5 uniwersalnych rad dla przedsiębiorców

Poznaj 5 uniwersalnych porad dla przedsiębiorców, które sprawdzą się w każdym biznesie.

5 uniwersalnych porad dla przedsiębiorców.

1. Stwórz plan działania.

Nie biznesplan, a prosty plan, w którym uwzględnisz swoje plany na przyszłość odnośnie firmy – zarówno te mniejsze, jak i większe, będące marzeniem. To może być na przykład pozyskanie 40 000 klientów, bycie największym portalem ekonomicznym w Polsce czy zatrudnienie 7 pracowników do końca 2015 roku. To pozwoli jasno zdefiniować cele i pamiętać o nich nawet w zwykłej codziennej pracy.

2. Nie bierz pożyczek na startup.

Rozejrzyj się za innymi formami finansowania działalności, takimi jak inwestorzy, aniołowie biznesu czy crowdfunding. W niektórych przypadkach nawet umowy barterowe mogą okazać się sprytnym rozwiązaniem problemów z brakiem funduszy na niektóre cele. Wzięcie kredytu już na początku prowadzenia działalności może okazać się zbyt dużym obciążeniem.

3. Zbieraj kontakty i utrzymuj dobre relacje z inwestorami.

To równie ważne jak zabieganie o dobre relacje z klientami i kontrahentami. Warto regularnie się z nimi kontaktować i informować o postępach w firmie, a także od czasu do czasu przypominać, że są dla nas ważni, chociażby małym miłym gestem takim jak wysłanie kartki świątecznej czy podziękowania za kolejny rok współpracy.

4. Pamiętaj też o rodzinie i samym sobie.

Prowadzenie firmy to czasochłonne zajęcie, które wymaga od przedsiębiorcy wielkiego zaangażowania i energii. Na początku łatwiej jest poświęcać firmie całe dnie, będąc podekscytowanym hodowaniem startupu, ale to może prowadzić do wypalenia. Warto zadbać o równowagę między pracą a domem, i mimo wszystko próbować znaleźć czas dla siebie i rodziny. Dla zdrowia swojego i najbliższych.

5. I przede wszystkim działaj.

Pamiętaj, że nikt nie będzie walczył o sukces twojej firmy za ciebie.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.