5 uniwersalnych rad dla przedsiębiorców

5 uniwersalnych porad dla przedsiębiorców.

1. Stwórz plan działania. Nie biznesplan, a prosty plan, w którym uwzględnisz swoje plany na przyszłość odnośnie firmy – zarówno te mniejsze, jak i większe, będące marzeniem. To może być na przykład pozyskanie 40 000 klientów, bycie największym portalem ekonomicznym w Polsce czy zatrudnienie 7 pracowników do końca 2015 roku.
To pozwoli jasno zdefiniować cele i pamiętać o nich nawet w zwykłej codziennej pracy.

2. Nie bierz pożyczek na startup. Rozejrzyj się za innymi formami finansowania działalności, takimi jak inwestorzy, aniołowie biznesu czy crowdfunding. W niektórych przypadkach nawet umowy barterowe mogą okazać się sprytnym rozwiązaniem problemów z brakiem funduszy na niektóre cele. Wzięcie kredytu już na początku prowadzenia działalności może okazać się zbyt dużym obciążeniem.

3. Zbieraj kontakty i utrzymuj dobre relacje z inwestorami. To równie ważne jak zabieganie o dobre relacje z klientami i kontrahentami. Warto regularnie się z nimi kontaktować i informować o postępach w firmie, a także od czasu do czasu przypominać, że są dla nas ważni, chociażby małym miłym gestem takim jak wysłanie kartki świątecznej czy podziękowania za kolejny rok współpracy.

4. Pamiętaj też o rodzinie i samym sobie. Prowadzenie firmy to czasochłonne zajęcie, które wymaga od przedsiębiorcy wielkiego zaangażowania i energii. Na początku łatwiej jest poświęcać firmie całe dnie, będąc podekscytowanym hodowaniem startupu, ale to może prowadzić do wypalenia. Warto zadbać o równowagę między pracą a domem, i mimo wszystko próbować znaleźć czas dla siebie i rodziny. Dla zdrowia swojego i najbliższych.

5. I przede wszystkim działaj. Pamiętaj, że nikt nie będzie walczył o sukces twojej firmy za ciebie.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK