeli chodzi o zasadę rozliczania podatku przez osoby, które mają opodatkowane dochody według skali podatkowej. Pracownicy nie mają możliwości wyboru zasad opodatkowania. Natomiast przedsiębiorcy dobrowolnie podejmują decyzję o takim sposobie rozliczania działalności gospodarczej. Zmiany, jakie wprowadza Polski Ład w skali podatkowej dotyczą zarówno jednych, jak i drugich. Zobaczmy, jak będzie wyglądała skala podatkowa po wprowadzeniu Polskiego Ładu.

Nowa skala podatkowa w Polskim Ładzie

Do końca 2021 roku skala podatkowa wygląda następująco:

Podstawa obliczenia podatku w złotych
Podatek wynosi
ponad do
85.528 17% minus kwota zmniejszająca podatek
85.528 32%
14 539 zł 76 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł

Kwota zmniejszająca podatek w 2021 roku od kwoty 85.528 do 127.000 zł zmienia się w sposób degresywny, maleje do zera, jeżeli dochody przekroczą 127.000 zł.

Skala podatkowa w Polskim Ładzie w 2022 roku:

Podstawa obliczenia podatku w złotych
Podatek wynosi
ponad
do
120.000
17% minus kwota zmniejszająca podatek 5.100 zł
120.000
15 300 zł + 32% nadwyżki ponad 120.000 zł

Kwota wolna od podatku jest stała i niezmienna, bez względu na limit dochodów wynosi 5.100 zł w skali roku. Nawet jeżeli dochody podatnika będą opodatkowane stawką 32%, to i tak odliczy kwotę wolną.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie