Napływ dużej ilości uchodźców z Ukrainy wymusza stworzenia dla nich sprzyjających warunków do funkcjonowania w Polsce. Powstała ustawa, która reguluje wiele kwestii formalnych. Jednym z takim tematów jest umożliwienie obywatelom Ukrainy zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce i o tym będziemy pisali w dzisiejszej publikacji.
Jak obywatel Ukrainy może założyć działalność gospodarczą w Polsce?
Jak się okazuje obywatele Ukrainy mogą legalnie zakładać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele z Polski. Punktem wyjście będzie potwierdzenie, że:
- osoba z Ukrainy przebywa w Polsce legalnie,
- posiada nadany numer PESEL w Polsce.
Obywatele ukraińscy mogą rejestrować firmy zarówno w CEIDG, jak i KRS w zależności od wybranej formy organizacyjnej:
- jednoosobowa działalność gospodarcza,
- spółka osobowa,
- spółka kapitałowa.
Żeby obywatel Ukrainy mógł prowadzić działalność w Polsce musi legalnie przebywać w naszym kraju, a jest to możliwe po spełnieniu jednego z poniższych warunków:
- posiadanie ważnego tytułu pobytowego,
- posiadanie zezwolenia na pobyt stały/czasowy,
- paszport w przypadku wjazdu i pobytu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym,
- zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej wydane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Jak zarejestrować firmę w CEIDG?
Rejestracji firmy można dokonać na zasadach ogólnych: osobiście w urzędzie gminy lub online. Rejestracja może potrwać do 30 dni. Jeżeli obywatel Ukrainy założy sobie profil zaufany, to będzie mógł dokonać rejestracji firmy online. W celu założenia profilu należy na etapie składania wniosku o numer PESEL podać dodatkowe informacje. Złożony wniosek może podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Bez względu na formę rejestracji firmy należy przedstawić dokument potwierdzający, że pobyt danej osoby jest w Polsce legalny. Rejestracja firmy jest bezpłatna. Po zarejestrowaniu można dodatkowo korzystać z Konta Przedsiębiorcy na portalu biznes.gov.pl.
Jak z tego wynika do otwarcia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce nie jest wymagane posiadanie obywatelstwa. Ważne jest przede wszystkim uregulowanie legalności pobytu.