Blog ifirma.pl

Od lipca 2022 połączenie terminalu płatniczego z kasą fiskalną?

|
|
2 minut czytania
połączenie terminala płatniczego z kasą fiskalna, ulga na terminal, kary za brak terminala płatniczego,
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kasa fiskalna dla wielu przedsiębiorców jest nieodłącznym elementem w prowadzonej działalności gospodarczej. W ten sposób jest ewidencjonowana sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. W dzisiejszej publikacji napiszemy o zbliżającym się obowiązku połączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną.

Kto będzie miał obowiązek podłączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną od lipca 2022 roku?

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wymienione zostały towary i usługi, które są objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej, jak i te które po spełnieniu określonych warunków mogą korzystać ze zwolnienia. Tak, czy inaczej istnieje duże grono przedsiębiorców, którzy posiadają kasy fiskalne i ich dotyczą wprowadzane zmiany. Jak wynika z nowych przepisów wprowadzonych ustawą o Polskim Ładzie, te firmy, które posiadają kasę fiskalną online będą objęte obowiązkiem posiadania terminala płatniczego zintegrowanego z kasą od 1 lipca 2022 roku. Przedsiębiorca ma zapewnić możliwość dokonywania zapłaty w formie bezgotówkowej w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana.

Konsekwencje nie połączenia terminala płatniczego

Ustawodawca przewidział kary dla przedsiębiorców, którzy nie wywiążą się z obowiązku, mowa jest o kwocie 5.000 zł. Ponadto, jak wynika z nowych przepisów firmy, które nie zastosują się do tego obowiązku będą mogły być czasowo pozbawione prawa:

 • do otrzymania zwrotu VAT w terminie 25-dniowym,
 • do rozliczenia kwartalnego w podatku VAT.

Kto nie ma obowiązku połączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną?

Jak wynika z przepisów obowiązkiem są objęci przedsiębiorcy, którzy posiadają kasy online, a więc nie ma takiej obligatoryjności w stosunku do firm, które:

 • posiadają kasy fiskalne z papierowym i elektronicznym zapisem kopii,
 • korzystają z prawa do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej.

połączenie terminala płatniczego z kasą fiskalną infografika

 

Podsumowanie

Nie wszyscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek posiadania terminala płatniczego, więcej informacji na ten temat można przeczytać w podlinkowanej publikacji. W takim przypadku, jeżeli firma zapewni konsumentom możliwość zapłaty z wykorzystanie innych opcji wpłat bezgotówkowych, to nie będzie musiała zainstalować terminala. Tym samym nie będzie miała również obowiązku podłączenia terminala płatniczego z kasą fiskalną, co było omawiane w dzisiejszej publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 7 lutego 2022 o 08:24
   Tomek

   Rozumiem, że drukarek fiskalnych online też to nie dotyczy?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie