Blog ifirma.pl

Wspólne rozliczenie z dzieckiem za 2022 rok – czy będzie możliwe?

|
|
2 minut czytania
Chcesz się rozliczyć wspólnie z dzieckiem? Sprawdź, czy możesz to zrobić za 2022 rok.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby samotnie wychowujące dzieci do tej pory miały możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Zmiany wprowadzone ustawą o Polskim Ładzie diametralnie zmieniły tę zasadę począwszy od rozliczeń za 2022 rok, uchwalone przepisy nie pozwalają na wspólne rozliczenie. Jak się okazuje sprawa nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona o czym napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Kiedy można się rozliczyć wspólnie z dzieckiem?

Osoby samotnie wychowujące dzieci – rodzice, opiekunowie prawni mają prawo złożyć wspólne rozliczenie roczne z dzieckiem pod pewnymi warunkami:

 • dzieci są niepełnoletnie lub
 • uczą się i nie ukończyły jeszcze 25 lat lub
 • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną bez względu na wiek.

Dodatkowo dzieci nie mogą uzyskiwać dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł z wyjątkiem renty rodzinnej. Pozostałe warunki, jakie należy spełnić zostały opisane w ustawie o PIT. Samotni rodzice składając zeznania za 2021 rok mogą się rozliczać wspólnie z dzieckiem na dotychczasowych zasadach.

  wspólne rozliczenie z dzieckiem w 2022 infografika

Jakie zmiany we wspólnym rozliczaniu z dzieckiem wprowadził Polski Ład?

W ustawie o Polskim Ładzie została zlikwidowana możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. W zamian za to od 2022 roku wprowadzono dla osób samotnie wychowujących dzieci ulgę na dziecko, którą będzie można odliczyć od podatku w wysokości 1.500 zł. Nowe rozwiązanie spotkało się z falą krytyki ze strony zainteresowanych osób. Wspólne opodatkowanie z dzieckiem pozwala na odliczenie podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodów osoby samotnej. Dzięki temu możliwe jest również dwukrotne odliczenia kwoty wolnej. Rachunek ekonomiczny jest prosty – wspólne rozliczenie z dzieckiem pozwala na skorzystanie z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000 zł. Oznacza to, że w 2022 roku jest to znacznie wyższa kwota niż ulga 1500 zł. W projektowanej zmianie ustawy o Polskim Ładzie uwzględnione zostały postulaty przywrócenia wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem – jak będzie wyglądało za 2022 rok ?

Zmiana ustawy o Polskim Ładzie, która miałaby obowiązywać od 1 lipca 2022 roku oznaczają również powrót do preferencyjnego rozliczania samotnych rodziców z dziećmi.

Po wejście w życie zmienionej ustawy osoby samotnie wychowujące dzieci będą mogły skorzystać już z ulgi w trakcie roku podatkowego. Trzeba będzie jedynie złożyć stosowne oświadczenie do pracodawcy, że będziemy korzystali z preferencyjnego rozliczania a płatnik uwzględni to przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy stosując podwójną kwotę wolną od podatku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kiedy jest możliwe wspólne rozliczenie z dzieckiem?

   Osoby samotnie wychowujące dzieci (rodzice, opiekunowie prawni) mają prawo złożyć wspólne rozliczenie roczne z dzieckiem, gdy dzieci są niepełnoletnie, uczą się i nie ukończyły jeszcze 25 lat lub otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną bez względu na wiek.
  2. Jak Polski Ład wpłynął na opcję wspólnego rozliczania się z dzieckiem?

   W ustawie o Polskim Ładzie została zlikwidowana możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. W zamian za to od 2022 roku wprowadzono dla osób samotnie wychowujących dzieci ulgę na dziecko, którą będzie można odliczyć od podatku w wysokości 1.500 zł.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie