Co warto wiedzieć przed założeniem firmy?

Choć zakładanie firmy jest dziś o wiele łatwiejsze, niż kilka lat temu, to proces rejestracji w CEIDG może przyprawić o zawrót głowy osoby, które z działalnością gospodarczą nie miały jeszcze nigdy nic wspólnego. Co warto wiedzieć przed założeniem firmy, aby cała procedura przebiegła bez przeszkód?

Bez wizyty w urzędzie zapewne się nie obejdzie

W 2011 roku wprowadzono możliwość zakładania firmy przez internet przy pomocy elektronicznego wniosku CEIDG-1. W praktyce jednak nie da się założyć firmy bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorca może co prawda wysłać wniosek CEIDG-1 drogą elektroniczną, korzystając z profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu, ale aby otrzymać któryś z nich musi wcześniej potwierdzić swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzeń/Punktów Rejestracji. Warto również pamiętać, że sam wniosek CEIDG-1 to nie wszystko. Poza zgłoszeniem do CEIDG przedsiębiorcę czekają jeszcze dodatkowe wizyty w urzędzie skarbowym i ZUS, np. w celu wybrania odpowiednich składek lub rejestracji jako płatnik VAT.

Wpis do CEIDG jest darmowy

Zakładanie firmy jest darmowe. Złożenie wniosku CEIDG-1 i wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie wymagają żadnych opłat. Bardzo często świeżo zarejestrowani przedsiębiorcy otrzymują pisma z wezwaniem do uiszczenia opłaty rejestracyjnej od firm podszywających się pod CEIDG. Firmy te próbują wyłudzić pieniądze za wpisy do swoich własnych, komercyjnych baz (np. Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach). Do listów dołączany jest blankiet wpłaty na kwoty 150-200 zł. Nie dajcie się nabrać, to próba wyłudzenia pieniędzy.

Zanim zarejestrujesz działalność, spójrz na kalendarz

Co  jeszcze warto wiedzieć przed założeniem firmy? Warto zaznajomić się z tematem rozliczeń związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pełen ZUS wynosi obecnie 1121,52 zł. Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak prawo do tzw. małego ZUSu, który wynosi 451,68 zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 465,28 zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe) i przysługuje przez pełne 24 miesiące. Słowo „pełne” jest tutaj kluczowe – z tego powodu nie warto zakładać działalności pierwszego dnia miesiąca. Przedsiębiorca zakładający działalność 1 stycznia 2016 r. będzie korzystał z ulgi do grudnia 2017. Ale przedsiębiorca zakładający działalność np. 2 stycznia 2016 będzie korzystać z ulgi do stycznia 2018, ponieważ styczeń 2016 nie był pełnym miesiącem opłacania składek.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań