Powrót

Co warto wiedzieć przed założeniem firmy?

co warto wiedzieć przed założeniem firmy?

Choć zakładanie firmy jest dziś o wiele łatwiejsze, niż kilka lat temu, to proces rejestracji w CEIDG może przyprawić o zawrót głowy osoby, które z działalnością gospodarczą nie miały jeszcze nigdy nic wspólnego. Aby cała procedura przebiegła bez przeszkód, warto pamiętać o kilku kwestiach.

_

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Choć zakładanie firmy jest dziś o wiele łatwiejsze, niż kilka lat temu, to proces rejestracji w CEIDG może przyprawić o zawrót głowy osoby, które z działalnością gospodarczą nie miały jeszcze nigdy nic wspólnego. Co warto wiedzieć przed założeniem firmy, aby cała procedura przebiegła bez przeszkód?

Bez wizyty w urzędzie zapewne się nie obejdzie

W 2011 roku wprowadzono możliwość zakładania firmy przez internet przy pomocy elektronicznego wniosku CEIDG-1. W praktyce jednak nie da się założyć firmy bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorca może co prawda wysłać wniosek CEIDG-1 drogą elektroniczną, korzystając z profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu, ale aby otrzymać któryś z nich musi wcześniej potwierdzić swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzeń/Punktów Rejestracji. Warto również pamiętać, że sam wniosek CEIDG-1 to nie wszystko. Poza zgłoszeniem do CEIDG przedsiębiorcę czekają jeszcze dodatkowe wizyty w urzędzie skarbowym i ZUS, np. w celu wybrania odpowiednich składek lub rejestracji jako płatnik VAT.

Wpis do CEIDG jest darmowy

Zakładanie firmy jest darmowe. Złożenie wniosku CEIDG-1 i wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie wymagają żadnych opłat. Bardzo często świeżo zarejestrowani przedsiębiorcy otrzymują pisma z wezwaniem do uiszczenia opłaty rejestracyjnej od firm podszywających się pod CEIDG. Firmy te próbują wyłudzić pieniądze za wpisy do swoich własnych, komercyjnych baz (np. Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach). Do listów dołączany jest blankiet wpłaty na kwoty 150-200 zł. Nie dajcie się nabrać, to próba wyłudzenia pieniędzy.

Zanim zarejestrujesz działalność, spójrz na kalendarz

Co  jeszcze warto wiedzieć przed założeniem firmy? Warto zaznajomić się z tematem rozliczeń związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pełen ZUS wynosi obecnie 1121,52 zł. Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak prawo do tzw. małego ZUSu, który wynosi 451,68 zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 465,28 zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe) i przysługuje przez pełne 24 miesiące. Słowo „pełne” jest tutaj kluczowe – z tego powodu nie warto zakładać działalności pierwszego dnia miesiąca. Przedsiębiorca zakładający działalność 1 stycznia 2016 r. będzie korzystał z ulgi do grudnia 2017. Ale przedsiębiorca zakładający działalność np. 2 stycznia 2016 będzie korzystać z ulgi do stycznia 2018, ponieważ styczeń 2016 nie był pełnym miesiącem opłacania składek.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.