Blog ifirma.pl

Zmiany w Polskim Ładzie – ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej

|
|
2 minut czytania
Jesteś ciekaw jakie zmiany zostały wprowadzone w Polskim Ładzie? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obliczanie składki zdrowotnej w Polskim Ładzie nie zawsze jest proste i oczywiste. Nic więc dziwnego, że środowisko przedsiębiorców i księgowych postuluje o doprecyzowanie pewnych pojęć związanych z tym tematem. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do zmiany ustawy o Polskim Ładzie, w której jest mowa o rozliczaniu składki zdrowotnej.

Ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej

Jak się okazuje nie zawsze w podstawie dochodu do naliczania składki zdrowotnej znajdą się takie same kwoty, jak przy obliczaniu zaliczki na podatek. Wątpliwości wzbudzają zasady rozliczania:

 • różnic remanentowych,
 • sprzedaży środka trwałego,
 • straty z lat ubiegłych.

Co do tych dwóch pierwszych pozycji, to jest o nich mowa w zmienionej ustawie o Polskim Ładzie. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób będziemy rozliczać straty z lat ubiegłych.

Zmiana ustawy o Polskim Ładzie – ustalanie dochodu do obliczania składki zdrowotnej

Zmiana ustawy Kodeks spółek handlowych zawiera również zmianę w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w której pojawiły się zmienione przepisy:

 1. Dochód ze zbycia środków trwałych w firmie nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.
 2. Przy ustalaniu dochodu będą brane pod uwagę różnice remanentowe, co pozwoli na uwzględnienie w kosztach zakupowów dokonanych w latach poprzednich. Jeżeli różnice remanentowe miałyby powiększać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, to w 2022 roku nie będą uwzględniane przy wyliczaniu składki.
 3. W stosunku do kształtu ustawy przed zmianą pojawiła się informacja, że z przychodów przyjmowanych do obliczania składki zdrowotnej zostały wyłączone przychody zwolnione od podatku dochodowego inne niż określone w art. 21 ust. pkt 63a, 63b, 152-154 ustawy o PIT. Wyłączona została większość przychodów zwolnionych od podatku z wyjątkiem:

Zasada ta dotyczy również przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ustawa została podpisana przez Prezydenta a więc zacznie obowiązywać po ogłoszeniu w dzienniku ustaw.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie