5 uniwersalnych rad dla przedsiębiorców

Poznaj 5 uniwersalnych porad dla przedsiębiorców, które sprawdzą się w każdym biznesie.

5 uniwersalnych porad dla przedsiębiorców.

1. Stwórz plan działania.

Nie biznesplan, a prosty plan, w którym uwzględnisz swoje plany na przyszłość odnośnie firmy – zarówno te mniejsze, jak i większe, będące marzeniem. To może być na przykład pozyskanie 40 000 klientów, bycie największym portalem ekonomicznym w Polsce czy zatrudnienie 7 pracowników do końca 2015 roku. To pozwoli jasno zdefiniować cele i pamiętać o nich nawet w zwykłej codziennej pracy.

2. Nie bierz pożyczek na startup.

Rozejrzyj się za innymi formami finansowania działalności, takimi jak inwestorzy, aniołowie biznesu czy crowdfunding. W niektórych przypadkach nawet umowy barterowe mogą okazać się sprytnym rozwiązaniem problemów z brakiem funduszy na niektóre cele. Wzięcie kredytu już na początku prowadzenia działalności może okazać się zbyt dużym obciążeniem.

3. Zbieraj kontakty i utrzymuj dobre relacje z inwestorami.

To równie ważne jak zabieganie o dobre relacje z klientami i kontrahentami. Warto regularnie się z nimi kontaktować i informować o postępach w firmie, a także od czasu do czasu przypominać, że są dla nas ważni, chociażby małym miłym gestem takim jak wysłanie kartki świątecznej czy podziękowania za kolejny rok współpracy.

4. Pamiętaj też o rodzinie i samym sobie.

Prowadzenie firmy to czasochłonne zajęcie, które wymaga od przedsiębiorcy wielkiego zaangażowania i energii. Na początku łatwiej jest poświęcać firmie całe dnie, będąc podekscytowanym hodowaniem startupu, ale to może prowadzić do wypalenia. Warto zadbać o równowagę między pracą a domem, i mimo wszystko próbować znaleźć czas dla siebie i rodziny. Dla zdrowia swojego i najbliższych.

5. I przede wszystkim działaj.

Pamiętaj, że nikt nie będzie walczył o sukces twojej firmy za ciebie.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.