8 faktów o polskich freelancerach

polscy freelancerzy

Kim są polscy freelancerzy? Co myślą o zatrudnieniu B2B? Jaką grupę wiekową reprezentują? Poznaj kilka najciekawszych faktów o wolnych strzelcach w Polsce.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Według statystyk freelancerzy w Polsce stanowią ok. 3% zatrudnionych i reprezentują bardzo różne zawody. Są programistami, copywriterami, architektami czy lekarzami. Wśród klientów ifirma.pl wolnych strzelców również nie brakuje, dlatego z zebranych przez nas danych przygotowaliśmy statystyczny obraz polskiego freelancera. Gdzie mieszka? Czym się interesuje? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych faktów o polskich freelancerach.

polscy freelancerzy

Miejsce pracy „wolnego strzelca”

Aż co 3. polski freelancer pracuje w Warszawie. 8% „wolnych strzelców” pracuje natomiast we Wrocławiu, niewiele mniej, bo 7% w Krakowie, a 6% w Poznaniu. Najmniej freelancerów znajdziemy w Gdańsku (3%).

Płeć freelancera

Jeżeli chodzi o płeć, prym wiodą kobiety. Stanowią 53% wszystkich freelancerów, mężczyźni zaś 47%.

Wiek freelancera

Polscy freelancerzy to najczęściej osoby młode, między 25. a 34. rokiem życia – to aż 40% ogółu wszystkich pracujących na własną rękę. Sporą grupę, bo 26%, stanowią również osoby mające od 35 do 44 lat. Najmniej freelancerów znajdziemy wśród osób powyżej 55. roku życia. W tym przypadku odsetek wynosi 9%.

Zainteresowania „wolnego strzelca”

Wśród zainteresowań „wolnego strzelca” znajduje się: muzyka, motoryzacja, podróże, zakupy i sport.

Nastawienie freelancera do swojej pracy

Zdaniem 80% freelancerów umowa B2B to najlepsza forma zatrudnienia. Dla zdecydowanej większości (63%) samozatrudnienie było nieprzymuszonym wyborem. Niemal połowa (46%) zwiększyła swoje przychody w porównaniu do ubiegłego roku. A co drugi „wolny strzelec” twierdzi, że żadne pieniądze nie zrekompensują takiego trybu życia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.